Kuchnia industrialna – najlepsze aranżacje. Zainspiruj się!
Styl industrialny zaspokaja gusta coraz większej liczby osób. Jego fenomen tkwi w prostocie form oraz unikalnej atmosferze, którą czerpie z przestrzeni przemysłowych, fabryk i hal produkcyjnych. Mimo charakterystycznej surowości wnętrza w stylu industrialnym mogą być bardzo przytulne oraz wygodne. Ich stylowy charakter wciąż zachwyca miłośników nowoczesnych oraz minimalistycznych rozwiązań, z powodzeniem zastępując również tradycyjne aranżacje kuchni. Czym charakteryzuje się nowoczesna kuchnia loftowa? Jak ją urządzić? Poznaj nasze inspiracje!
Kuchnia industrialna – zalety takiego rozwiązania
Styl industrialny wyróżnia jego funkcjonalność, co w kuchni jest szczególnie ważne. Jest to miejsce, które musi być wygodne i ergonomiczne. Ważne więc, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, unikając przy tym zbędnych przedmiotów. Dzięki zastosowaniu uniwersalnych rozwiązań możesz zwiększyć funkcjonalność kuchni industrialnej oraz komfort jej użytkowania, nie tracąc na estetyce pomieszczenia. Co więcej, odpowiednia organizacja przestrzeni sprawi, że optycznie kuchnia będzie wydawać się dużo większa. Styl loftowy ceni sobie otwarte plany i przenikanie się funkcji pomieszczeń, dlatego połączenie kuchni z jadalnią lub salonem będzie bardzo dobrym pomysłem.
W przypadku tego stylu nie należy bać się także widocznych rur i innych elementów instalacji czy odkrytych belek stropowych – to atut! Industrialna estetyka opiera się również na eksponowaniu wszystkiego, co techniczne.
Elementy charakterystyczne w kuchni loftowej
W minimalistycznej, a zarazem funkcjonalnej kuchni w stylu loftowym dominują surowe materiały, takie jak beton, szkło, malowana na czarno stal bądź lite drewno. Płytki podłogowe imitujące beton, a do tego drewniane fronty? Czemu nie! Elementy z drewna ocieplą chłodne odcienie mebli i dodatków.
Cegła w kuchni loftowej
Charakterystycznym elementem kuchni loftowej jest czerwona cegła, która sprawdzi się położona zarówno na wszystkich, jak i tylko na jednej ze ścian. W drugim przypadku stworzy ona tzw. focal point, czyli przestrzeń, która już od progu zwraca na siebie największą uwagę. Możesz zawiesić na niej półki, na których znajdą się przyprawy, zabytkowy młynek do kawy i książki kucharskie. Dodatkowo na tle cegieł idealnie będzie prezentował się duży ażurowy zegar.
Nieobrobiona cegła – bez malowania i w czystej postaci – oraz wydobyta spod oryginalnych tynków doskonale pasuje do drewnianych blatów i czarnych frontów szafek. Jeśli Twoja kuchnia nie pozwala na podobny zabieg, rozważ zastosowanie płytek imitujących cegłę. Cegła podkreśli surowy charakter kuchni, a jednocześnie doda jej uroku. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak zadbać o obecność kilku zielonych roślin na półkach, które ożywią wnętrze.
Metal w kuchni loftowej
Urządzenie kuchni w monochromatycznej kolorystyce szarości stanowi nie lada wyzwanie. Jednak połączenie różnych odcieni tego koloru oraz wkomponowanie ich w aranżację z pewnością będzie bardzo interesującym pomysłem.
W tym przypadku sprawdzą się fronty mebli kuchennych imitujące beton, zestawione z panelami ściennymi we wzór białej cegły na ścianie oraz metalową lampą o prostym kształcie. Świetnym rozwiązaniem będą też metalowe meble, np. krzesła kuchenne. Z kolei w celu wprowadzenia odrobiny kontrastu i ożywienia wnętrza, warto zadbać o odpowiednie dodatki nawiązujące do natury, takie jak stół z drewnianym blatem. Duet metal – drewno to zestawienie, które niezwykle często pojawia się w industrialnych kuchniach. Nie tylko uzupełniają się one wzajemnie pod względem kolorów, ale także wprowadzają pożądaną w stylu loft zabawę fakturami (gładkie – z wyraźną strukturą, chłodne – ciepłe w odbiorze itp.).
Sprawdź także: Biała cegła - pomysły na aranżacje z motywem białej cegły
Beton w kuchni loftowej
Beton to tworzywo, które wśród projektantów i architektów wnętrz zdecydowanie zyskuje na popularności. Doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji, gdzie główną rolę odgrywa minimalizm. Daje też wiele możliwości dekoracyjnych i w zestawieniu z innymi materiałami, np. drewnem czy metalem, tworzy niezwykle ciekawy efekt.
Decydując się zatem na kuchnię w stylu loftowym, nie zapomnij o betonie! Możesz zastosować go do wykończenia zarówno podłóg, jak i mebli. Strzałem w dziesiątkę będą betonowe blaty kuchenne (lub imitujące beton), które zachwycają nietuzinkową powierzchnią.
Drewno w kuchni loftowej
Jeśli chcesz urządzić swoją kuchnię w stylu loftowym, pomyśl o meblach wykonanych z drewna. Ten surowiec dodaje pomieszczeniom eleganckiego i wyrafinowanego charakteru. Drewno może także pomóc w ociepleniu wnętrza. Szczególnie efektownie prezentują się fronty wykonane z tego materiału oraz drewniane elementy zestawione z czarnym blatem czy otwartymi półkami w loftowym stylu.
W przypadku kuchni połączonej z salonem warto zadbać o to, aby naturalne materiały w kuchni pasowały do reszty aranżacji. Drewno może śmiało wystąpić w roli elementu spajającego całą kompozycję. Jego użycie niewątpliwie, w przypadku wyboru mebli z jasnych gatunków, wpłynie pozytywnie na rozjaśnienie pomieszczenia.
Meble loftowe do kuchni
Meble w stylu loftowym do kuchni cechują się minimalistyczną formą i surowością. Dzięki temu bez problemu można je łączyć z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Najważniejszy w ich doborze nie jest materiał – główną rolę odgrywa tu prosta forma, umożliwiająca harmonijne wpasowanie mebli w przestrzeń mieszkalną. Pamiętaj przy tym, że niedbałe wykończenia i celowe postarzanie są elementem charakterystycznym stylu loft. Niekiedy warto rozważyć również takie rozwiązanie! Jedno jest pewne, designerskie meble kuchenne w stylu industrialnym wprowadzą we wnętrzu zupełnie nową estetykę.
Jakie krzesła do kuchni w stylu loft wybrać?
Krzesła industrialne są proste w formie i świetnie wyglądają w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Idealnie pasują do kuchni i jadalni, gdzie minimalistyczny styl i wygoda są priorytetami. Ważne, aby odcień mebli współgrał ze stołem oraz resztą aranżacji, w tym z elegancką zastawą. Grafitowy kolor krzeseł będzie bezpiecznym wyborem – idealnie prezentuje się w połączeniu z drewnianą podłogą.
Jak dobrać lampy do kuchni loftowej?
Oświetlenie przemysłowe to wprost niezbędny element surowego wystroju kuchni loftowej. Postaw na efektowne podświetlenie kuchenne w postaci pojedynczych punktów świetlnych lub tradycyjnych żarówek bez opraw, zwieszających się nad kuchenną wyspą na nieosłoniętych kablach. Najlepiej gdy są w kolorze czarnym. W stylu industrialnym chodzi o eksponowanie naturalnych elementów, a autentyczność wynikająca z ich funkcjonalności jest kluczem do stworzenia takiej aranżacji.
Półki loftowe do kuchni
Metalowe półki w stylu loftowym to nie tylko praktyczne dodatki do kuchni, ale również charakterystyczna ozdoba. Konstrukcja z czarnej, proszkowanej stali, często z drewnianymi deskami, może występować pojedynczo lub w zestawie. Istotne jest to, by zdecydować się na prosty model, z solidną stalową ramą, która idealnie wpasuje się w surowe wykończenie pomieszczenia. Do wyboru są półki jedno- i wielopoziomowe, oferujące jeszcze więcej przestrzeni do przechowywania. Możesz na nich umieścić podręczne akcesoria kuchenne czy loftowe dodatki. Ciekawym pomysłem będzie też zawieszenie metalowej półki z rośliną nad wyspą kuchenną. Opcja ta na pewno spodoba się miłośnikom zielonych akcentów i nietypowych kwietników.
Kuchnia loftowa w różnych kolorach
Kolorystyka w stylu loftowym zazwyczaj jest stonowana. Dlaczego? Ponieważ dawne przemysłowe przestrzenie często aranżowano z wykorzystaniem przygaszonych brązów, szarości oraz stali w rdzawych odcieniach. Prym wiodły szarość, czerń i biel, a w roli intensywnych kolorów akcentujących występowały: neonowy żółty, zielony i czerwony. Oczywiście nie musisz sztywno trzymać się żadnych zasad – jeśli chcesz wprowadzić kolorowy akcent w loftowej kuchni, zrób to! Tylko z umiarem.
Biała kuchnia loftowa – stylowa i estetyczna
Szukasz oryginalnego pomysłu na kuchnię w stylu industrialnym? Pomyśl o jej aranżacji w nieco odmiennej odsłonie. Biała kuchnia loft z wyspą będzie doskonałym wyborem! Postaw na minimalizm – jasne ściany i fronty szafek optycznie powiększą przestrzeń. W ten sposób uzyskasz też efekt ożywienia pomieszczenia, zachowując jednocześnie charakterystyczny dla loftowego stylu surowy i prosty wygląd. Ocieplisz go nieco natomiast, stawiając na jasną, drewnianą podłogę. Nie zapomnij o industrialnym oświetleniu – w formie niewielkich metalowych klatek – będzie doskonale współgrało z ciemnymi blatami. Proponowana inspiracja dla białej kuchni w stylu loftowym to surowa, a zarazem przytulna aranżacja.
Czarna kuchnia loft – surowa i elegancka
Czarna kuchnia loftowa doskonale sprawdza się zarówno jako mały aneks kuchenny, jak i w pełnowymiarowym, regularnym wnętrzu. Warto dobrać do niej czarne meble o różnym wykończeniu – od matu do połysku. Sprawdzą się tu również drobne miedziane lub drewniane dodatki, przełamujące monochromatyczność i urozmaicające wnętrze. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest też na pewno gra faktur i odcieni czerni, dająca ciekawy efekt wizualny. Dla kontrastu lub stonowania czarnych elementów wyposażenia możesz zestawić je z podłogą wykonaną z jasnego drewna.
Mała kuchnia loftowa – jak ją urządzić?
Nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, a marzysz o kuchni loftowej w bloku? Nic straconego! Świetnym rozwiązaniem będzie połączenie jej z salonem. Aby stworzyć przytulne pomieszczenie, pamiętaj o zestawieniu ze sobą elementów wyposażenia i dekoracji w kolorze czarnym z jasną ścianą, która optycznie powiększy wnętrze. Dzięki temu połączeniu uzyskasz efekt kontrastu, podkreślającego nowoczesny charakter pomieszczenia. Nie zapomnij też o ciepłej barwie jasnego drewna – zastosuj je na podłodze i powtórz na stole jadalnianym. W loftowej kuchni z salonem nie może także zabraknąć dekoracji w stylu przemysłowym – reflektory na suficie oraz czarna minimalistyczna zastawa sprawdzą się tu perfekcyjnie.
Podsumowanie: kuchnia industrialna w 10 krokach
Zorganizuj przestrzeń tak, by kuchnia industrialna zyskała na funkcjonalności.
Cegła, beton, szkło, stal to podstawa kuchni loftowej. Nie bój się połączenia tych elementów, jeśli chcesz dodać wnętrzu nieco charakteru.
Nie zapomnij o drewnie! Dzięki niemu nadasz lekkości industrialnej przestrzeni.
Zadbaj o odpowiednie żarówki w loftowej kuchni – oświetlenie jest kluczowe w celu podkreślania minimalistycznej estetyki.
Baw się fakturami. W przypadku monochromatycznej kuchni warto pokusić się o zastosowanie danego odcienia zarówno w macie, jak i w połysku.
Bądź oryginalny – biała kuchnia w stylu loftowym może okazać się doskonałym wyborem.
Mała kuchnia loft to jak najbardziej realne marzenie! Wystarczy, że we właściwy sposób zaaranżujesz przestrzeń i połączysz kuchnię z salonem.
Wybierz meble odpowiednie do kuchni loftowej. Jeśli jest ona otwarta na salon, postaraj się dobrać krzesła i resztę wyposażenia tak, aby wszystko tworzyło spójną całość.
Zadbaj o dekoracje w stylu przemysłowym! Nie przesadź jednak z liczbą elementów ozdobnych, aby nie zakłócić harmonii panującej w loftowej przestrzeni.
Dobierz kolor frontów do koloru blatu, jeśli chcesz stworzyć kreatywną kuchnię industrialną. Pamiętaj, że minimalistyczne wzornictwo jest tutaj podstawą!
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakie fronty dobrać do kuchni loftowej?
W industrialnej przestrzeni warto skoncentrować się na minimalizmie, który powinien w niej dominować. Jeśli chodzi o fronty mebli kuchennych, najlepiej zastosować surowe materiały, np. drewno z metalowymi, oszczędnymi w formie (brak zdobień) uchwytami.
Jakie inne style aranżacyjne pasują do kuchni loftowej?
Do kuchni loftowej pasują style takie jak skandynawski oraz boho. Minimalizm oraz surowe wykończenie są wspólnym mianownikiem industrialnej przestrzeni i stylu skandynawskiego. Z kolei styl boho może nieco ożywić monochromatyczne wnętrze, dodając mu łagodności i odrobiny optymizmu. Nie zapomnij też o stylu vintage – z kuchnią industrialną połączy go urokliwy klimat staroci (zużyte faktury, wrażenie nadgryzienia zębem czasu itp.).