Malowanie dachu – czym, jak, kiedy? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Zadbany dach to dla wielu osób wizytówka domu. Jeśli nie będzie odpowiednio konserwowany i odnawiany, straci swój nienaganny wygląd. Co więcej, z czasem osłabieniu mogą ulegać też parametry poszczególnych elementów dachu, co bezpośrednio przekłada się na jego szczelność, bezpieczeństwo etc. Warto zatem wiedzieć, jak należy o niego dbać, w tym także – jak, kiedy i czym malować dach. Sprawdź, jaka wiedza jest w tym zakresie niezbędna i jakie sprzęty warto posiadać, by malowanie przebiegło sprawnie i skutecznie!
Malowanie dachu – czy warto?
Malowanie to jedna z metod zabezpieczenia i przedłużenia żywotności dachu. Kompleksowa konserwacja dachu polega na wyczyszczeniu blachy z porostów czy mchów, pomalowaniu go farbą dekarską i impregnacji. Dbanie o stan dachu oraz odpowiednia konserwacja pozwolą o wiele lat odwlec jego wymianę.
Co więcej, regularna konserwacja jest dużo tańsza niż wymiana całego pokrycia dachowego. Jest też mniej wymagająca, choć istnieją pewne warunki, które przy malowaniu dachu muszą być koniecznie spełnione. Po pierwsze, należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu miejsca pracy, co jest niezbędne w kontekście bezpieczeństwa. Po drugie, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu materiałów, np. określonego rodzaju farb do malowania dachów (nie wszystkie sprawdzą się w każdych warunkach). Po trzecie, jeśli nie ma się koniecznego sprzętu lub odpowiednich umiejętności, wskazane jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy, która zajmie się profesjonalną odnową dachu. Owszem, to wszystko wymaga pewnych kosztów, ale wciąż są one niższe niż wspomniana wymiana dachu.
Czym malować dach?
Do wyboru jest co najmniej kilka metod malowania dachu, a także wiele różnych rodzajów farb i narzędzi, które mogą okazać się w tym procesie niezbędne.
Specjalne farby do malowania dachu
Malowanie dachu przeprowadza się tzw. farbą dekarską, która jest przeznaczona do pokrycia zewnętrznych powierzchni metalowych. Farba ma właściwości zabezpieczające przed promieniowaniem UV oraz czynnikami biologicznymi. Nadaje się do malowania stali, stali ocynkowanej lub aluminium. Stosuje się ją także do renowacji rynien i parapetów zewnętrznych.
Pistolet do malowania dachu
Wybierając metodę, która bazuje na wykorzystaniu właśnie pistoletu wysokociśnieniowego, można spodziewać się dokładnego i równomiernego nałożenia farby – jest to sposób, który w tym zakresie sprawdza się najlepiej. Do tego jest to metoda szybka i oszczędna, ponieważ pozwala uzyskać bardzo cienką warstwę. W praktyce tej techniki używają wyłącznie zawodowe ekipy.
Odpowiednie pędzle do malowania dachu
Malowanie dachu metodą ręczną zwykle jest wybierane podczas wykonywania samodzielnej renowacji. Co ciekawe, dobrze sprawdza się na niedokładnie oczyszczonych powierzchniach. Po pierwsze, wielokrotne pociągnięcia pędzlem pomagają ściągać pozostałości z ewentualnych zabrudzeń, zanieczyszczeń etc. Po drugie, malowanie ręczne pozwala nałożyć dowolną ilość farby. Dzięki temu możemy położyć grubszą warstwę tam, gdzie wspomnianych zanieczyszczeń nie da się usunąć, tym samym wygładzając powierzchnię oraz sprawiając, że farba będzie lepiej przywierać.
Malowanie pędzlem sprawdza się także w pracy z mocno profilowanymi lub ażurowymi elementami i zapewnia dużą precyzję. Pędzel pozwala bowiem dotrzeć do wszelkich zakamarków, zagięć czy wgłębień. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca zajmująca dużo czasu i wymagająca sporego wysiłku fizycznego. Na pewno dobór odpowiedniego pędzla do malowania dachu pomoże go zmniejszyć. Jaki wybrać? Najlepiej duży pędzel malarski o płaskim zakończeniu. Warto jednak mieć w zanadrzu także mniejsze, odpowiednie do wspomnianych wcześniej profilowanych elementów.
Malowanie dachu na gorąco – co warto wiedzieć o tej metodzie?
Malowanie na gorąco to technika stosowana przez profesjonalne ekipy. Wykorzystuje się ją w procesie malowania blachy oraz blachodachówki. Polega na nakładaniu podgrzanej farby za pomocą pistoletów ciśnieniowych. Zapewnia najdłuższą trwałość powłoki.
Warto wiedzieć, że tego typu technika pozwala na malowanie również w gorące dni. Dzięki niej uzyskuje się cienką warstwę (co pozwala zaoszczędzić na materiale) oraz dużą dokładność. Co więcej, prace przebiegają szybko i sprawnie, choć nie można zapomnieć, że dzielą się na kilka etapów. Początkowo powierzchnia jest czyszczona, odtłuszczana i zabezpieczana przed korozją, a dopiero na sam koniec malowana (nakłada się dwie warstwy specjalnej farby do dachów).
Kiedy malować dach? Temperatura, pogoda, pora roku
Pogoda ma kluczowe znaczenie przy malowaniu dachu. Dzień nie może być ani deszczowy, ani szczególnie słoneczny, a temperatura powinna wahać się w zakresie 10-25°C. W związku z tym trudno wyobrazić sobie malowanie dachu zimą lub w upalne lato. Choć, co ważne, jeśli połać dachu nie będzie o danej porze dnia oświetlona słońcem, malowanie powinno przebiegać prawidłowo (czyli np. malowanie zachodniej połaci rano, a wschodniej po południu).
Co więcej, należy też uważać, by dach nie był pokryty warstwą rosy – bardzo wczesne godziny poranne lub wieczorne nie będą więc dobrym pomysłem na tego typu działania.
Malowanie dachu krok po kroku
Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnego sprzętu oraz zakup farby, która będzie odpowiednio dobrana do rodzaju pokrycia dachowego. Co ważne, prognozując ilość potrzebnej farby, należy obliczyć powierzchnię dachu oraz dodać ok. 10% zapasu.
Następnie konieczne jest oczyszczenie powierzchni dachu, np. z glonów lub porostów. Należy też przeszlifować ewentualne ogniska rdzy, a także łuszczącą się lub uszkodzoną farbę (warstwę farby bitumicznej należy zdjąć całkowicie). Później trzeba odtłuścić dach specjalnymi detergentami dekarskimi, następnie dokładnie je spłukując. Co ważne, proces ten można przeprowadzić tylko w pogodny dzień.
Kolejnym krokiem – najważniejszym – jest samo pomalowanie dachu. Istotne jest, by dokładnie położyć farbę w trudno dostępnych miejscach oraz unikać mocnego dociskania pędzla. Drugą warstwę farby można położyć po minimum 6 godzinach schnięcia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Ile trwa malowanie dachu?
Czas malowania dachu zależy od wielu czynników, przede wszystkim: powierzchni dachu, poziomu skomplikowania elementów, które należy pomalować, wybranej metody pracy czy pogody. Zawodowej ekipie renowacja dachu w typowym domu jednorodzinnym zajmuje zwykle 2-3 pogodne dni. Własnoręczne oczyszczenie i pomalowanie dachu przez jedną osobę może zająć dużo więcej czasu.
Czym odtłuścić dach przed malowaniem?
Na rynku są dostępne specjalne detergenty dekarskie. Środek nakłada się za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki.
Ile kosztuje malowanie dachu?
Cennik malowania przez profesjonalną ekipę zależy od lokalizacji, materiałów i powierzchni dachu. Przykładowy koszt malowania dachu z blachy w województwie mazowieckim w 2022 roku wynosił ok. 30-35 zł za m2. Zaś koszt samodzielnej pracy zależy głównie od ceny farby dekarskiej (średnio należy liczyć się z ceną ok. 1000 zł za odmalowanie dachu o powierzchni 100 m2).