Kuchnia vintage, czyli powrót do przeszłości w nowoczesnym stylu. Jak ją urządzić?
Kuchnia vintage to doskonała propozycja dla tych, którym zależy na stworzeniu w pomieszczeniu rodzinnej atmosfery. Będzie to też świetny wybór dla osób uznających kuchnię za prawdziwe serce domu. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak urządzić kuchnię vintage – dobrać odpowiednie materiały, meble, kolory oraz akcesoria.
Styl vintage w kuchni – zalety
Urządzasz lub remontujesz kuchnię? Styl vintage jest dla Ciebie, jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, ale na samą myśl o starych, odrestaurowanych przedmiotach serce bije Ci mocniej. Estetyka retro pozwala wprowadzić do wnętrza odrobinę magii przeszłości i… przytulności. To również dobre rozwiązanie dla osób, które odziedziczyły – bądź kupiły – jeden zabytkowy mebel i chcą wpleść go w dość nowoczesną aranżację.
Meble kuchenne w stylu retro
Kuchnie vintage mają oryginalne meble z minionych dekad. Pomieszczenia do gotowania w stylu retro są natomiast wzbogacane o meble stylizowane na te z przeszłości – od lat 20. do 90. XX wieku. Najpopularniejszym tworzywem jest drewno – zabejcowane, pomalowane na jasne kolory bądź wykończone na wysoki połysk. Meble kuchenne retro cechują się prostymi formami.
Jeśli przytulna kuchnia vintage jest połączona z jadalnią, warto wstawić do niej białe, drewniane krzesła z poduchami i frezowanymi nogami oraz duży stół. Nie zapomnij też o kredensie! W przeszklonej nadstawce wyeksponujesz zastawę stołową i kieliszki. Dolna część posłuży do przechowania kuchennych tekstyliów.
Szafki kuchenne w stylu vintage
Szafkom kuchennym spod znaku vintage często towarzyszą intensywny kolor i przesuwane drzwiczki. Popularnym tworzywem jest drewno, nierzadko malowane na biało. Dolna zabudowa szafkowa będzie obowiązkowa. W przeciwieństwie do górnych szafek, z których korzysta się tu nieco rzadziej, ponieważ może ich nie być wcale, albo zastępują je otwarte półki.
W kuchni vintage możesz postawić na kuliste, ceramiczne gałki, ale ducha dawnych wnętrz oddadzą też podłużne uchwyty meblowe z mosiądzu. Szafki posiadają także frezowania, ozdobne podcięcia oraz liczne przeszklenia; nie mają za to metalowych okuć.
Dodatki w kuchni vintage
Najważniejszym wyznacznikiem dodatków charakterystycznych dla kuchni vintage jest ich zabytkowy charakter. Najwyżej cenione są przedmioty „z duszą” wyszperane na pchlich targach czy odziedziczone po dziadkach. Do tej kategorii należą m.in. starodawne moździerz i waga kuchenna. Sprzęty AGD, takie jak czajniki, tostery czy ekspresy do kawy, wyróżniają obłe, przyjazne kształty oraz szczególny dobór kolorów – najczęściej pasteli.
Kuchenne ściereczki, rękawice do gotowania czy zasłonki zwykle zdobią kropki i biało–czerwona kratka. Ciekawymi akcentami są też rośliny doniczkowe – i to zarówno w formie żywych kwiatów (fikusa, monstery i peperomii, pięknie wyglądającej w kuchni z antycznymi meblami), jak i tapety ściennej z botanicznym deseniem. Kuchnia z motywem roślinnym zdecydowanie wpasowuje się w koncepcję mieszkania retro.
Bateria kuchenna retro – kluczowy element kuchni vintage
Bateria kuchenna w omawianym stylu pełni dwie funkcje: użytkową i dekoracyjną. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki model wybrać, zdecydowanie unikaj stali, cortenu i srebrnych wybarwień – te nie pasują do wnętrza retro. Z kuchnią vintage współgrają za to mosiężne, złote i czarne wykończenia baterii.
Mile widziane są też egzemplarze o fantazyjnie wygiętej wylewce oraz dużych, tradycyjnych i ceramicznych kurkach o okrągłym kształcie.
Ciekawą propozycją są też pastelowe lampy (np. błękitne), na planie koła i maksymalnie uproszczone. Ich optymistyczna barwa to kwintesencja radosnej odsłony stylu retro. W połączeniu z białą wyspą kuchenną z drewnianym blatem, takim samym stołem i wyjątkowo urokliwą ścianą z cegieł. Warto zauważyć, że zaprezentowane lampy pozostają nadal we współczesnych trendach. Dodatkowo subtelna gra między błękitem i brązami sprawia, że wnętrze prezentuje się jako spójne oraz uporządkowane.
Akcesoria i dodatki retro – jak je dobrać do swojej kuchni?
Dobierając akcesoria, kieruj się dwiema zasadami – dotyczącymi barwy dodatków i ich kształtu. Przedmioty wyprodukowane na bazie koła – oraz jego wariacji – będą zarówno miłe dla oka, jak i komfortowe w użytkowaniu. Dodatki do kuchni w stylu vintage powinny być też utrzymane w pastelach bądź w nasyconych i ciepłych barwach. Wykorzystanie porcelany i szkła w kuchni vintage – ustawionych w kredensie lub na otwartych półkach – również będzie dobrym pomysłem.
Jakie kolory i wzory królują w kuchni vintage?
Kuchnie w stylu vintage łatwo poznasz po ciepłej palecie barw, w skład której wchodzą:
- turkusy;
- beże;
- pomarańcze;
- błękity;
- brązy.
To dzięki nim wnętrze zyskuje przytulną, domową atmosferę. Jeśli natomiast zależy Ci na bardziej optymistycznym klimacie pomieszczenia, postaw na błękity, miętę, jasny róż czy rozbielony żółty.
Zastosowanie kolorów w kuchni vintage to jednak nie wszystko. Większość deseni bazuje tam na geometrii. Pojawiają się heksagony, faliste linie, koraliki czy łezki. Popularne są także abstrakcyjne printy. Doskonałym przykładem będą słynne filiżanki, tzw. picassy, inspirowane twórczością znanego malarza. Kolorowe akcenty w kuchni retro zapewnią m.in. płytki patchwork nad blatem: biało-ceglaste, beżowo-szaro-błękitne lub żółto-niebiesko-szare.
Biała kuchnia vintage – jasna i przejrzysta
Kuchnia vintage cała w bieli ma wielu zwolenników. Białe frezowane fronty szafek, obudowa kuchennej wyspy, przeszklona witrynka na ścianie i doskonale widoczny okap również kreują wnętrze w duchu vintage. Warto je jednak ocieplić, dodając drewniane blaty, hokery z tego samego tworzywa oraz widoczne półki na drobiazgi. Kuchnia z pewnością zyska też wyjątkowy charakter za sprawą plamy koloru – np. błękitnej lodówki wolnostojącej.
Kremowa kuchnia retro – przytulna i swojska
Kuchnia retro kremowa to kwintesencja łagodnej elegancji. Motywem przewodnim w pomieszczeniu mogą być płytki – podłogowe i ścienne – utrzymane w podobnej tonacji barwnej. Brązowo–kremowy patchwork nad całą długością blatu przeniesiono – we fragmentach – na posadzkę. Wybrane kolory znalazły swoje odbicie w pozostałym wyposażeniu: białej zabudowie szafkowej i blacie z jasnego drewna.
Kuchnia vintage w różnych odsłonach – jak łączyć style?
Styl vintage jest o tyle wdzięczny, że łatwo połączyć go z innymi. Pomocna w aranżowaniu udanego wnętrza będzie uniwersalna zasada 60:30:10. Mówi ona o procentowym udziale kolorów w kuchni: 60% zajmuje neutralna baza, 30% odważniejsza barwa, a 10% naprawdę nasycone akcenty.
Kuchnia z elementami marynistycznymi w stylu vintage może zawierać granatowy kredens i biało-niebieski patchwork na ścianie.
Jasną, romantyczną kuchnię w stylu vintage, podobną do prowansalskich wnętrz, można z kolei ozdobić lacobelem z motywem kwiatów i białym zegarem z cyframi rzymskimi.
Kuchnia boho i vintage
Znakiem rozpoznawczym kuchni boho vintage jest jasna, przytulna przestrzeń. Wystarczy, że wprowadzisz do niej ażurową lampę z rattanu, tkany dywan i gięte meble do jadalni. Kolor naturalnych materiałów i wszechobecne rośliny rozjaśnią całą aranżację.
Sprawdź także: Motyw natury w aranżacji wnętrz. Zainspiruj się!
Nowoczesna kuchnia retro
Czy nowoczesna kuchnia może zawierać w sobie retro pierwiastek? Tak! Tradycyjny detal – mebel czy dodatek – skutecznie przełamie dość chłodny wygląd nowoczesnej kuchni. Łączenie stylów w kuchni vintage–modern może przybrać następującą formę: antracytowe szafki, czarno–biała patchworkowa posadzka i lampa z metalowym kloszem, zrównoważone ciepłem drewnianych dodatków oraz białym zlewem z fartuchem.
Podsumowanie: kuchnia vintage w 10 krokach
Stoisz przed wyzwaniem urządzenia kuchni vintage? Zadanie stanie się dużo łatwiejsze, jeśli zastosujesz się do poniższych rad:
Skup się na brązach, beżach, pomarańczach i kolorze niebieskim. Możesz też wykorzystać urokliwe pastele.
Postaw na tradycyjne materiały: drewno, mosiądz, ceramikę czy porcelanę.
Wybierz drewniane meble, m.in. dolne szafki – z bielonego drewna o frezowanych frontach.
Wykorzystaj dekoracyjny potencjał porcelany i szkła użytkowego – będą doskonałą ozdobą kuchni vintage.
Wyłóż fragment ściany nad kuchenką lustrzanymi płytkami lub patchworkowym wzorem.
Zainwestuj w retro – stylizowany bądź oryginalny – kredens kuchenny.
Zadbaj o obecność zielonych akcentów w formie roślin doniczkowych, szczególnie pnących i zwisających.
Zdecyduj się na baterię kuchenną retro: mosiężną lub złotą, z fantazyjną wylewką oraz dużymi, ceramicznymi kurkami.
Dobierz sprzęty AGD o okrągłej formie i pastelowych kolorach.
Wprowadź do kuchni vintage elementy z innych stylów: industrialnego lub boho. Dzięki temu zyskasz eklektyczne wnętrze.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy kuchnia vintage pasuje do mieszkań w bloku?
Oczywiście! Kuchnia w stylu lat 50. i 60. może zostać urządzona w każdej przestrzeni – niezależnie od metrażu. Uważaj jedynie na to, by nie przeładować jej zabytkowymi przedmiotami. Odrobina wizualnego oddechu jest potrzebna – szczególnie w małej kuchni w bloku. Możesz skoncentrować się na jednym wybranym meblu – np. kredensie – i stworzyć całą aranżację w nieco bardziej współczesnym stylu.
Jaka podłoga pasuje do kuchni retro?
W kuchni retro doskonale sprawdzi się podłoga z naturalnych materiałów albo taka, które je imituje. Doskonałym wyborem będzie zarówno drewno, jak i kamień. Odpowiednia będzie też glazura. Wybierając podłogę w stylu retro, warto postawić na ciepłe odcienie beżu czy szarości.