Jaki typ dywanu wybrać?
Dobierając dywan do wnętrza trzeba umiejętnie dopasować rozmiar, a także zgrać jego odcień i deseń z pozostałymi elementami wystroju. Poza wzorem i kolorem, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest dywan oraz sposób jego tkania. Najdroższe są dywany tkane ręcznie z jedwabiu lub wełny, najtańsze – wykonane maszynowo ze sztucznych włókien. Na tym nie koniec. Każdy z typów dywanów wymaga bowiem umiejętnej pielęgnacji.
Dywany tkane ręcznie
Wykonane z wełny lub bawełny są chętnie kupowane przede wszystkim ze względu na jakość i trwałość. Nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, dobrze izolują od zimna. Niestety mają też wady: są trudniejsze w pielęgnacji i zdecydowanie droższe.
Najlepiej sprawdzają się w pokojach dziennych, gabinetach, pomieszczeniach reprezentacyjnych w towarzystwie mebli wykonanych z naturalnych materiałów: drewna i szlachetnych fornirów. Nawet niewielki oryginalny dywan o tradycyjnym wzorze położony przed sofą zwróci na siebie uwagę, podkreślając urodę wnętrza.
Ręcznie tkane dywany są wykonywane taką samą techniką jak przed wiekami, w niewielkich warsztatach tkackich. O ich jakości decyduje materiał – mogą być wykonane z wełny, bawełny lub jedwabiu oraz liczba węzłów na 1 m2. Pamiętaj też, że ręcznie tkane dywany będą się pylić w pierwszym okresie użytkowania. To nie jest ich wada, a cecha świadcząca o ich materiale i sposobie produkcji.
Dywany tkane ręcznie dzielimy na:
- dywany tkane na płasko – nazywane też dywanami sznurkowymi. W procesie tkania wątek przeplatany jest pomiędzy nićmi osnowy. Nici przywierają do siebie w sposób zwarty, dzięki czemu nie tworzy się puszyste, odstające runo. Dywany tkane na płasko mają taki sam wzór po obu stronach.
- dywany ręcznie tuftowane – na specjalnej ramie rozciąga się płótno tkackie, a w nie maszyną przypominającą pistolet wstrzeliwuje przędzę. Nici po przeciągnięciu na drugą stronę na użytkowej powierzchni mogą tworzyć pętelki (dywany pętelkowe typu loop) albo są przecinane (dywany typu cut). Następnie dywan klejony jest do właściwej warstwy spodniej.
- dywany ręcznie wiązane – dywany tkane są na specjalnych krosnach w tradycyjnych zakładach rzemieślniczych. Powstają przez pionowe i poziome przeplatanie nici przez pasma osnowy.
Dywany tkane maszynowo
Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i w wielu kombinacjach materiałów. Mogą być produkowane z materiałów naturalnych: wełny lub bawełny oraz z włókien sztucznych i syntetycznych. Każdy z materiałów ma swoje unikalne właściwości, zalety i wady.
- Wiskoza jest sztucznie wytwarzanym włóknem podobnym do jedwabiu, opartym o naturalne składniki, takie jak bawełna lub celuloza. Materiał ten jest bardzo miękki i dzięki temu stał się ważnym składnikiem sztucznego jedwabiu. Właściwości wiskozy powodują, że jest często wykorzystywana w produkcji dywanów.
- Wełna kojarzy się potocznie z runem owcy, lecz może pochodzić również z innych zwierząt np. kóz, jaków, wielbłądów. Wełna jest powszechnie stosowana do produkcji dywanów, zarówno produkowanych ręcznie jak i maszynowo. Ma właściwości samoczyszczące, a im większa zawartość lanoliny, tym wełna jest bardziej miękka i błyszcząca. Wełna stosowana w dywanach tkanych maszynowo jest częściowo wzmacniana domieszką włókien syntetycznych dla zwiększenia trwałości oraz minimalizacji efektu rozplatania się włókien podczas procesu produkcji.
- Polipropylen (PP) jest wytwarzanym w procesie obróbki chemicznej, przyjaznym środowisku włóknem syntetycznym. Jest jednym z najpopularniejszych włókien termoplastycznych na rynku. Jest odporny na ścieranie i dobrze wytrzymuje wysokie temperatury. Dywany wytwarzane z włókien polipropylenowych w technologii „heatset” nadają się dla alergików uczulonych na naturalne włókna. Dywany wykonane z PP nie linieją i są łatwe do czyszczenia.
- Bawełna jest włóknem tekstylnym produkowanym z roślin z rodziny ślazowatych (malwowatych). Jest trwała, nie ściera się w trakcie użytkowania i dobrze znosi pranie.
- Szenil jest przędzą produkowaną z różnych materiałów: bawełny, wiskozy lub włókna akrylowego, przez skręcanie przędzy wokół grubszej nici. Powoduje to, że nić staje się gruba i miękka. W dywanach tkanych maszynowo jest zazwyczaj stosowana w połączeniu z wiskozą.
- Juta jest subtropikalną rośliną, która rośnie w Indiach, Chinach i Tajlandii. Włóka juty są stosowane w osnowie wielu dywanów tkanych maszynowo. Wyrabia się też z nich sztywne maty zastępujące dywany.
Dywany SHAGGY
Potocznie nazywane „włochaczami”, charakteryzuje je długi i gruby włos, szeroka paleta kolorów, nowoczesne wzornictwo. Są także doskonałym izolatorem ciepła oraz zapewniają dobrą izolację akustyczną. Puszyste i miłe w dotyku świetnie wyglądają np. na podłodze sypialni lub w pokoju dziennym.
Warto pamiętać, że włochate dywany są podatne na odkształcenia mechaniczne, a więc nie powinno się stawiać na nich mebli, trudniej też utrzymać je w czystości, gdyż pomiędzy gęstym i wysokim włosiem lubi gromadzić się brud.
Jak dbać o dywan?
Dywany należy odkurzać przynajmniej raz w tygodniu, w kierunku włosia. Raz na jakiś czas warto wytrzepać dywan przy pomocy trzepaczki. Lepiej nie dopuszczać do zamoczenia. Jeśli jednak to się zdarzy, to wilgotny dywan należy suszyć w temperaturze pokojowej w pozycji poziomej. Producenci nie zalecają samodzielnego czyszczenia, a tym bardziej prania większości dywanów. Zawsze warto przeczytać metkę z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji i pielęgnacji dywanu.
Pielęgnacja dywanów ręcznie tkanych
Ręcznie tkane dywany są bardzo trwałe i przeznaczone do codziennego użytkowania. Aby im zapewnić długowieczność, należy je utrzymywać w czystości; brud i piasek ścierają włókna dywanu, co czasem widać na frędzlach oraz na krawędziach dłuższych brzegów. Normalnie użytkowany i pielęgnowany dywan będzie się szlachetnie starzał, a jego uroda wzrośnie w miarę upływu czasu. Obchodź się ze swoim dywanem ostrożnie, a przetrwa całe lata.
Ręcznie tkanych dywanów nie należy trzepać! Od czasu do czasu warto przestawić meble stojące na dywanie, aby nie dopuścić do trwałego odkształcenia włosów.
Pielęgnacja dywanów produkowanych maszynowo
Odkurzaj regularnie przynajmniej dwa razy w tygodniu „z włosem”. Możesz taki dywan trzepać trzepaczką, w ten sposób pozbędziesz się piachu, kurzu i roztoczy. Jeżeli dywan został odkształcony - np. nogą od stołu - zwilż go delikatnie rozpylaczem i zaczesz miękką szczotką.
Nie dopuszczaj do silnego zabrudzenia lub zalania. Co kilka miesięcy obróć dywan, aby równomiernie się zużywał. Obracanie dywanu jest istotne także ze względu na działanie światła – pod wpływem promieni UV może płowieć.
Pielęgnacja dywanów „shaggy"
Dywany „shaggy” odkurza się tak samo, jak wszystkie inne dywany, tylko częściej – najlepiej codziennie. Nie powinno się bowiem dopuścić, by zanieczyszczenia zostały wdeptane we włoski dywanu. Do odkurzania używaj zwykłej szczotki ze schowanymi włoskami. Dzięki temu runo dywanu nie będzie szarpane i wciągane do odkurzacza.
Jeśli nie masz odkurzacza z porządną szczotką trzepiącą, raz na jakiś wytrzep dywan tradycyjną trzepaczką. Dywan „shaggy” dobrze odkurzać po obu stronach. Najpierw tę z włoskami, potem spód.
Prać dywan czy nie prać?
Dywany z włókien naturalnych nie nadają się do prania w wodzie. Dywany z polipropylenu można samodzielnie czyścić ogólnie dostępnymi środkami do prania dywanów, ale nie ma się co oszukiwać – to mordęga. Zwłaszcza, że trzeba taki dywan dokładnie wysuszyć. Lepiej już nie dopuścić do nadmiernego zabrudzenia, a w sytuacji wyższej konieczności oddać dywan do specjalistycznej pralni.
Co zrobić w przypadku zalania dywanu z wełny?
Plamą (zalaniem) zajmij się od razu. Nie odkładaj na później.
Uważnie zbierz rozlany płyn.
Jeśli to konieczne, rozcieńcz rozlaną ciecz wodą.
Nie wycieraj plamy - połóż czystą, bezbarwną ścierkę bawełnianą na płynie i pozwól mu wsiąknąć.
Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy/rozlania i kontynuuj w kierunku jej środka.
Użyj delikatnego detergentu rozpuszczonego w zimnej wodzie, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Wyszczotkuj szczotką do ubrań.
W razie potrzeby, powtórz powyższe czynności począwszy od punktu 2.
Wyczyszczoną plamę wysusz przy pomocy wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości.
Na koniec wytrzyj szczotką do ubrań w kierunku włosia.
Zanim kupisz dywan
- Dywany nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną – doskonale zabezpieczają przed hałasem i chłodem, zamaskują nieładną lub zniszczoną podłogę, ochronią przed kurzem. Zanim wybierzesz się do sklepu po wymarzony dywan, skorzystaj z naszych wskazówek.
- Dokładnie zmierz pomieszczenie, w którym położysz dywan. Nie powinien przykrywać całej powierzchni podłogi – zachowaj odstęp minimum 10 cm od ściany. Dywan ułożony przy drzwiach powinien pozwalać na ich swobodne otwarcie, zwłaszcza jeśli ma wysokie runo - zostaw ok. 90 cm wolnego miejsca. Sofa i fotele w strefie wypoczynkowej powinny nachodzić co najmniej jedną parą nóg na dywan. W jadalni dywan nie może przeszkadzać w odsuwaniu krzeseł – dodaj po ok. 100 cm do długości boków stołu i otrzymasz idealny rozmiar.
- Zastanów się w jakim towarzystwie będzie przebywał dywan. Ciemne, duże dywany optycznie zmniejszają pomieszczenia. Dużo ciekawszy efekt możesz uzyskać kupując dwa mniejsze, identyczne dywany niż jeden duży, zwłaszcza gdy masz ładną drewnianą podłogę.
- Dywany o jasnej kolorystyce optycznie rozjaśnią ciemne pomieszczenia. Ciemne dywany będą lepiej wyglądały w słonecznych pokojach o południowej lub zachodniej ekspozycji.
- Unikaj wielu różnych wzorów i nadmiaru kolorów w jednym pomieszczeniu. Wielobarwny dywan o tradycyjnym wzorze będzie pasował do klasycznych fornirowanych mebli i gładkich jednolitych materiałów obiciowych i zasłon. Z kolei jednolity, gładki dywan podkreśli urodę wzorzystej kanapy i optycznie powiększy przestrzeń.
- Jeśli masz w domu zwierzęta, unikaj dywanów z wysokim runem. Chyba nie chcesz spędzać czasu na ciągłym odkurzaniu. Wybierz krótkowłosy chodnik lub dywan, bez frędzli, ponieważ niektóre psy lubią je żuć. Zaopatrz się w trzepaczkę i specjalną końcówkę do odkurzacza. Połóż chodnik przy drzwiach wejściowych – zostanie na nim duża część kurzu z psich łap.
- Jeśli w domu mieszkają dzieci, niezbędna będzie mata antypoślizgowa pod dywan. Zabezpieczy go przed przesuwaniem, a maluchy przed przykrymi wypadkami.