Łazienka połączona z sypialnią – wady i zalety

Sypialnia z łazienką to nowoczesne rozwiązanie, które od kilku sezonów budzi pewne kontrowersje. Jedni zachwalają aranżację, inni mówią o związanych z nią niedogodnościach. Zastanawiasz się nad sypialnią z otwartą łazienką? Poznaj wady i zalety tego projektu.

Łazienka w sypialni – zalety

Oaza spokoju oraz prywatność – właśnie to zyskasz, jeśli zdecydujesz się na otwartą łazienkę. Ta aranżacja wyraźnie poprawi Twoje poczucie komfortu. Łazienka połączona z sypialnią to osobna strefa zarezerwowana wyłącznie dla Ciebie. Zapomnij o czekaniu w kolejce na wieczorną kąpiel lub poranną toaletę. Goście oraz domownicy, nie zakłócą wieczornego relaksu. Dzięki temu w pokoju kąpielowym zapanuje atmosfera, jak w prawdziwym SPA. Łazienka przy sypialni stwarza również przestrzeń do romantycznych wieczorów, tylko we dwoje oraz aranżacji z wolnostojącą wanną.

Łazienka połączona z sypialnią wady

Jednym z głównych zagrożeń, które towarzyszy połączeniu łazienki z sypialnią jest wysoki poziom wilgoci. Problem może rozwiązać – prawidłowo dobrana wentylacja, która zminimalizuje ryzyko powstania grzyba na ścianie. Kłopotliwe dla partnera lub partnerki, mogą okazać się wszelkie odgłosy związane z codziennymi czynnościami np. spuszczaniem wody. Ponadto posiadanie łazienki połączonej z sypialnią, zakłada istnienie drugiej łazienki, z której mogą korzystać pozostali domownicy oraz goście.

Jak urządzić łazienkę w sypialni?

Łazienka otwarta na sypialnię powinna stylistyczne współgrać z sąsiadującym pomieszczeniem. Pamiętaj o spójnej kolorystyce i zastosowaniu podobnych materiałów np. gres z sypialni wykorzystaj też na podłodze w łazience.

O czym jeszcze pamiętać? Podczas projektowania łazienki połączonej z sypialnią warto zadbać o wydzielenie stref użytkowych. W tym celu możesz zastosować ściankę działową lub lamele. Zwolennikom nowoczesnych rozwiązań polecamy oddzielenie strefy kąpielowej od sypialnej przy użyciu szklanych ścian. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskasz spójną przestrzeń i nieco wyciszysz dźwięki dobiegające z łazienki. Podobnie zadziałają kurtyny, wykonane z grubej tkaniny.

Niezwykle istotnym punktem jest również odprowadzanie wilgoci. Jeśli wentylacja nie będzie działała poprawnie, na ścianach pojawi się grzyb. W dużym salonie kąpielowym warto zastosować wentylator mechaniczny, który skuteczniej niż wywietrznik grawitacyjny, odprowadza nadmiar pary. W tej przestrzeni przyda się też pochłaniacz wilgoci.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak usunąć grzyba ze ścian?

Przebywanie w zagrzybionym lub zapleśniałym pomieszczeniu może powodować szereg dolegliwości u domowników. Dlatego jeśli zauważysz ciemne kropki na ścianie, pamiętaj, żeby reagować szybko. Sięgnij po specjalistyczne środki do czyszczenia powierzchni i usuwania grzyba. Podczas stosowania preparatów stosuj się do zaleceń producenta.