Jeden salon, wiele możliwości, czyli jak wykorzystać przestrzeń w salonie
To część domu, którą dzielisz z innymi domownikami. Oczekiwania są duże, bo trzeba pomieścić tyle potrzeb w jednym miejscu. Kuchnia, biuro, jadalnia, hol, a czasem nawet sypialnia. Jak oddzielić te strefy od siebie, ile przeznaczyć na nie miejsca i jakie meble będą niezbędne? Oto nasze propozycje na wygodny salon.
Pokój dzienny, czyli strefa wypoczynku w salonie
Tu przyjmujesz gości, spędzasz czas z rodziną albo po prostu odpoczywasz na kanapie. W wersji minimum potrzebujesz jedynie dwuosobowej sofy i niewielkiego stolika pomocniczego. Żeby oddzielić strefę wypoczynku od reszty salonu, ustaw meble wypoczynkowe na dywanie. Jasno zaznaczysz, które miejsce służy do relaksu.
Klasyczny układ to sofa, stolik kawowy lub ława i dwa fotele naprzeciwko. W takiej konfiguracji goście mogą swobodnie rozmawiać. W większych wnętrzach można pokusić się o ustawienie na wprost dwóch sof albo utworzenie z nich narożnika, co także pozwala na dobrą komunikację.
Oprócz klasycznej kanapy, warto rozważyć zakup takiej z podnóżkiem – wmontowanym na stałe lub dosuwanym – docenisz, gdy zechcesz rozprostować nogi. Jeśli w salonie masz więcej miejsca, pomyśl o kąciku do czytania – wystarczy szezlong albo głęboki fotel uszak i lampa podłogowa.
Ostatnio bardzo popularne są też fotele hamakowe – podwieszane u sufitu albo na specjalnym stojaku. Bujanie potrafi przenieść w błogi stan relaksu i wprowadzić wakacyjny luz do salonu, nawet zimą. Kompaktowe rozwiązanie to modułowe sofy – gdy masz gości z takiego mebla zrobisz fotel, wieczorem leżankę do czytania, a nocą wygodne łóżko. Gdy brakuje ci miejsca w salonie na dodatkowe meble, sprawdzą się poduchy do siedzenia na ziemi. Są niewielkie i łatwo schować je w pojemniku sofy albo po prostu poustawiać na sobie i gdy są nieużywane, przesunąć w kąt pokoju.
Salon z kuchnią, czyli jak oszczędzić miejsce
Salon z kuchnią to dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach – zaoszczędzisz sporo miejsca, zwłaszcza jeśli dużo nie gotujesz. Na sporym metrażu z kolei taki układ pozwala cieszyć się przestrzenią i wspólnym gotowaniem z gośćmi i rodziną.
Część, jaką musisz przeznaczyć na wygodną kuchnię w salonie, to pas o długości minimum 4,2 m (7 modułów po 60 cm: jeden na lodówkę, jeden na zmywarkę, dwa na zlewozmywak z ociekaczem, jeden na kuchenkę, dwa na blat roboczy) na 180 cm szerokości (60 cm na szafki i 120 na przestrzeń przed nimi). Taka przestrzeń pozwoli na wygodne przygotowanie posiłków.
Jak połączyć kuchnię i salon?
Jeśli nie chcesz, żeby salon wyglądał jak stołówka, postaraj się część kuchenną jak najbardziej stopić ze strefą wypoczynkową: wybierz ten sam materiał na podłogę, AGD ukryj za zabudową, meble dopasuj do koloru ścian, a fronty wybierz jak najbardziej proste – bez fazowania i uchwytów.
Zadbaj o podobną stylistykę w salonie i aneksie kuchennym – jeśli robisz meble na zamówienie, możesz szafki kuchenne i komodę w salonie wykonać z jednego materiału. Jeśli z kolei kupujesz standardowe meble, postaraj się, aby były w podobnej tonacji kolorystycznej.
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Otwarta kuchnia ma też jednak wady – bałagan powstały przy gotowaniu jest zawsze na widoku, po salonie roznoszą się często ciężkie zapachy. Przede wszystkim zainwestuj w dobry pochłaniacz – jego moc musi wystarczyć na powierzchnię całego salonu. Dodatkowo wybierz ozdobny model – np. wiszący nad wyspę kuchenną, który daję światło i wygląda jak lampa.
Blat roboczy schowasz za przesuwnymi drzwiami – niektórzy producenci oferują zabudowę razem z łamanymi drzwiczkami – po ich zamknięciu całość wygląda jak jednolity mebel. Możesz też zamontować przesuwną ścianę, która skutecznie odgrodzi aneks kuchenny. Umowną granicę między strefami w salonie wyznaczy też wyspa kuchenna. Przy okazji to dodatkowy blat roboczy i pojemny mebel. W szafkach od strony kuchni można trzymać garnki i talerze. W szafkach od strony salonu – książki, gazety, płyty czy dekoracje.
Salon z jadalnią, czyli praktyczne rozwiązanie
Salon połączony z jadalnią jest bardzo praktyczny – stół przyda się, gdy przyjmujesz gości albo potrzebujesz biurka. Nawet jeśli mieszkasz w pojedynkę, w części jadalnianej najlepszy będzie model czteroosobowy.
Najbardziej ergonomiczny będzie prostokątny stół o wymiarach 120x80 cm, przy którym goście siedzą naprzeciw siebie. Ważne jest też jego ustawienie w salonie. Dobrze, jeśli nie stoi tuż przy kanapie. Najlepiej ustaw te meble jak najdalej od siebie.
Prostokątny stół przez większość czasu może stać dosunięty do ściany – gdy masz gości wystarczy go ustawić na środku pomieszczenia, by usadzić przy nim więcej osób. Jeśli w salonie znajdzie się również strefa pracy, możesz kupić biurko o takiej samej szerokości co stół. Podczas przyjęć łatwo będzie połączyć dwa mniejsze stoły w jeden większy.
Stół rozkładany – podstawowy mebel w jadalni
Minęły już czasy, gdy trzeba było się mocować z topornym mechanizmem wysuwu. Dziś dodatkowy blat możesz podnieść na specjalnych siłownikach, obrotowych zawiasach, a nawet za pomocą pilota. Są też stoły rozkładane, których blat opuszcza się po bokach – dzięki temu masz aż trzy konfiguracje mebla i łatwo dostosujesz go do sytuacji.
Składany blat – jak wykorzystać małą przestrzeń
W naprawdę mikroskopijnej przestrzeni czasem brak miejsca nawet na najmniejszy stół. Pomyśl wtedy o składanym blacie zawieszonym na ścianie. Gdy nie jest potrzebny, zniknie zupełnie. Musisz na niego przeznaczyć 70x150 cm, z czego blat będzie miał wymiary 70x50 cm; plus po 50 cm na ustawienie krzeseł.
Stół barowy – rozwiązanie dla otwartej przestrzeni
Innym rozwiązaniem w otwartej przestrzeni lub w kuchni połączonej z salonem jest stół barowy. Dla dwóch osób, które siedzą naprzeciw siebie, wystarczy dodać jeden moduł kuchenny 60x60 cm oraz po 50 cm na ustawienie krzesła.
Pokój do pracy, czyli salon z biurem
W małych mieszkaniach często brakuje miejsca na osobny pokój do pracy. Niektórzy ekspediują biurko do sypialni, ale łączenie strefy biurowej z miejscem do spania to nie najlepszy pomysł.
Dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kącika do pracy w salonie. Jeśli pracujesz przy komputerze, wystarczy stół, który pomieści laptopa i kilka przyborów oraz wygodne krzesło. Ciężkie biurowe meble mogą przytłoczyć stylowy salon, dlatego dobierz je do stylistyki całego wnętrza.
Jakie wymiary biurka są najlepsze?
Wygodne biurko to takie, na którym wszystko znajduje się w zasięgu ręki. Standardowo człowiek sięga na odległość 80 cm, a zatem mebel powinien mieć 80 cm głębokości i 180 cm szerokości (20 cm na szerokość ramion). Przed biurkiem powinna zostać wolna przestrzeń o szerokości 110 cm, 50 cm na krzesło.
Gdzie znaleźć miejsce na biurko
Miejsce na biurko powinno być poza głównym ciągiem komunikacyjnym, ale dobrze by miało dostęp do naturalnego światła. Doskonale sprawdzą się wszelkie wnęki – górę zabudujesz półkami, a całość zasłonisz kotarą. Jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią, pomyśl o wybudowaniu niskiej ścianki, która odgrodzi biuro od części wypoczynkowej. Za przegrodę może służyć też ażurowy regał. Kącik do pracy urządzony w specjalnie przystosowanej do tego szafie łatwo schowasz za drzwiami mebla.
Co zamiast biurka? Ciekawe alternatywy
Funkcję biurka może pełnić sekretarzyk – co prawda ma o wiele mniej blatu, ale na laptopa wystarczy. Równie mało miejsca zajmie niewielki blat zintegrowany z regałem – możesz dopasować konfigurację półek do swoich potrzeb i dostępnego miejsca. Jeśli liczysz się z każdym centymetrem, pomyśl o niewielkim blacie na składanych wspornikach albo biurku mocowanym do ściany (to zazwyczaj blat z szufladą). Czasem wystarczy też kawałek płyty mdf albo drewna wsparty na dwóch koziołkach. Dopasuj też możliwości do architektury wnętrza – na przykład w głębokiej wnęce okiennej przedłuż parapet, znakomicie zda egzamin jako miejsce do pracy i rozjaśni go naturalne światło.