Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni? Praktyczne porady
Zlewozmywak służy przede wszystkim do zmywania naczyń oraz mycia warzyw i owoców. Jednak w kuchni pełni nie tylko rolę praktyczną, ale może też być ozdobą pomieszczenia. Używane - jeszcze do niedawna, toporne modele żeliwne to już przeszłość. W dzisiejszych kuchniach można spotkać zlewozmywaki wykonane z lekkich i praktycznych materiałów, które są nie tylko funkcjonalne, ale też efektownie się prezentują. Wybór tej części wyposażenia wiążę się z kilkoma istotnymi kwestiami, które należy rozważyć przed dokonaniem zakupu. Jaki zlewozmywak do kuchni będzie najlepszy?
Zlewozmywak kuchenny – jedno czy dwukomorowy?
Wybierając zlewozmywak do kuchni, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie się znajdował, a także ilość osób, która będzie z niego korzystać. Dla osób mieszkających w pojedynkę oraz dla rodzin, które posiadają zmywarkę, idealny wybór to zlewozmywak jednokomorowy, który w pełni wystarczy do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Na rynku dostępne są również modele półtorakomorowe, czyli takie, które oprócz komory głównej, posiadają małą komorę pomocniczą z odpływem. To funkcjonalność, która świetnie sprawdza się w przypadku mycia sztućców lub warzyw i owoców. Zlewozmywak dwukomorowy to niezbędne wyposażenie kuchni, w której zmywa się ręcznie. To model, który posiada dwie komory – tej samej wielkości lub jednakowe – z odpływami. Wspomniany egzemplarz to dobre rozwiązanie dla dużych rodzin, w przypadku których można się zaopatrzyć również w model dwuipółkomorowy, z dwiema komorami wyposażonymi w odpływ i komorę pomocniczą z odpływem. Z racji tego, że zajmuje sporo miejsca, polecany jest jedynie do dużych kuchni.
Zlewozmywak – z ociekaczem czy bez?
Wybór zlewozmywaka z ociekaczem lub bez, uzależniony jest od powierzchni, jaka jest do rozdysponowania oraz od posiadania lub nie zmywarki. Zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem to rozwiązanie niezbędne w mieszkaniach, w których znajduje się duża liczba domowników i nie ma zmywarki. To dodatkowy element, który znacznie ułatwi proces zmywania. Do mniejszych kuchni wybór będzie analogiczny – zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem przyda się osobom, które nie mają zmywarki, natomiast pozostali mogą zaopatrzyć się w wersję bez ociekacza.
Zlewozmywak do kuchni – rodzaje i sposób montażu
Istotna kwestia do rozważenia przed zakupem zlewozmywaka, to sposób montażu. Wybierać można spośród modeli nakładanych, podwieszanych i wpuszczanych. Zlewozmywaki nakładane, są bardzo proste w montażu. Umieszcza się je na pozbawionej blatu szafce. Modele wpuszczane, montuje się od góry, na wyciętym wcześniej blacie. Zlewozmywaki podwieszane instaluje się od dołu, również poprzez wycięcie w blacie. Zlewozmywaki można dostać w różnych kształtach i dopasować je do własnych potrzeb, gustu oraz powierzchni do dyspozycji w kuchni. Dostępne są modele okrągłe, prostokątne, kwadratowe, trapezowe oraz narożne.
Zlewozmywak do kuchni – z jakiego materiału będzie najlepszy?
Zlewozmywaki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są ze stali nierdzewnej, emaliowanej a także z kompozytów granitowych oraz modele ceramiczne.
- Stal nierdzewna
Modele ze stali nierdzewnej są bardzo popularne, na co wpływa nie tylko ich funkcjonalność, ale przede wszystkim niska cena. Stal nierdzewna to materiał łatwy do czyszczenia. Wykonany z takiego surowca zlew, jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz na uderzenia. W sklepach można dostać zlewozmywaki, które wykonywane są z jednego arkusza blachy, przez co ich komory są płytsze. W tego typu modelach, mogą tworzyć się zacieki i plamy, dlatego lepszym rozwiązaniem są egzemplarze o powierzchni półmatowej czy ze strukturą lnu, na której zarówno plamy, jak i zarysowania są mniej widoczne. Do mycia zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, należy używać delikatnych płynów i mleczek. Po wyczyszczeniu, można je również przecierać olejem jadalnym.
- Syntetyczne granity
Dzięki temu, że zlewozmywaki granitowe są wykonane z materiału, który strukturą przypomina kamień, są najtrwalsze ze wszystkich rodzajów tego elementu wyposażenia. To powoduje, że są odporne na uderzenia, pęknięcia, działanie substancji chemicznych czy wysokie temperatury. O zlewozmywaki syntetyczne należy szczególnie dbać. Do ich pielęgnacji, dobrze jest stosować specjalne preparaty, przeznaczone do granitu.
- Materiały ceramiczne
Zlewozmywaki ceramiczne są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Najczęściej można je dostać w wersji białej, brązowej lub czarnej. Do ich pielęgnacji wystarczy miękka gąbka i płyn do naczyń, a w przypadku większych zabrudzeń – roztwór kwasu octowego. Po każdy użyciu zlewozmywaka ceramicznego, dobrze jest wycierać go do sucha, co pozwoli uniknąć zacieków.
Podsumowanie
Wybierając zlewozmywak kuchenny należy przeanalizować wiele kwestii – pierwsza i podstawowa, to powierzchnia do rozdysponowania. Od tego, ile miejsca jest w kuchni zależy, jakiej wielkości będzie zlewozmywak. Istotna jest również liczba domowników oraz przewidywany nakład finansowy, który trzeba będzie ponieść. Materiały, z których wykonywane są zlewozmywaki kuchenne różnią się właściwościami, a co za tym idzie, również kosztem eksploatacji. Nie wolno również zapominać o estetyce. Solidnie wykonany model, może być jednocześnie ozdobą dobrze urządzonej kuchni.