Meble ogrodowe – poradnik zakupowy – cz. 1

Kiedy już spełni się nasze marzenie o własnym, przydomowym ogrodzie, z pewnością zapragniemy wzbogacić go o prywatną strefę wypoczynkową, dzięki której zyskamy nieocenione chwile relaksu na świeżym powietrzu, pośród kojącego śpiewu ptaków i radosnej zieleni. Czego będziemy potrzebować? Oczywiście mebli ogrodowych, które możemy kupować pojedynczo lub w gotowych zestawach. Z jakich materiałów są wykonywane i czym kierować się przy wyborze tego najodpowiedniejszego?

Przed zakupem mebli do ogrodu

Zanim wybierzemy meble ogrodowe, zastanówmy się nad kilkoma istotnymi kwestiami, mianowicie:

  • jaki będzie cel ich przeznaczenia: czy będą to meble do wypoczynku, czy na przyjęcia, np. z dużym stołem,
  • jak dużo miejsca będą zajmować,
  • czy będą pod zadaszeniem, czy pod chmurką.

Materiały produkcyjne

Inne meble kupimy do ogrodu, a inne np. na balkon. Decydujący będzie tu materiał, z jakiego zostały wykonane. Na rynku dostępne są meble ogrodowe z drewna, z tworzywa sztucznego czy z technorattanu, o różnej odporności i wytrzymałości na warunki atmosferyczne.

Meble ogrodowe całoroczne i sezonowe

Chcąc mieć w ogrodzie meble całoroczne, powinniśmy zdecydować się na modele wykonane z drewna akacjowego, jednego z najtwardszych, drewnianych materiałów.

Meble do użytku w sezonie

Jeśli natomiast chcemy wyposażyć nasz ogród w meble sezonowe, szukajmy modeli sztaplowanych (nakładanych jedne na drugie) czy składanych. Pamiętajmy przy tym o odpowiedniej ilości miejsca w domu czy w komórce na ich przechowanie po sezonie. ich przechowanie po sezonie.

Pojedynczo i w zestawie

Meble ogrodowe możesz kupić pojedynczo lub w zestawach. W skład gotowego kompletu wchodzą zazwyczaj: stół, krzesła lub ławki. Do zestawu można dokupić również inne elementy całej serii, np. leżaki lub skrzynie do przechowywania poduszek ogrodowych.
Nie zapomnij również o parasolach ogrodowych, hamakach czy huśtawkach.

Konserwacja mebli ogrodowych po sezonie

Po sezonie, meble ogrodowe powinniśmy odpowiednio zakonserwować. Najlepiej umyć je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Zabezpieczanie mebli z drewna

Meble drewniane warto pokryć dodatkową warstwą oleju do drewna. Oczyszczone i zabezpieczone należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, a z pewnością odwdzięczą się nam posługą przez długie lata.