Malowanie pomieszczenia w prostych krokach
Wydaje Ci się, że wiesz, jak pomalować swoje pomieszczenie? A może zupełnie nie masz na ten temat pojęcia? Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie w malowaniu ścian, wierzymy, że tym razem remont pójdzie Ci jak z płatka. Wystarczy, że będziesz trzymać się tych 7 prostych kroków, które z pewnością oszczędzą Ci nerwów.
Krok 1: Przygotuj niezbędne produkty
W procesie malowania z pewnością przyda Ci się kilka produktów, które warto zgromadzić u siebie jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Do malowania możesz potrzebować:
Do przygotowania podłoża:
Grunt uniwersalny, grunt do wilgotnych pomieszczeń lub farba gruntująca
Klocek do szlifowania lub papier ścierny
Do zabezpieczenia pomieszczenia (i siebie):
Do malowania:
Krok 2: Zabezpieczenie pomieszczenia
W tym celu użyj tektury falistej, folii malarskiej i taśmy malarskiej. Przykryj dokładnie urządzenia, parapety i drzwi folią, a następnie oklej taśmą. Na podłodze rozłóż tekturę falistą. Pamiętaj, by samemu także mieć na sobie odzież ochronną, np. kombinezon malarski i okulary ochronne, a także specjalne rękawice.
Krok 3: Przygotuj podłoże ściany
Poprawne przygotowanie podłoża pod malowanie to już połowa sukcesu. W pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na otwory w ścianie, pęknięcia lub pęcherze. Większe otwory wyczyść w środku, używając do tego pędzelka. Ułatwi Ci to z pewnością kolejne etapy pracy.
Powierzchnia pod malowanie powinna być czysta, sucha, spójna i odpylona. Zanim przejdziesz do szpachlowania otworów, koniecznie zagruntuj je odpowiednim preparatem (wybranym gruntem do ścian). Zwróć przy tym uwagę, czy nie powstają zacieki. Jeśli tak, usuń je ściereczką.
Gdy grunt jest suchy, zabierz się za szpachlowanie otworów. Masę szpachlową przygotuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a następnie szpachelką nakładaj na dziurę, wyrównując masę do poziomu ściany. Otwory po kołkach wypełnij akrylem szpachlowym. Wypływający z otworu materiał zetrzyj ściereczką. Po nałożeniu masy poczekaj na jej wyschnięcie.
Zwróć szczególną uwagę na to, jaka jest temperatura i wilgotność powietrza. Może mieć to duży wpływ na czas schnięcia masy. Jeżeli dziura była bardzo głęboka i warstwa szpachli jest dosyć gruba, proces ten także może się wydłużyć.
Gdy masa wyschnie, przystąp do ścierania jej. Użyj do tego kostki lub papieru ściernego o niskiej gradacji. Kiedy wyrównasz i wygładzisz zaschniętą masę, oczyść miejsce ścierania za pomocą wilgotnej szmatki.
Krok 4: Gruntowanie ściany
Po wyczyszczeniu ściany możesz przejść bezpośrednio do gruntowania. Użyj do tego wałka o krótkim włosiu – od 8 do 12 mm oraz gruntu, który wlejesz do kuwety, by wygodniej rozwałkować go na ścianie. Gruntując ścianę, zwróć uwagę, czy nie powstają żadne zacieki. Likwiduj je na bieżąco za pomocą wałka. Grunt uniwersalny do ścian suchych sprawdzi się np. w sypialni. Jeśli malujesz kuchnię czy łazienkę, użyj gruntu do ścian wilgotnych. Jeżeli ściana była już wcześniej gruntowana, zagruntuj ją tylko miejscowo na uszkodzonych powierzchniach.
Jak sprawdzić, czy ściana była gruntowana?
Przejedź suchą dłonią po ścianie. Jeżeli na dłoni osadza się pigment, przed malowaniem przystąp do zagruntowania ściany. Jeśli nie, oznacza to że ściana była gruntowana. Drugim sposobem jest przyłożenie do ściany wilgotnej gąbki. Ściana wchłaniająca wodę nie była gruntowana, z kolei ta po której woda spływa, nie wymaga nałożenia preparatu.
Jeśli po kilku latach przestał podobać Ci się kolor na gruntowanej ścianie i chcesz go zmienić, użyj wody z mydłem malarskim, by umyć powierzchnię. Sprawdź, czy na ścianie nie ma żadnych plam i zacieków. Jeśli je zauważysz, użyj dedykowanej do tego problemu farby na plamy i zacieki.
Krok 5: Farba podkładowa
Przed przystąpieniem do malowania, dokładnie wymieszaj farbę – najlepiej ręcznie za pomocą mieszadła. Jeśli używasz do tego wiertarki, uważaj, by nie pozostawić w wiadrze bąbelków powietrza, które mogą uwidocznić się na ścianie podczas malowania.
Do malowania potrzebna będzie kuweta i wkłady, wałek o krótkim włosiu od 8-12 mm i pędzelek. Przed malowaniem zwilż delikatnie wałek wodą, by ten nie chłonął farby. Zanim nałożysz farbę w docelowym kolorze, powierzchnię pomaluj farbą podkładową, np. lateksową. Maluj pionowe pasy, które lekko na siebie zachodzą. Jeśli korzystasz z farby gruntującej, pamiętaj, że może ona posłużyć też do zmiany koloru ściany.
Krok 6: Malowanie pomieszczenia
Po pomalowaniu ściany warstwą farby podkładowej i jej dokładnym wyschnięciu, możesz przejść do malowania farbą do ścian i sufitów. Do tego użyj wałka i pędzelka, który przyda się do malowania rogów i zakamarków. Malowanie zacznij od trudno dostępnych miejsc, takich jak rogi ścian i miejsca przy kaloryferze, ale tylko na jednej ścianie. Następnie możesz przejść do malowania powierzchni ściany wałkiem z farbą. Malowanie kolejnej ściany również rozpocznij od trudno dostępnych miejsc, by dopiero po nich przejść do malowania całej powierzchni.
Po pomalowaniu pierwszej warstwy, poczekaj na jej wyschnięcie. Może to trwać do czterech godzin – przybliżony czas schnięcia podany jest na opakowaniu farby. Jest on jednak zależny głównie od temperatury i wilgotności powietrza. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, możesz przejść do malowania kolejnej.
Krok 7: Łączenie ściany z sufitem
Malowanie pomieszczenia zawsze zaczynaj od sufitu, który przygotujesz do malowania dokładnie tak samo, jak ścianę. W miejscu, w którym chcesz by kolory ściany i sufitu się stykały, przyklej pasek taśmy malarskiej, by namalować równe odcięcie. Aby kolorowa farba ścienna nie podciekała pod taśmę malarską, pomaluj jej łączenie ze ścianą białą farbą i poczekaj, aż wyschnie.
Następnie pomaluj ścianę wybranym kolorem, zamalowując także białą farbę. Gdy wyschnie, odklej taśmę i zobacz, czy zadowala Cię efekt.
Ciekawostka: Jeśli otwieranie puszek z farbami sprawia Ci trudność, z pewnością ułatwi Ci to otwieracz do puszek z farbami.