Łazienka w stylu SPA
Choć na chwilę przenieść się w ciche, spokojne miejsce, gdzie zmysły ukoi strumień wody, ciepło i przyjemne aromaty. Wejście do łazienki w stylu SPA po całym dniu pełnym pracy to marzenie niejednej osoby. Taki pokój kąpielowy można stworzyć również w domu. Wystarczą odpowiednie dodatki, przestrzeń oraz duża wanna.
Łazienka w stylu SPA – charakterystyka wnętrza
Chociaż współcześnie określenie SPA kojarzone jest z salonami kosmetycznymi i odnowy biologicznej, wzięło swój początek od belgijskiego uzdrowiska Spa z wodami termalnymi. Niegdyś termin ten oznaczał wyłącznie tego typu kurorty z naturalnymi źródłami. Dziś nazywa się tak miejsca, w których można doświadczyć relaksu i wyciszenia. Bardziej łączy się to z terminem „wellness” wprowadzonym w latach 50. XX wieku. Oznaczało ono równowagę ciała i ducha oraz harmonię, dającą poczucie szczęścia. Powstało wśród bogatszej warstwy społeczeństwa, która po zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb życiowych, pragnęła dać „pokarm” swojemu wnętrzu, zwrócić się ku sobie i poszukać alternatywnych sposobów na uzdrowienie. Może się to wiązać z modnym ostatnio terminem uważności.
Określenie „SPA” zaczęto także stosować do opisywania wnętrz. Atmosferę z uzdrowisk, salonu kosmetycznego i odnowy biologicznej przenosi się do domowych łazienek. Pomieszczenia tego typu wydają się luksusowe, zachęcające swoim klimatem do odpoczynku. Zazwyczaj charakteryzują się dużą powierzchnią, która pomieści niezbędne akcesoria i armaturę łazienkową, a dodatkowo da oddech i nie przytłoczy niewielkim metrażem.
Szczególnie ważne okazuje się także oświetlenie, które powinno być miękkie, kojące, o naturalnej barwie. Lepiej zrezygnować z bardzo jasnych halogenów o białym odcieniu lub zastosować je wyłącznie punktowo, w miejscu, gdzie zazwyczaj przygotowuje się makijaż lub inne zabiegi wymagające precyzji. Idealne będą ciepłe LED-y. Warto je umieścić w zagłębieniach lub przy pomocy łatwej w montażu taśmy, podświetlić półki, szafki lub lustra.
Najważniejsze w łazience SPA są jednak elementy armatury łazienkowej oraz meble. To dzięki nim można poczuć się wygodnie, a pomieszczenie wygląda elegancko, skłania do relaksu i nie rozprasza. Dodatkowym elementem podnoszącym komfort użytkowania jest ogrzewanie podłogowe. Warto zaplanować je już na etapie projektu łazienki.
Specyficzną atmosferę tworzą dodatki, przybliżające do natury lub wprowadzające w stan bliski medytacji. Główne źródło światła można zastąpić świecami i lampionami, zamontować sprzęt grający ulubioną muzykę, wyeksponować eleganckie kosmetyki i akcesoria. W łazience w stylu SPA pięknie prezentują się także rośliny umieszczone na ścianach, półkach lub blisko wanny.
Wykończenie łazienki w stylu SPA
Tworząc przestrzeń przeznaczoną do głębokiego relaksu, warto przemyśleć charakter wykończenia, które będzie miało wpływ na dobór płytek ściennych, kafli podłogowych, a w konsekwencji także mebli, sprzętów, dekoracji i akcesoriów:
- powrót do natury – króluje tutaj drewno, materiały drewnopodobne zestawione często z bielą, beżem oraz akcentami zieleni i brązu. Na kafelkach pojawić mogą się motywy roślinne, delikatne ornamenty. Przestrzeń wydaje się wtedy jasna, ciepła i przestronna;
- siła kamienia – inny rodzaj inspiracji naturą. Wykorzystuje się tutaj płytki i kafle o szarej, szarobrązowej, grafitowej barwie kamienia. Dobrze wyglądają w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami, roślinami oraz drewnem. Dają wrażenie przytulności, a także intymności;
- wysoki połysk i minimalizm – błyszczące płytki i fronty mebli odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Staje się ona czysta i nie rozprasza nadmiarem przedmiotów. Aby nie wydawała się zbyt chłodna, warto połączyć ten rodzaj wykończenia z ciepłymi odcieniami drewna oraz zastosować oświetlenie o żółtawej barwie;
- wykorzystanie roślin i zieleni – wysokie fikusy i palmy tworzące przegradzający od świata i problemów szpaler lub oryginalny chrobotek przyklejony na ścianie to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poczuć się jak w odległej krainie, zatopić w dżungli lub wybrać się na krótką podróż do lasu. Warto wybrać kafelki z motywami roślinnymi lub zabezpieczoną przed wilgocią tapetę z ulubionym pejzażem;
- styl glamour – luksusowa, elegancka, przenosząca do najlepszych salonów odnowy biologicznej. Króluje w niej biel, czerń, srebro lub złoto, kryształowe dodatki oraz lustra.
Wanna do łazienki w stylu SPA
Niekwestionowaną królową łazienek w stylu SPA jest wanna. Bez niej trudno wyobrazić sobie pełen relaks podczas kąpieli. Skoro więc jest już najważniejszym elementem pomieszczenia, powinna zostać wyróżniona. Stawia się ją więc na środku lub – jeśli nie pozwala na to metraż lub ułożenie innych sprzętów – w centralnej części głównej ściany. Typowa wanna do łazienki SPA jest wolnostojąca. Wybierać można spośród tych w stylu retro, na nóżkach, o pękatym kształcie; lub zdecydować się na formy nowocześniejsze. Warto, aby miała funkcję hydromasażu, co jeszcze bardziej podniesie komfort użytkowania.
Prysznic do łazienki w stylu SPA
Nie zawsze jest czas na długie kąpiele w wannie, dlatego łazienka SPA powinna zapewniać też przyjemność szybkiego prysznica. W tym wypadku najczęściej rezygnuje się z tradycyjnych kabin i brodzików. Zamiast nich stosuje się prysznice typu walk-in (przestronne, często dwuosobowe) wydzielanych za pomocą przesuwnych lub otwieranych szyb. Zamiast zwykłych baterii ze słuchawką, montuje się w nich panele do hydromasażu oraz deszczownice.
Sauna do łazienki w stylu SPA
Dopełnieniem łazienki w stylu SPA jest domowa sauna, która zapewnia głęboki odpoczynek i rozluźnienie mięśni. Wybierać można spośród kilku typów: w saunie suchej panują temperatury sięgające 100 stopni, a na ciało działa suche powietrze. W saunie wilgotnej temperatury są niższe (50-90 stopni), ale na organizm działa także wilgoć uzyskana po polewaniu kamieni znajdujących się w piecu. Jeszcze niższe temperatury (45-60) można uzyskać w saunie parowej z piecem, który wytwarza ciepło i parę wodną. Przy jej planowaniu warto pamiętać o kilku zasadach:
- podstawowa mówi, że suma temperatury i wilgotności w saunie powinna wynosić 110 stopni. Dobrze jest umieścić w niej urządzenia do pomiaru tych parametrów;
- pomieszczenie powinno mieć wysokość minimum 2 metrów. Przed rozplanowaniem sauny, należy zastanowić się, ile osób będzie z niej jednocześnie korzystać i czy wystarczą siedziska, czy może warto byłoby przewidzieć miejsce na leżanki;
- wykończenie: sauna powinna być pokryta drewnianymi panelami o grubości ok. 12 mm z małą ilością sęków. Kładzie się je na izolacji z wełny mineralnej. Wybiera się zazwyczaj jodłę kanadyjską, świerk skandynawski lub cedr. Na podłodze najlepiej położyć kafle;
- piec: można wybrać piec opalany drewnem, który jednak potrzebuje komina; lub zdecydować się na ten elektryczny. Najlepszy będzie jednofazowy (do kubatury 4,5 m3) lub mocniejszy trójfazowy.
- szczególnie ważna jest sprawna wentylacja;
- domowa sauna musi być szczelna i dobrze izolowana, aby móc utrzymać w niej odpowiednią temperaturę;
- najlepiej umieścić ją blisko prysznica, aby po wyjściu móc szybko się pod nim ochłodzić.
Można skorzystać z gotowych rozwiązań. Koszt takiej sauny to od 3500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jej cena zależy od rozmiaru, możliwości zabudowy i użytych materiałów.
Relaksujące akcesoria i rośliny do łazienki w stylu SPA
Indywidualny klimat tworzą dodatki. W łazience typu SPA powinno znaleźć się wszystko to, co pomaga się odprężyć i wejść w dobry nastrój. Warto zadbać o muzykę, możliwość oświetlenia tylko ciepłym światłem świec i lampionów, aromaterapii oraz dekoracjach dopasowanych do stylu.
Aby w pokoju kąpielowym zapanował porządek, a na widoku stały tylko przedmioty cieszące oko lub zmysły, trzeba też zaplanować miejsce do przechowywania: ręczników, mniejszych i większych kosmetyków, małych sprzętów tj. suszarka lub lokówka. Elementem wyposażenia powinny być minimalistyczne szafki oraz półki w odpowiedniej ilości. Dobrze też rozplanować ułożenie wieszaków.
W łazience SPA elementem dekoracyjnym często są rośliny doniczkowe. Najlepsze będą storczyki, monstera, fikus, skrzydłokwiat, zamiokulkas, anturium, alokazja, chrobotek, zielistka, bambus lub dracena.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaką armaturę należy wybrać do łazienki w stylu SPA?
Najlepiej dopasować ją do stylu pomieszczenia. Do nowoczesnego i minimalistycznego pasować będą proste formy, klasyczne wykończenie lub oryginalny mat. W łazienkach z nutką retro warto zastosować ciekawą armaturę stylizowaną w kolorze mosiądzu. Warto zastanowić się również nad funkcjonalnością i do łazienek SPA wybierać prysznice z hydromasażem oraz deszczownice pozwalające na regulację ustawień i dopasowanie ich do własnych preferencji.
Czy w każdej łazience można zamontować saunę?
Saunę najlepiej zaplanować już na etapie tworzenia projektu domu. Musi znaleźć się na nią odpowiednie miejsce (o wysokości minimum 2 metrów i powierzchni, która zapewni komfortowe użytkowanie). Musi być też możliwość wykonania wentylacji, najlepiej też zamontować ułatwiające sprzątanie odpływy.
Jakie wybrać kwiaty do łazienki SPA?
Do łazienki typu SPA najlepiej wybrać rośliny i kwiaty, które lubią wilgotne pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się, np.: storczyki, monstera, fikus, skrzydłokwiat, zamiokulkas, anturium, alokazja, chrobotek, zielistka, bambus dracena.
Czy palące się świece mogą zabarwić płytki w łazience?
Świece z dodatkiem silnego barwnika po dłuższym kontakcie wosku z płytkami, mogą pozostawić na nich ślady. Dlatego warto stosować ceramiczne podkładki lub świece w szklanych oprawach lub słojach.