Luksfery – hit czy kit? Sprawdź, jak wykorzystać je we wnętrzach
Wydaje się, że luksfery – czyli szklane prostopadłościany wykorzystywane do budowania ścianek, okien i świetlików – są reliktem przeszłości, spotykanym wyłącznie w starym budownictwie z lat 80. i 90. Okazuje się jednak, że z wielkim sukcesem powracają na fali mody retro. Podpowiadamy, jak wykorzystać je we wnętrzach w nowoczesny sposób.
Czym są luksfery?
Luksfery, a także podobne do nich szklane pustaki (różnią się techniką wykonania; pierwsze są pełne, drugie stworzone z dwóch części, które tworzą w środku pustą przestrzeń) to materiał budowlany oraz element wykończeniowy wielu pomieszczeń w domach, jak i budynkach publicznych. Są wykonane ze szkła o charakterystycznej fakturze (gładkiej lub z wytłoczonym wzorem), które może być bezbarwne lub barwione. Mają kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu lub prostokąta.
Wykorzystuje się je do wypełniania ścian i stropów, budowania ścianek działowych, wykonywania świetlików czy murowania oryginalnych kabin prysznicowych. Szacuje się, że ich przepuszczalność światła wynosi 50-80%. Mogą więc stanowić element służący doświetleniu, który jednocześnie jest pewnym rodzajem przesłony. Z tego względu nadają się do stosowania w przedpokojach i na klatkach schodowych. Są łatwe w montażu, ponieważ muruje się nimi tak samo jak cegłą lub klasycznymi pustakami. Wymagają jednak użycia specjalnej elastycznej zaprawy i ramy z ceowników stalowych.
Ściana z luksferów – czy wciąż jest w modzie?
Wraz z powrotem trendów obserwowanych w latach 80. i 90. (nie tylko w designie, ale także w modzie, kulturze czy sztuce), powróciła moda na stosowanie we wnętrzach kojarzonych z tym okresem luksferów. Dziś stanowią element nowoczesnych, loftowych lub eklektycznych pomieszczeń, niekiedy tylko w detalach nawiązujących do stylu retro. Są łączone z dekoracjami i wyposażeniem z przezroczystego szkła, np. designerskimi oprawami lamp czy zastawą stołową. Przede wszystkim liczy się jednak niestandardowy pomysł na ich wykorzystanie w aranżacji. To już nie tylko świetliki na klatkach schodowych, ale ciekawe ścianki działowe między sypialnią a łazienką, jadalnią a salonem lub kuchnią czy garderobą a sypialnią. Uznawane są za ciekawy element ze szkła, a nie relikt przeszłości.
Luksfery – aranżacje, które niosą inspirację
W nowoczesnym wystroju wnętrz luksfery są wykorzystywane nie tylko jako element dekoracyjny. Pełnią również funkcje praktyczne. Jak zatem wprowadzić je do aranżacji, aby sprostały współczesnym aranżacyjnym wymaganiom?
Luksfery w salonie
Wbrew pozorom luksfery, które kojarzone są przede wszystkim z wykończeniem klatek schodowych czy łazienek, mogą sprawdzić się także w sypialni – zwłaszcza tej ciemnej i wymagającej doświetlenia. Dzięki nim można podzielić przestrzeń na strefy, np. garderobę i część przeznaczoną do odpoczynku. Można też oddzielić sypialnię od salonu lub stworzyć oryginalną ściankę pomiędzy przyległą łazienką. Nie traci się dzięki temu światła, jakie dochodzi z sąsiedniego pomieszczenia, w którym znajduje się okno.
Luksfery w łazienkach
Luksfery to element bardzo często wykorzystywany właśnie w łazienkach. Przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy nie przewidziano w nich okna. Dzięki szklanym świetlikom lub całym ściankom pojawia się możliwość korzystania ze światła, jakie pada z sąsiadujących pomieszczeń. A jeśli łazienka jest duża, luksfery mogą służyć do przesłonienia wanny lub toalety.
Kabina prysznicowa z luksferów
Ciekawym pomysłem na wykorzystanie luksferów w łazience jest wymurowanie półprzezroczystej ścianki prysznicowej. To rozwiązanie sprawdzi się jednak w dużych lub ustawnych łazienkach, ponieważ zajmuje więcej miejsca niż standardowa kabina. Przy pomocy luksferów można zrobić modny prysznic typu walk-in.
Luksfery w kuchni
W polskich mieszkaniach kuchnie często są zbyt ciemne, mają niewielkie okno lub w ogóle nie są w nie wyposażone. Przez to trzeba ciągle korzystać ze sztucznego oświetlenia, a wnętrze wydaje się smutne i surowe. W takich właśnie przypadkach dobrym pomysłem jest wykorzystanie luksferów. Mogą zastąpić np. część ściany nad blatem, dostarczając światło z pomieszczenia obok. Warto też przy ich pomocy wydzielić jadalnię lub bar. Ciekawym pomysłem do nowoczesnych aranżacji jest rezygnacja z jednej ściany lub nawet całego narożnika na rzecz ścianki ze szkła.
Ścianka działowa z luksferów
Luksfery idealnie nadają się do dzielenia przestrzeni na strefy. To dobry materiał na stworzenie ścianki działowej w zastanym już układzie mieszkania lub domu. W ten sposób – nie zaciemniając zbytnio żadnej z części – można oddzielić np. jadalnię od salonu lub kuchni, strefę kąpielową lub ubikację w łazience, sypialnię od salonu, garderobę, kącik dla dziecka etc.
Luksfery w przedpokoju
Najbardziej typowym zastosowaniem luksferów, które od wielu lat cieszy się powodzeniem, jest doświetlenie ciemnego przedpokoju. Mogą być umieszczone nad lub wokół drzwi wejściowych bądź stanowić część ściany, która odgradza hol od innego pomieszczenia.
Luksfery w garażu
Luksfery dobrze sprawdzą się także w garażach lub warsztatach. Po pierwsze, nie pozwalają nieupoważnionym na zaglądanie do danego pomieszczenia, jednocześnie je doświetlając. Dzięki temu wnętrze staje się znacznie przyjemniejsze. Po drugie, stanowią dobrą izolację akustyczną i chronią przed hałasami z zewnątrz. Po trzecie, są też bardzo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Luksfery zewnętrzne – czy różnią się od tych, montowanych we wnętrzach?
Luksfery zewnętrzne mają zwiększoną odporność obciążeniową (6 MPa). Mogą mieć też właściwości przeciwpożarowe.
Luksfer a pustak szklany – czym się różnią?
Luksfery i pustaki szklane różnią się budową oraz techniką wykonania. Te pierwsze wykonane są z jednego kawałka surowca. Drugie zaś z dwóch tafli, pomiędzy którymi znajduje się powietrze.
Czy luksfery można ciąć?
Luksferów nie można przycinać na wymiar, dlatego przed budową ścianki, okna czy świetlika warto dokładnie wymierzyć miejsce montażu i rozplanować ich ułożenie.