Kwietnik wiszący DIY – jak zrobić go krok po kroku?

Kwiaty doniczkowe to element dekoracyjny, który można spotkać w każdym domu. Warto zadbać, żeby miały swoje miejsce, w którym będą nie tylko rosły, lecz także pięknie się prezentowały. Na niewielkim metrażu często trudno wygospodarować przestrzeń na duże donice czy stojące kwietniki. Jednak nawet w małym mieszkaniu na pewno znajdzie się kawałek ściany, na którym można zawiesić zgrabny kwietnik z drewna i liny jutowej. Zobacz, jak zrobić go samodzielnie!

Kwietnik wiszący DIY

Wiosna to idealny czas na to, by zgromadzić potrzebne materiały i samodzielnie wykonać wiszące kwietniki dla roślin, które będą ozdobą domów i mieszkań nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok.

Nasz sposób na przygotowanie takiego kwietnika jest bardzo prosty. Do jego wykonania nie potrzeba wielu materiałów. Główne elementy to długa, niezbyt gruba deska do zrobienia półek oraz mocna lina jutowa, za pomocą której łączymy półki po wywierceniu odpowiednich otworów. Całość waży dosyć sporo, ale jest naprawdę solidna, więc można bez obaw ustawić na półkach kwietnika ceramiczne doniczki.

Materiały potrzebne do wykonania kwietnika wiszącego DIY

Zobacz listę produktów, które będą potrzebne do wykonania tego efektownego wiszącego kwietnika!

Kwietnik wiszący – instrukcja wykonania

Przygotuj półki kwietnika

Wymierz odpowiednie długości półek i zaznacz ołówkiem na desce.Nasze półki mają 50 cm długości.Z deski wytnij trzy półki o zaznaczonych długościach przy pomocy piły oraz skrzynki uciosowej.Przeszlifuj półki papierem ściernym, szczególnie krawędzie. Usuń powstały pył.

W każdej półce, blisko narożników, zaznacz ołówkiem cztery punkty, w których będą nawiercone otwory na przeciągnięcie liny.Zaznacz punkt w odległości 2 cm od długiego i 2 cm od krótkiego boku. Wywierć otwory w zaznaczonych miejscach. Załóż na wkrętarkę wiertło do drewna o średnicy 10 mm.Przymocuj deskę do blatu roboczego za pomocą ścisków stolarskich, dzięki czemu nie będzie się przesuwała podczas wiercenia. Pamiętaj, żeby deska wystawała odpowiednio poza krawędź blatu.

Przeszlifuj otwory papierem ściernym, odpyl.

Pomaluj półki

Przy pomocy wałka pokryj każdą półkę trzema warstwami lakierobejcy do drewna. Odczekaj ok. 30 minut aż każda warstwa przeschnie.

Jeśli wybierzesz lakierobejcę odpowiednią do stosowania we wnętrzach i na zewnątrz, możesz w sezonie letnim zawiesić kwietnik na balkonie lub tarasie.

Połącz półki grubą liną

Przez otwory wywiercone w półkach przewlecz linę jutową. Półki będą podtrzymywane przez supły zawiązane w równych odległościach.Żeby łatwiej przeciągać grubą linę przez wywiercone otwory, koniec liny owiń bardzo ciasno szeroką taśmą klejącą. Zapobiegnie to rozdwajaniu się liny i usztywni końcówkę.Zacznij od pierwszej półki. Weź kawałek liny o długości 2,5 m i przewlecz przez jeden z otworów.Zawiąż supeł pod półką, zostawiając kilkucentymetrowy ogonek.

Kolejny supeł zawiąż na wysokości 20 cm cm nad pierwszą półką.

Przewlecz linę przez otwór w drugiej półce i zawiąż supeł na wysokości 20 cm nad drugą półką.Przewlecz linę przez otwór w trzeciej półce. Na linę nawlecz metalowy pierścień, który posłuży do zawieszenia kwietnika.

Odmierz ok. 40 cm liny i przewlecz ją przez drugi otwór w trzeciej półce. Zawiąż supeł pod trzecią półką.Przewlecz linę przez otwór w drugiej półce i zawiąż supeł pod półką, zachowując taką samą odległość jak powyżej.Wiążąc kolejne supły, co chwilę rozkładaj półki i sprawdzaj, czy odległości między supłami są równe. W razie potrzeby koryguj na bieżąco.Przewlecz linę przez otwór w pierwszej półce i zawiąż pod nią supeł. Obetnij nadmiar liny, zostawiając kilkucentymetrowy ogonek.Weź drugi długi kawałek liny i dokładnie w taki sam sposób przewlecz ją przez otwory po drugiej stronie półek, wiążąc supły na takich samych wysokościach. Pamiętaj o nawleczeniu drugiego metalowego pierścienia.

Przeanalizuj rozkład półek

Rozłóż kwietnik, chwytając za metalowe pierścienie (a najlepiej umieść go w pozycji wiszącej) i sprawdź, czy wszystkie odległości między półkami się zgadzają.Twoje odstępy pomiędzy półkami nie muszą być takie same jak w przedstawionym projekcie. Ważne natomiast, żeby były jednakowe po obu stronach kwietnika.Rozplącz ogonki i rozczesz linę, żeby powstały chwosty. Teraz kwietnik jest gotowy do zawieszenia!