Kuchnia pełna ziół i kwiatów, czyli rośliny doniczkowe, które warto mieć w swojej kuchni

Kwiaty doniczkowe warto mieć w domu nie tylko ze względów estetycznych, ale i dla własnego zdrowia. Wiele powszechnie znanych roślin, które są ozdobą salonu, sypialni czy pokoju gościnnego, oczyszcza powietrze, zwiększając w ten sposób komfort życia. Dobrze jest więc mieć jak najwięcej kwiatów doniczkowych w całym domu, nawet w kuchni. Ale jakie gatunki wybrać, by przetrwały ekstremalne warunki, które panują podczas gotowania i jednocześnie stanowiły prawdziwą ozdobę wnętrza? Istnieje wiele popularnych roślin, które sprostają tym zadaniom w stu procentach.

Kuchnia a rośliny doniczkowe, czyli wymagające warunki dla kwiatów

Decydując się na ustawienie kwiatów doniczkowych w kuchni, należy zdać sobie sprawę z warunków, jakie panują w tego rodzaju pomieszczeniach. Różnice temperatur, gorąca para i duża wilgotność powodują, że nie każde rośliny dadzą radę przetrwać.

Ale są gatunki, które szczególnie dobrze je znoszą i dobrze rozwijają się w parnych i ciepłych pomieszczeniach. Właśnie takie rośliny doniczkowe warto wybierać do kuchni.

Jednak bez względu na gatunek, każdej roślinie przeszkadza tłuszcz, który w kuchni oblepia niemal każdy przedmiot, szczególnie, jeśli nie jest zamontowany pochłaniacz lub wyciąg.

Dodatkowo, do tłustej i lepkiej powierzchni przykleja się kurz. Taka mieszanka zalegająca na liściach i kwiatach nie tylko psuje wygląd rośliny, ale też utrudnia jej oddychanie. Dlatego tak ważne jest regularne mycie całych roślin, które na co dzień stoją w kuchni.

Kuchnia ciemna vs kuchnia jasna – ekspozycja roślin na słońce

Żadna roślina nie jest w stanie przetrwać w pomieszczeniu pozbawionym okna, dlatego tzw. ślepe kuchnie nie są odpowiednim miejscem do uprawy ziół i kwiatów doniczkowych, zwłaszcza wieloletnich. Istnieją jednak gatunki, które świetnie radzą sobie w mało doświetlonych wnętrzach i nie wymagają mocno nasłonecznionego stanowiska.

Przeciwieństwem są rośliny, które potrzebują dużo naturalnego światła, aby mogły się rozwijać. W związku z tym, w zależności od wielkości okna oraz ilości światła, które przez nie wpada do kuchni, należy dobierać odpowiednie rośliny doniczkowe – lubiące cień albo wymagające więcej słońca. Duże znaczenie mają także kierunki świata, ponieważ niektóre rośliny znacznie lepiej czują się na parapecie wschodniego okna, a inne bujniej rozwijają się w ciepłych promieniach południowego i zachodzącego słońca.

Odpowiednie miejsce dla roślin w kuchni

Oprócz odpowiedniej ekspozycji na słońce, w zależności od gatunku rośliny, w kuchni bardzo ważne jest także znalezienie miejsca dla doniczek, dzięki któremu kwiaty nie będą przeszkadzać np. w trakcie gotowania. W związku z tym, najlepiej ustawiać rośliny na:

  • parapetach,

  • kuchennych blatach, najlepiej pod ścianami i w rogach, aby kwiaty nie zajmowały przestrzeni do pracy;

  • półwyspie tuż przy ścianie,

  • ścianie np. nad stołem, ale na takiej wysokości, aby rośliny nie przeszkadzały podczas codziennej krzątaniny.

Lepiej natomiast nie umieszczać kwiatów doniczkowych na półkach i szafkach wiszących nad blatem roboczym, na lodówce, w bliskim sąsiedztwie płyty grzejnej i piekarnika. Warto też uważać ze zwisającymi z sufitu doniczkami, które powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości i w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać.

Należy mieć świadomość, że właściwe miejsce do hodowania kwiatów w kuchni jest uzależnione od form roślin. Nie najlepszym wyborem są więc gatunki z długimi, zwisającymi liśćmi, jak paprotki, które tworzą bujne kaskady i przeszkadzają podczas codziennej pracy w kuchni. W tym pomieszczeniu lepiej nie ustawiać też roślin wydzielających silną, aromatyczną woń, która może być uciążliwa podczas gotowania i spożywania posiłków. Świetnie sprawdzą się natomiast wszystkie rośliny o krótkich łodyżkach oraz takie, które się pną.

Popularne gatunki kwiatów do kuchni

Wbrew pozorom istnieje wiele gatunków roślin, które świetnie sprawdzą się w tak wymagającym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. W zależności od własnych upodobań oraz możliwości, jakie zapewnia wnętrze (stopień nasłonecznienia, bezpieczne miejsce itp.) można wybrać takie kwiaty doniczkowe, jak:

  • fiołek afrykański – ze względu na swoje niewielkie rozmiary fiołek jest idealnym kwiatem do kuchni, który można ustawić na parapecie, stole czy blacie. Ta z pozoru delikatna roślina świetnie znosi ciepłe i wilgotne powietrze, a także pięknie się prezentuje dzięki różnokolorowym kwiatom;

  • skrzydłokwiat – dekoracyjne liście i eleganckie kwiaty stanowią prawdziwą ozdobę domu, a pielęgnacja tej rośliny nie sprawia kłopotów – wystarczy ustawić doniczkę ze skrzydłokwiatem blisko okna, często podlewać i zraszać, a raz na tydzień usuwać wilgotną ściereczką brud i tłuszcz osiadły na liściach;

  • peperomia – jej liście są pokryte naturalnym woskiem, co znacznie ułatwia oczyszczanie rośliny z kurzu i tłuszczu, który w kuchni często osadza się na różnych powierzchniach. Co więcej, peperomia jest niewielkim kwiatem, który nie zajmuje dużo miejsca, a tym samym nie przeszkadza podczas codziennej krzątaniny;

  • sansewieria – nazywana jest również żelazną rośliną i językiem teściowej. Jej charakterystyczną cechą są długie, strzeliste liście. Jest to więc kwiat, który idealnie sprawdzi się w kuchni;

  • kapturnica – ta owadożerna roślina jest doskonałym wyborem do kuchni, ponieważ nie tylko efektownie wygląda, ale też likwiduje uciążliwe insekty, a ponadto doskonale czuje się w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach;

  • kaktusy - najlepszym dla nich miejscem jest dobrze nasłoneczniony parapet. Kaktusy doniczkowe nie wymagają wiele wysiłku podczas pielęgnacji, a dodatkowo świetnie radzą sobie w warunkach, które panują w kuchni.

Nie tylko kwiaty doniczkowe, czyli zioła na kuchennym parapecie

Oprócz rozmaitych kwiatów, w każdej kuchni powinno znaleźć się miejsce dla świeżych ziół. Ciekawe, innowacyjne rozwiązania pozwalają na trzymanie ich nie tylko w klasycznych doniczkach ustawionych na parapecie, ale też zamocowanych za pomocą magnesu do lodówki albo zwisających z sufitu tuż nad blatem, żeby zawsze mieć je pod ręką.

Hodując zioła, trzeba tylko pamiętać, aby zapewnić im sporą dawkę naturalnego światła oraz nie dopuścić do przesuszenia gleby. W tym drugim celu bardzo pomocne są specjalne, samonawadniające się doniczki. Właściwie pielęgnowane zioła, m.in. aromatyczna bazylia, tymianek czy rozmaryn, nie tylko wzbogacą smak każdej potrawy, ale stworzone z nich kompozycje staną się apetyczną ozdobą kuchni.