Łazienka łatwa do utrzymania w czystości

Utrzymanie łazienki w czystości to dzisiaj zadanie niezbyt trudne. Wystarczy tylko wyposażyć ją w odpowiednie sprzęty. W łazience warto zainstalować podwieszany sedes, bidet i umywalkę. Wybierzmy też wannę i kabinę, pokryte powłokami utrudniającymi osadzanie się brudu. W utrzymaniu czystości pomocne będą również specjalnie przeznaczone do sprzętów łazienkowych środki czystości.

Podwieszane sprzęty

Łazienka będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, jeżeli zastosujemy w niej podwieszany sedes, bidet i umywalkę. Sprzęty stojące utrudniają mycie podłogi, poza tym czyszcząc je trudniej dotrzeć do wszystkich zakamarków. Jest także więcej elementów do umycia. Wiszące sprzęty mają zazwyczaj prostszą formę. W wersji podwieszanej można kupić zarówno miski ustępowe, bidety, umywalki oraz pisuary. Dzięki podwieszeniu z łatwością dotrzemy do wszystkich elementów miski ustępowej czy umywalki. Sprzęty podwieszane montuje się na stelażach, które są przeznaczone zarówno do ścian murowanych, jak i tych o konstrukcji szkieletowej (wykonywanych w tzw. systemach zabudowy lekkiej). Po obudowaniu stelaża np. do miski ustępowej uzyskujemy prostopadłościan, który najczęściej wykańcza się łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Dzięki temu ubywa miejsc trudnych do czyszczenia, bo zbiornik spłukujący zostaje zabudowany. Jedynym jego widocznym elementem jest płaski i niewielki przycisk spłukujący.

Dobry materiał

Jeśli chcemy ułatwić sobie utrzymanie łazienki w czystości, zwróćmy też uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane sprzęty. Generalnie im powierzchnia wanny, brodzika czy miski sedesowej jest gładsza, tym łatwiej będzie ją umyć i utrzymać w czystości. Za niekłopotliwe w tym względzie uchodzą sprzęty akrylowe. Ich czyszczenie ułatwia wierzchnia warstwa wykonana z termoutwardzalnej farby proszkowej, na której słabiej rozwijają się drobnoustroje i trudniej osadza się osad kamienny. Dobrym rozwiązaniem są też wanny stalowe pokryte emalią samoczyszczącą. Warto również zainteresować się produktami z konglomeratów i kompozytów. Również na ich powierzchni słabiej rozprzestrzeniają się bakterie czy grzyby. Godne polecenia są także sprzęty uszlachetnione warstwą powłoki hydrofobowej - zwykle ma ona firmową nazwę nadaną przez producenta. Powłoka sprawia, że ścianki urządzeń są znacznie gładsze. Ułatwia ona spływanie wody i zapobiega osadzaniu się kamienia i brudu na powierzchni sprzętów. Dzięki gładkiej powierzchni zanieczyszczenia, można też znacznie łatwiej usunąć. Poza sprzętami zabezpieczonymi powłoką hydrofobową, pojawiają się też elementy wyposażenia łazienki z wyjątkowo gładkim szkliwem, gdzie ilość mikroporów jest zmniejszona do minimum. Tak gładka powierzchnia jest uzyskiwana w procesie wypalania w temp. ok. 1200°C. Efekt jest podobny jak w przypadku powłoki hydrofobowej - zanieczyszczenia spływają po gładkiej powierzchni. Tego typu szkliwo czyścimy tak samo, jak inne powierzchnie ceramiczne.

Lśniąca kabina

Kamień oraz resztki środków myjących najbardziej są widoczne i najtrudniejsze do usunięcia na przezroczystej dużej powierzchni drzwi kabiny, gdzie tworzą widoczne smugi. Wbrew pozorom szkło niej jest idealnie gładkie, dlatego coraz więcej producentów ma w swojej ofercie kabiny ze specjalną powłoką hydrofobową. Decydując się na tak zabezpieczoną kabinę, trzeba zwrócić uwagę na ich pielęgnację. Zazwyczaj producenci sprzętów zalecają odpowiednie dla nich środki do czyszczenia. Przede wszystkim nie mogą być one szorstkie, wystrzegajmy się proszków czy mleczek z drobinkami czyszczącymi. Pokryte powłoką sprzęty wymagają mycia miękką ściereczką, ciepłą wodą z dodatkiem płynów polecanych przez producenta sprzętu bądź środków myjących ogólnie dostępnych na rynku. Na co dzień korzystajmy z płynów służących do czyszczenia szklanych kabin – nie pozostawiają smug, po ich użyciu ścianki kabiny błyszczą. Powłoki nie są jednak na wieczność. Ich trwałość wynosi od 6 miesięcy do 5 lat. Trwałość powłoki można przedłużyć stosując płyny do renowacji powłoki ochronnej na szkle, które zapobiegają osadzaniu się kamienia i nieczystości. Warto też skorzystać ze specjalnie przeznaczonej do czyszczenia kabin ściągaczki.

Pamiętajmy też, że zacieki będą mniej widoczne na ściankach pomalowanych lub z nadrukiem. Mogą to być modne pasy, arabeski, krople wody czy też wzory kwiatowe. Łatwiej również będzie utrzymać w czystości kabinę z wypinanymi rolkami dolnymi, umożliwiającymi łatwiejsze dotarcie do trudnych w utrzymaniu czystości zakątków kabiny.

Ważne kształty

O tym czy łazienka będzie łatwa do utrzymania w czystości decyduje również kształt wanny, brodzika, kabiny czy sedesu. Najłatwiej umyć te, których forma jest oparta na planie koła, o lekko zaokrąglonych brzegach. Nie mają one trudnych do pielęgnacji kątów, gdzie najłatwiej zbiera się brud.