Kuchnia retro – jak ją urządzić i umeblować?

Kuchnia retro – jak ją urządzić i umeblować. Sprawdź w naszej poradzie.

Retro w kuchni – z czym to się je?

Styl retro niejedno ma imię. Zaliczymy do niego wnętrza inspirowane stylem angielskim, prowansalskim, toskańskim z jednej strony, z drugiej zaś nawiązujące do mody lat 50., rodem z amerykańskich filmów epoki rock and rolla. Czyli krótko mówiąc, to wszystko, co wywołuje nostalgię za przeszłością i do czego mamy sentyment. Styl retro w kuchni będzie się odzwierciedlał w wyglądzie mebli i stylizowanego AGD, w wykończeniu ścian i podłóg, wreszcie w dodatkach retro, które można wyśledzić na aukcjach lub targach staroci albo kupić współczesne ich wersje, do złudzenia przypominające oryginały. W obu wymienionych wersjach retro przedmioty użytkowe są dekoracją i dominuje niepowtarzalny klimat, ciepło i domowa atmosfera, których na próżno szukać w ultranowoczesnych kuchniach-laboratoriach.

Meble do kuchni w stylu retro

Aby oddać styl retro w kuchni, warto się zdecydować na stylizowane meble kuchenne, które mają frezowane albo ozdobione snycerką fronty, urokliwe półeczki na rzeźbionych wspornikach, ozdobne gzymsy na szczycie szafek. Najlepiej, jeśli będą w kolorze drewna, ewentualnie wykończone przecieraną farbą w stylu shabby chic. Warto też postawić na pojedyncze oryginalne modele. Hitem w takim wnętrzu będzie kredens. To z nim najbardziej kojarzy się przytulność babcinej kuchni. W szufladach pięknie poskładane, wykrochmalone obrusy, w przeszklonej witrynie rzędy stylowych naczyń i pojemniki z łakociami. W latach 50. w kuchniach królowały z kolei meble o zaoblonych kształtach oraz lodówki z charakterystyczną klamką i piekarniki z zegarami. Wiele firm nawiązuje do tego wzornictwa, więc bez problemu znajdziemy stylowe sprzęty do naszej retro kuchni.

Glazura, gres i dodatki do kuchni retro

Cegiełka z płytek typu subway, w dodatku fazowanych na krawędziach to absolutna klasyka gatunku w kuchni retro. Drugim typowym wzorem jest szachownica na podłodze, najlepiej skomponowana z czarnych i białych płytek. Takie elementy sprawdzą się również we wnętrzach w stylu lat 50. (choć alternatywą dla gresu może być w nich czarno-białe linoleum), w połączeniu z dodatkami w cukierkowych kolorach. W rustykalnej wersji retro kuchni warto położyć bardzo modne ostatnio wzorzyste kafle cementowe lub terakotowe, z których można układać malownicze patchworki. Desenie są różne, od uproszczonych motywów roślinnych po geometryczne. Z dodatków, które powinny znaleźć się w kuchni w stylu retro konieczne są stylizowane uchwyty meblowe – mosiężne lub kute rączki, muszle albo porcelanowe gałki. Nieodzownym elementem wystroju będzie także ceramiczny zlew. Z urokliwych dodatków wspomnieć warto o nastawkach, witrynkach, półkach na talerze czy też wieszaczki na kubki.

Kolory i wzory – inspiracje w retro kuchni

Wszystkie wnętrza retro lubią jasne kolory – złamane odcienie bieli, kremy, beże, pastele. Zarówno na ścianach, jak i w wykończeniu mebli. Podobnie jak w kuchniach prowansalskich czy angielskich, meble często są ozdobione dekoracyjną przecierką, spod której przeziera naturalny kolor drewna. Z kolei te w stylu lat 50. mają lakierowane błyszczące fronty, które mogą być różowe, miętowe, błękitne, żółte albo w bardziej neutralnym śmietankowym odcieniu bieli, który posłuży za tło dla kolorowych sprzętów gospodarstwa domowego. Klasyczne wnętrza preferują naturalne faktury i materiały. Tkaniny są drukowane w motywy róż, kratki albo francuskich prążków. W kuchni z epoki rock and rolla będą się pojawiały przesłodzone wzorki owoców, muffinów, groszków. A oprócz tego chromowane dodatki, które w tamtej epoce były odzwierciedleniem osiągnięć w dziedzinie motoryzacji.

Przepis na udaną aranżację kuchni w stylu retro

Żeby stworzyć w kuchni klimat retro, wcale nie trzeba jej tak urządzać od stóp do głów. Dosłowność stylu może być wręcz niegustowna. Postawmy raczej na pewne elementy retro, które pojawią się to tu, to tam. Można na przykład zestawić stylowy kredens, urokliwą witrynkę ze szprosami na frontach albo stół na toczonych nogach z prostymi nowoczesnymi meblami. W klasycznej kuchni retro roiło się od półeczek pełnych ozdobnych naczyń, miedzianych rondli i akcesoriów zawieszonych na ścianach, moździerzy, mis i glinianych pojemników ustawionych na blacie, więc można się skupić na takich akcentach. W tej à la lata 50. królować powinny oldschoolowe akcesoria jak młynki, wagi, metalowe puszki, plakaty ze starymi reklamami Coca Coli, fartuszki z falbankami i inne dodatki w landrynkowych kolorach.