Meble ogrodowe – poradnik zakupowy – cz. 2
Nasz ogród może być jeszcze bardziej funkcjonalny, dzięki odpowiednim dodatkom w postaci użytecznych mebli ogrodowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do ogrodu lub na taras? Czym kierować się przy zakupie huśtawki ogrodowej lub hamaku? Zapraszamy do drugiej części naszego poradnika zakupowego.
Jaki stół do ogrodu?
Zastanówmy się, czy stół ogrodowy będzie nam potrzebny tylko na własny użytek, czy jednak chcielibyśmy, aby sprawdził się również w przypadku biesiadowania większej liczby osób. Równie istotnym kryterium wyboru będzie wielkość naszego ogrodu.
Wybór odpowiedniego stołu
Najlepszym wyborem dla nielicznej rodziny będzie niewielki stół z możliwością składania. Jeśli natomiast z ogrodu planujemy korzystać bardziej towarzysko, powinniśmy zainwestować w duży stół, który dodatkowo będzie rozsuwany.
Krzesła i fotele ogrodowe
Przed zakupem krzeseł lub foteli ogrodowych należy przede wszystkim na nich usiąść i sprawdzić, czy są wygodne i stabilne. Z uwagi na czas spędzany w ogrodzie, który wraz z nadchodzącym latem będzie coraz dłuższy, powinniśmy zadbać o odpowiednie wyprofilowanie krzeseł ogrodowych, co odwdzięczy się nam komfortem ich użytkowania.
Dodatkowe funkcje
Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe walory, np. możliwość pochylania oparcia czy regulacji wysokości i kąta nachylenia podłokietników.
Hamaki ogrodowe
Hamaki ogrodowe występują w wersjach jedno- lub dwuosobowych. Kupując hamak ogrodowy, należy zwrócić uwagę na solidność zaczepów mocujących oraz rodzaj materiału na poszyciu. Mamy do wyboru m.in. hamaki z płótna czy siatki.
Wersja z własnym stelażem
Jeśli w ogrodzie nie posiadamy drzew, do których moglibyśmy przymocować nasz hamak, warto zainteresować się modelami, które posiadają własny stelaż.
Huśtawki ogrodowe
O komforcie wypoczynku na huśtawkach ogrodowych decyduje przede wszystkim stabilność ich konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane siedzisko i ewentualnie zaopatrzyć się w dodatkowe poduszki ogrodowe.
Dodatkowe funkcje
Droższe modele huśtawek ogrodowych mają daszek, który ochroni nas przed promieniami słońca oraz rozkładane oparcie.
Parasole ogrodowe
Na koniec zostały nam parasole ogrodowe, których konstrukcja występuje zwykle w dwóch wariantach: drewnianym lub aluminiowym.
Wady i zalety
Parasole z drewnianymi stelażami są eleganckie, trwałe i stabilne, zwykle wyposażone w wygodny mechanizm korbowy. Należy je jednak dodatkowo chronić, np. impregnatem w sprayu, zwłaszcza w przypadku długotrwałych, intensywnych opadów deszczu. Średnica ich czasz nie przekracza 2 metrów.Parasole ogrodowe z aluminium charakteryzują się wysoką żywotnością i minimalistycznym designem. W przeciwieństwie do parasoli drewnianych są bardzo łatwe w konserwacji.