Mieszkanie w stylu industrialnym
Mieszkania w stylu industrialnym kojarzą się przede wszystkim z surowymi i wyrafinowanymi wnętrzami, charakteryzującymi fabryki i magazyny. Trend ten szturmem wtargnął do świata projektów i niemal natychmiast został doceniony przez miłośników wyszukanych i niebanalnych wnętrz. Styl industrialny to idealne rozwiązanie dla osób, które preferują surowy minimalizm oraz dyskretną elegancję w odważnym, niecodziennym wydaniu.
Fabryczne wnętrza – historia stylu industrialnego
W ostatnim czasie styl loftowy zyskał miliony zwolenników na całym świecie. Obecnie jest chętnie wykorzystywany w aranżacji domów, mieszkań, a także obiektów rozrywkowo-wypoczynkowych, takich jak restauracje, kluby muzyczne czy hotele. Ten odważny i bardzo oryginalny styl doskonale współgra z trendami i posiada długą i ciekawą historię.
Styl industrialny powstał w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku. W tym czasie recesja w USA skutkowała pojawieniem się wielu opustoszałych przestrzeni poprzemysłowych – fabryk, magazynów oraz domów towarowych. Z tanich, a niekiedy i opuszczonych lokali, początkowo korzystali wyłącznie artyści, którzy przenieśli do nich swoje studia. Do pustych, niezagospodarowanych wnętrz, zaczęli znosić meble i dodatki, które znajdowali na terenach pofabrycznych. W ten właśnie sposób narodził się styl industrialny, który obecnie kojarzy się przede wszystkim z wolnością, odwagą i wyszukanym gustem.
Cechy stylu industrialnego
Mieszkania urządzone w stylu industrialnym to przede wszystkim ogromna przestrzeń - wysokie pomieszczenia bez ścian działowych, duże okna i przeszklone powierzchnie, które sprawiają, że wnętrza przypominają o życiu typowym dla artysty – przepełnionym wolnością, swobodą i ekskluzywnością.
We wnętrzach industrialnych niezwykle ważne jest wyeksponowanie elementów, które się w nich znajdują. Niezależnie od tego, czy będzie to ceglana ściana, betonowa podłoga, stalowe schody czy widoczne rury, istotne jest ich podkreślenie.
Cechą charakterystyczną dla stylu industrialnego jest również surowy minimalizm, związany z ograniczaniem się jedynie do podstawowych, najbardziej potrzebnych mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia.
Kolory - jakie wybrać?
Wnętrza zaprojektowane w stylu industrialnym to przede wszystkim bogactwo szarości i bieli. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie np. klasyczna zimna biel oraz jej delikatne, piaskowe odcienie, które z powodzeniem można przełamywać bardziej intensywnymi kolorami, takimi jak turkus, śniedź, patyna czy rdzawa czerwień.
W przemysłową stylistykę wnętrz znakomicie wpisują się również wszelkie zacieki, ubytki i nierówności, które zamiast szpecić, będą wspaniale podkreślać unikatowy charakter mieszkania.
Materiały w loftowym stylu
Industrialne wnętrza to przede wszystkim takie materiały jak beton, stal i drewno. Warto korzystać także z preparatów do dekoracji ścian o strukturze i odcieniu betonu. Dobrym pomysłem jest także wybór dekoracyjnej cegły oraz używanie farb w odcieniu metalicznym, które rewelacyjnie podkreślają szlachetny i ekskluzywny styl mieszkania.
Jednym z najciekawszych zestawień, coraz częściej stosowanych w salonach industrialnych, jest stal i szkło, a także ich połączenia z drewnem. W zależności od własnych preferencji, warto wykorzystać zarówno stal, stylizowaną na mocno zniszczoną, jak i nową, która podkreśli awangardowy i intrygujący wygląd wnętrza.
Aby również podłoga znakomicie wpisywała się w pofabryczny klimat mieszkania, można zdecydować się na parkiet ze starego, szlachetnego drewna bądź panele, sprawiające wrażenie nadszarpniętych zębem czasu. Obecnie dostępne są m.in. panele stylizowane na poprzemysłowe drewno, z unikatowymi nadrukami transportowymi. Ciekawym pomysłem, który świetnie podkreśli charakter industrialnych wnętrz jest także szary gres lub szlifowany beton.
Meble industrialne
Meble utrzymane w stylu industrialnym powinny być przede wszystkim użyteczne. Szczególnie wskazane jest, aby miały prostą formę, a jeżeli dodatkowo będą wyglądać jak stare i nieco zużyte to doskonale wpiszą się w niepowtarzalną poprzemysłową stylistykę wnętrz.
Świetnym pomysłem, który warto wykorzystać do aranżacji mieszkania jest wybór metalowych szaf na ubrania, a do kuchni w stylu industrialnym warto wykorzystać stół warsztatowy. Oryginalne meble można również wykonać samodzielnie.
W tym celu wystarczy wykorzystać np. drewniane palety, zużyte opony lub inne materiały z recyklingu, które w połączeniu np. z miękkimi i wygodnymi poduszkami, będą stanowiły niepowtarzalne wyposażenie odważnych i awangardowych wnętrz.
Oświetlenie do loftowych wnętrz
Oświetlenieindustrialne to przede wszystkim lampy, koniecznie metalowe lub aluminiowe – świetlówki, reflektory, czy zwykłe żarówki. W dawnych fabrykach maksymalne wykorzystanie światła dziennego w oczywisty sposób przekładało się na znaczną oszczędność prądu.
Uzasadnione były więc przeszklone dachy, duże okna, duże lustra i inne gładkie powierzchnie, które świetnie odbijały promienie słoneczne, jednocześnie oświetlając przestrzeń.
Loft na małej przestrzeni
Styl industrialny, charakterystyczny dla dawnych fabryk i loftów z powodzeniem można przenieść do niewielkich i bardziej konwencjonalnych mieszkań. Przede wszystkim należy skupić się na tym, aby przestrzeń była jak najbardziej otwarta, bez zbędnych ścianek działowych i przepierzeń. Wskazane jest również wyeksponowanie struktury wewnętrznej ścian konstrukcyjnych – surowych cegieł czy betonu.
Dobrze, aby również podłoga wpisywała się w odważny, poprzemysłowy klimat, dlatego warto wybrać posadzkę żywiczną, parkiet z postarzanych drewnianych desek lub paneli imitujących stare drewno. Nieduże mieszkanie można optycznie powiększyć, dzięki właściwym farbom i odpowiedniej technice malowania.
Najciemniejsze kolory warto wykorzystać na podłodze, natomiast najjaśniejsze na suficie. Aby wnętrze zyskało niepowtarzalny klimat i jednocześnie wydawało się większe, warto zastosować duże, proste lustra, które stworzą iluzję głębi i świetnie wkomponują się w minimalistyczny, industrialny klimat.
Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci
Z jakimi stylami warto łączyć styl industrialny?
Loftowy styl będzie świetnie współgrał z nowoczesnymi elementami, a także ze stylem vintage oraz boho. Tym bardziej, że w domach coraz częściej pojawia się jego łagodna wersja, np. wyłącznie ściany z cegieł i metalowe dodatki.