Klamki do drzwi

Klamki do drzwi wewnętrznych są detalem pozornie mało znaczącym, ale bardzo ważnym dla wystroju wnętrza. Nie bez kozery mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – ich niedopasowanie może odbić się nie tylko na estetyce, ale również sprawiać, że drzwi będzie się otwierało niewygodnie. Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu klamek?

Czym kierować się przy wyborze klamek?

Podstawowym kryterium wyboru klamki powinna być nie tylko kwestia stylu mieszkania i samych drzwi, ale przede wszystkim ich masywność. Im większe, cięższe i masywniejsze drzwi, tym większa powinna być klamka. Pozwala to nie tylko na zachowanie właściwych proporcji, ale przede wszystkim na wygodne użytkowanie. Zbyt drobna klamka w ciężkich drzwiach może utrudniać ich swobodne otwieranie. Ponadto ważny jest kierunek otwierania drzwi. Nie wszystkie klamki nadają się do drzwi lewych i prawych. Przed zakupem warto to sprawdzić.

Oczywiście warto też dopasować kolor klamki do koloru zawiasów i okuć drzwiowych. Większą swobodę w wyborze dają drzwi bez widocznych zawiasów.

Jakie są rodzaje klamek?

Wśród rodzajów uchwytów drzwiowych wylicza się:

  • klamki, w których zwolnienie mechanizmu zamka następuje po naciśnięciu na uchwyt;
  • gałki, czyli uchwyty owalne, które wymagają przekręcenia lub pociągnięcia. Rzadko stosowane są w drzwiach wewnętrznych;
  • pochwyty, które wymagają pociągnięcia. Mocuje się je na drzwiach (pochwyty typu zwykłego) lub w wyżłobionym otworze (pochwyty wpuszczane w drzwi). Najczęściej są stosowane w drzwiach przesuwnych i zamykanych na klucz.

Klamki mogą mieć też różny zamek:

  • na klucz patentowy z wkładką bezpieczeństwa – częściej wykorzystywany w drzwiach wejściowych,
  • na tradycyjny klucz z piórem – bardziej ozdobny, może być stylizowany na retro lub inne style,
  • zamek z blokadą – przekręcany np. do WC.

Materiały, z jakich są zrobione klamki

Klamki do drzwi wewnętrznych mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnia się np. aluminiowe, mosiężne, niklowane, chromowane, pokryte lakierem proszkowym, a nawet powlekane złotem.

Najpopularniejsze są te z aluminium — są tanie i lekkie. Dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym mogą też z powodzeniem imitować te wykonane z droższych metali. Są jednak mniej trwałe. Dużą popularność mają też klamki ze znalu, czyli połączenia cynku i aluminium. Dzięki temu materiałowi są lekkie i poręczne, ale trwalsze.

Najozdobniejsze są zazwyczaj klamki mosiężne. Ten metal wykorzystuje się głównie do tworzenia uchwytów stylizowanych. Najtrwalsze z kolei są uchwyty zrobione ze stali nierdzewnej. Z tego względu często wykorzystuje się je do drzwi zewnętrznych i antywłamaniowych, a nawet ognioodpornych.

Jaka wielkość klamki jest odpowiednia?

Wielkość klamki warto dopasować do wielkości i masywności drzwi, aby zachować właściwe proporcje. Warto wziąć jednak pod uwagę nie tylko to jak duża jest sama rączka, ale przede wszystkim, jaki kształt i wielkość ma szyld.

Szyld klamki to montowany bezpośrednio na drzwiach fragment, który łączy się z rączką za pomocą trzpienia. Może mieć przeróżny format – od okrągłego, poprzez kwadratowy i owalny po długi i prostokątny. Podłużne szyldy optycznie wydłużają i wysmuklają drzwi, z tego powodu nadają się do modeli większych i masywniejszych. Delikatne drzwi np. o ażurowej strukturze, oszklone czy po prostu mniej masywne lepiej wyglądają z mniejszymi i bardziej symetrycznymi szyldami.

Szyldy klamek mogą mieć też dwie różne konstrukcje – być długie lub dzielone. Pierwszy obejmuje i klamkę i otwór pod nią. Drugi składa się z dwóch elementów – rozety (osłonki u podstawy klamki) oraz oddzielnego szyldu na zamek.

Jak dobrać kolory klamek?

Klamki najczęściej mają kolor srebrny, złoty, biały, antracytowy lub czarny. Barwę należy dopasować do okuć i zawiasów w drzwiach. Klasyczne barwy pasują i do stylów tradycyjnych, i minimalistycznych. Pojawiają się też klamki w nietypowych kolorach np. różowego złota czy brązu. Można też dopasować klamkę do koloru ścian. Taki zabieg wykonuje się jednak tylko w przypadku ukrytych drzwi, które mają być niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Do tradycyjnych drzwi klamkę najlepiej dobrać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Podobny kolor drzwi i uchwytu sprawi, że klamka będzie mniej widoczna i styl wejścia bardziej czysty i minimalistyczny. Z kolej wyraźna, wybijająca się na tle drzwi klamka może być ciekawym elementem charakterystycznych stylów aranżacyjnych, takich jak glamour, boho, industrialnego.

Klamki ozdobne

W sklepach dostępne są też klamki zdobione np. z uchwytem z drewna lub z insertami (wstawkami). Często zdarzają się też połączenia materiałów matowych i błyszczących oraz stylizowane na historyczne (najczęściej wykonane z mosiądzu). Takie klamki są bardziej awangardowe i często stanowią element ozdobny. Dobrze jest dobrać je do uchwytów przy szufladach i szafkach czy okuć przy meblach. Raczej nie stosuje się „samotnej” ozdobnej klamki. Może się bowiem za bardzo odznaczać na tle pokoju.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki kolor klamki dopasować do białych drzwi?

Białe, delikatne drzwi najlepiej będą prezentowały się ze srebrną lub białą, nierzucającą się w oczy klamką. Jeśli są masywniejsze, klamkę można dobrać na zasadzie kontrastu. Oczywiście dobrze jest upewnić się, czy klamka pasuje do zawiasów i okuć drzwi.

Jakie klamki są najtrwalsze?

Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są klamki ze stali nierdzewnej, dlatego mocuje się je często również po zewnętrznej stronie budynku.

Jaka klamka do nowoczesnych drzwi?

Jeśli drzwi są proste i niestylizowane, dobrze jest postawić na klamkę w tym samym stylu – bez zbędnych zdobień. W przypadku geometrycznych ozdobników na drzwiach np. prostokątnych wstawek lustrzanych czy prześwitów albo żłobień dobrze jest zastosować również klamkę na prostokątnym szyldzie. Zastosowanie zaokrąglonej klamki z zaokrąglonym szyldem mogłoby dawać wrażenie miszmaszu.

Jakie klamki są najtańsze?

Jednymi z najtańszych są klamki aluminiowe. Ceny takich klamek mogą się jednak dość mocno wahać. Poza prostymi, niekosztownymi wariantami znaleźć można aluminiowe klamki imitujące efekt chromu czy nawet stali nierdzewnej. Takie modele są znacznie droższe.