Moskitiera – skuteczny sposób na owady

Przełom wiosny i lata, oprócz pięknej pogody, oznacza także początek sezonu na komary. Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu przestrzeń wolną od tych insektów, postaw na dobrą moskitierę. Dzięki niej komary nie dostaną się do wnętrza, a ty wciąż będziesz cieszyć się świeżym powietrzem docierającym do środka przez otwarte okna i drzwi. Zobacz, jak wybrać i zamontować moskitierę!

Dostępne rozwiązania uniwersalne

Moskitiera na okno – jest to najpopularniejsza kategoria, a szeroka oferta produktów sprawia, że praktycznie każde okno możesz zabezpieczyć takim elementem. Popularny system montażu, dzięki któremu instalacja nie wymaga ingerencji w ramę okna, to siatka na rzep.

Moskitiera na okno dachowe – to luźna siatka montowana na wewnętrznym brzegu futryny okiennej.

Moskitiera na drzwi – z racji częstego otwierania i zamykania drzwi najpopularniejszą konstrukcją jest moskitiera magnetyczna. Może być nakładana na drzwi wejściowe oraz balkonowe. Montowana jest na zewnątrz futryny drzwiowej. Materiał jest przecięty w połowie. Na jego obu krawędziach znajdują się magnesy, które łącząc się ze sobą, zamykają szczelnie przejście. Gdy chcesz przejść przez wejście, wystarczy lekko rozerwać połączone magnesy, które po chwili same znów się połączą.

Moskitiera przesuwna – jest to produkt stosowany głównie przy drzwiach i stanowi alternatywę dla moskitiery magnetycznej. Cały element jest osadzony na sztywnej ramie przesuwanej po prowadnicy, co ułatwia otwieranie i zamykanie. Możesz samodzielnie zamontować taki element za pomocą akcesoriów do drzwi przesuwnych.

Moskitiera do ogrodu – przydatnym dodatkiem dużych akcesoriów ogrodowych może być wbudowana moskitiera, która pozwala na wygodny relaks z dala od insektów. Przykładami takich rozwiązań są zadaszone hamaki ogrodowe i pawilon ogrodowy z wbudowaną moskitierą.

Moskitiera – jak zrobić ją samemu?

Potrzebujesz niestandardowej moskitiery na wymiar? Za pomocą podstawowych narzędzi możesz od podstaw stworzyć swoje własne zabezpieczenie przed insektami.

W przypadku mniejszych okien taśma magnetyczna lub rzep w taśmie może stanowić alternatywny system zamykania, dzięki któremu stworzona przez ciebie rama będzie dokładnie przylegać do ramy okiennej.

Jeśli chcesz zrobić moskitierę na łóżko, wykorzystaj metalowe rurki do stworzenia lekkiej ramy, którą nad nim powiesisz. Ramę zaprojektuj tak, aby wychodziła o około 25 centymetrów poza obrys łóżka, żeby podczas snu nie dotykać moskitiery – do ukąszenia może dojść również przez siatkę.

Zanim jednak stworzysz moskitierę, zastanów się, jak mierzyć jej wymiary, by pasowały do okna lub drzwi. W którym miejscu ramy okna powinna być montowana? Dla zapewnienia pełnej ochrony przed owadami musisz zamocować ją po zewnętrznej stronie okna – tam masz dostęp do płaskiej i równej powierzchni. Zmierz cały otwór okienny i dodaj do niego po 1–2 cm z każdej strony, w zależności od rodzaju zastosowanego zamknięcia.

Moskitiera – jak zamontować ją bezpiecznie do ramy okiennej?

Klienci obawiają się, że montaż moskitiery w oknie osłabi funkcje termiczne jego ramy. Dlatego moskitierę warto montować na stałe, ponieważ to jej demontaż osłabia szczelność okna - po zdjęciu siatki na ramie pozostają otwory instalacyjne, niezabezpieczone narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pamiętaj, by wszelkie otwory montażowe wykonywać z dala od jakichkolwiek metalowych elementów w ramie okna – jeśli nie są widoczne, odszukaj je za pomocą detektora metalu i przewodów.

W przypadku okien PCV konstrukcja większości ram przewiduje wykonywanie płytkich otworów bez utraty walorów izolacyjnych ramy, jednak taka ingerencja może naruszać zasady gwarancji – możesz to zweryfikować w instrukcji i karcie gwarancyjnej dostarczonych przez producenta okna.

Warte uwagi są także moskitiery na rzep lub magnez, których montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję ramy okiennej. Wystarczy przymocować siatkę do ramy za pomocą dołączonego samoprzylepnego paska z rzepem lub paska magnetycznego.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jaka grubość oczka w moskitierze zapewni ochronę przed komarami?Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia moskitiery o szerokości oczka 1,3 mm i mniejszej zapewniają skuteczną ochronę przed owadami. Taka wielkość gwarantuje odpowiedni balans pomiędzy przewiewnością i skuteczną ochroną. Stanowi też barierę nawet dla mniejszych insektów, takich jak np. muszki owocowe.

Jak mogę umyć siatkę moskitiery?Siatka może być prana w pralce, jeśli urządzenie ma program delikatnego prania. Możesz też prać ją ręcznie. Nie używaj gorącej wody, nie włączaj też programu wirowania. Za każdym razem używaj zimnej wody i niewielkiej ilości detergentu. Nie susz siatki w suszarce, zamiast tego powieś ją na okiennej ramie, aby schła wyprostowana, co przywróci jej naturalny kształt.

W jakich kolorach dostępne są siatki moskitier?Trzy dostępne kolory to biały, czarny i antracyt. Są uniwersalne i pasują do dowolnego wystroju, a sama moskitiera w minimalnym stopniu ogranicza wtedy widoczność. Wybór podstawowych kolorów sprawia, że moskitiery nie płowieją z czasem i nawet po kilku sezonach mogą zachować pełne walory estetyczne.

Jaką moskitierę wybrać na okno z roletą zewnętrzną?W przypadku rolet zintegrowanych z ramą okienną rozwiązaniem może być moskitiera montowana na rzep, która nie wymaga dodatkowej ramki i zajmuje minimalną ilość miejsca. Alternatywnie możesz rozważyć obudowanie siatką całego otworu okiennego.