Jak zrobić prysznic ogrodowy?
W gorące dni lata wszyscy intensywnie poszukują wytchnienia od upałów. A co daje większą ulgę niż przyjemna, chłodna woda? Zamontuj w swoim ogrodzie prysznic pod gołym niebem, który pomoże ci przetrwać nieznośnie upalne dni. Gotowy zestaw prysznica ogrodowego możesz kupić w sklepie lub zrobić go samodzielnie.
Jak zainstalować prysznic ogrodowy, aby był wygodny i dawał upragnione orzeźwienie? Jaki rodzaj prysznica sprawdzi się najlepiej w ogrodzie i na jakie elementy wyposażenia zwrócić uwagę? Poznaj kilka praktycznych porad, które pomogą ci wybrać urządzenie.
Kupujemy prysznic – co oferują producenci?
Różne prysznice ogrodowe łączy wspólny mianownik — prostota. Nawet jeżeli jego bazą będzie gotowy zestaw ze sklepu, część prac przygotowawczych leży po twojej stronie. Poznaj dwa najpopularniejsze rodzaje ogrodowych pryszniców.
Prysznic ogrodowy ze zbiornikiem – solarny
Najprostsze modele pryszniców ogrodowych solarnych mają elastyczne zbiorniki o pojemności do kilkudziesięciu litrów, które napełnia się wodą przez specjalny otwór uszczelniony korkiem. Czarny kolor tworzywa ułatwia naturalne ogrzanie zbiornika i jego zawartości przez promienie słoneczne. Podgrzanie kilkudziesięciu litrów wody do temperatury 50°C zajmuje około 3 godziny. Zbiornik posiada specjalny uchwyt umożliwiający zawieszenie go na wysokości. Jakie są zalety i wady solarnych pryszniców ogrodowych?
Zalety:
- prysznic solarny z elastycznym zbiornikiem na wodę możesz w każdej chwili przenieść w inne miejsce,
- jest łatwy do przechowywania, nie zajmuje wiele przestrzeni i nie wymaga też specjalnie przygotowanej instalacji, ani podłoża – po sezonie łatwo go zdemontować i schować.
Wady:
- ograniczona pojemność zbiornika w takiej instalacji prysznicowej pozwala tylko na krótki czas kąpieli,
- brak możliwości regulowania temperatury wody, która – zależnie od panujących warunków pogodowych – może być zbyt zimna lub za ciepła.
Istnieją także bardziej zaawansowane modele pryszniców solarnych, które mają kolektor słoneczny, mieszacz wody oraz dodatkowy zbiornik, do którego doprowadzana jest zimna woda. Dzięki takiej konstrukcji możesz schłodzić wodę, którą intensywne promienie słoneczne potrafią nagrzać nawet do 60°C. Jakie są ich zalety i wady?
Zalety:
- zazwyczaj mają 2-metrową kolumnę, która ułatwia korzystanie z prysznica wysokim osobom,
- niektóre modele mają pojemniki i półki na kąpielowe akcesoria, które usprawniają użytkowanie takiej instalacji.
Wady:
- wymagają stałego zakotwienia w podłożu,
- są mniej mobilne – trudniej przenieść je w inne miejsce ogrodu,
- nie można ich używać bez stałego dopływu wody,
- zbiorniki pryszniców mają ograniczoną pojemność, więc korzystanie z nich przez kilka osób po sobie może okazać się niemożliwe.
Prysznic ogrodowy z podgrzewaczem elektrycznym
To wersja luksusowa prysznica ogrodowego, która zapewnia stały dopływ ciepłej wody, dzięki zamontowaniu przepływowego podgrzewacza. Jednak, aby podgrzewacz efektywnie spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiednią moc. Zimna woda zazwyczaj ma temperaturę 10°C, dlatego wymaga ogrzania do przynajmniej 45°C. Ogrzanie wody o 35°C zapewni podgrzewacz o mocy co najmniej 15 kW. Im większa moc podgrzewacza, tym cieplejszą wodę można uzyskać.
Jakie są zalety i wady pryszniców z pogrzewaczem elektrycznym?
Zalety:
- oferują dopływ ciepłej wody przez dłuższy czas,
- umożliwiają regulację temperatury wody.
Wady:
- eksploatacja prysznica z podgrzewaczem jest droższa ze względu na koszty podgrzewania wody.
Prysznic ogrodowy – zrób to sam
Prace przy samodzielnej budowie prysznica ogrodowego obejmują zazwyczaj wybór miejsca pod prysznic oraz wykonanie zabudowy gotowego zestawu doprowadzającego wodę. Do wykonania zabudowy najlepiej wybrać twarde materiały, takie jak kamień lub beton. Budowa zabudowy prysznicowej zazwyczaj obejmuje postawienie ścianki, na której zawiśnie prysznic oraz posadzki. Ścianki osłaniające prysznic mogą być wykonane z mniej odpornych materiałów, np. drewna lub materiałowych parawanów. Jeśli architektura twojego ogrodu na to pozwala, wykorzystaj rośliny jako naturalną ścianę osłaniającą prysznic.
Jak i gdzie zainstalować prysznic ogrodowy?
- znajdź kawałek stabilnego podłoża w swoim ogrodzie – może być lekko nachylone, aby umożliwiało naturalny odpływ wody;
- zwróć uwagę, czy wybrane miejsce zapewnia wygodny dostęp do ujęcia wody, np. czy będziesz mógł napełnić zbiornik za pomocą węża ogrodowego;
- upewnij się, że wybrana przestrzeń ma wystarczająco dużo miejsca na postawienie osłony prysznica – drewnianej zabudowy, parawanu, ceglanego lub kamiennego murka;
- jeżeli wybrałeś prysznic elektryczny z podgrzewaczem wody, niezbędny jest również dostęp do gniazdka elektrycznego;
- wokół prysznica warto posadzić wysokie rośliny, które zapewnią naturalną osłonę dla użytkowników i podniosą jego walory estetyczne.
Prysznic w ogrodzie to świetna zabawa dla najmłodszych!
Za pomocą prostego prysznica ogrodowego na trójnogu możesz urozmaicić dzieciom zabawę na trampolinie. Jak to zrobić?
- Zdemontuj gotowy zestaw prysznicowy – od trójnożnej podstawy odkręć słuchawkę prysznica;
- Przymocuj słuchawkę i prowadnicę prysznica do jednego ze słupków stelaża trampoliny, który podtrzymuje siatkę ochronną. Wykorzystaj do tego opaski zaciskowe;
- Skieruj słuchawkę prysznica tak, aby woda spływała na środek trampoliny. Podłącz do prowadnicy oraz do słuchawki węża ogrodowego i odkręć wodę. W razie potrzeby skoryguj ustawienie słuchawki.
Alternatywą dla ogrodowego prysznica, która sprawia wiele frajdy dzieciom, są zwykłe zraszacze do podlewania roślin i trawnika. Dzięki nim urozmaicisz im zabawę na świeżym powietrzu i zapewnisz ochłodę w gorące dni.