Mycie kabiny prysznicowej – jak zrobić to skutecznie?

Mycie kabiny prysznicowej to tylko z pozoru bardzo proste zadanie. Owszem, możesz wykonać je szybko i bez szczególnego zastanowienia, ale – niestety – wtedy może się okazać, że nie wszystkie zanieczyszczenia zostaną skutecznie usunięte. Tym bardziej, że pod prysznicem powstają bardzo łatwo. Panująca w łazience wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu bakterii, grzybów i innych patogenów. Woda może zaś zostawiać nieestetyczny, kamienny osad. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj nasze sprawdzone sposoby, środki do czyszczenia łazienki, dzięki którym Twoja kabina będzie błyszczeć!

Czym myć kabinę prysznicową?

Podstawą utrzymywania kabiny prysznicowej w czystości (jak i, generalnie, dobrym stanie) jest jej regularne mycie. To bardzo istotna kwestia. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się różnego rodzaju zabrudzeń, lecz także zahamujesz rozwój patogenów i zapobiegniesz powstawaniu przebarwień, które zwykle są niemożliwe do usunięcia.

Co oznacza wspomniana regularność i jak często należy myć kabinę? Po pierwsze, po każdym skorzystaniu z prysznica, warto ją przecierać, usuwając ze ścianek nadmiar wody. Po drugie, gruntowne czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu (lub częściej). Powinno obejmować zarówno brodzik, jak i ścianki prysznica. Co ważne, proces czyszczenia kabiny najlepiej zacznij od góry i stopniowo przechodź niżej, a zatem brodzik warto myć na końcu.

Sprawdzone narzędzia do czyszczenia kabin

Co się szczególnie przyda podczas mycia kabiny prysznicowej? Cóż, wiele zależy od materiału, z którego ją wykonano. Nieco innych środków wymagają kabiny z PVC, a innych te ze szkła. Kluczowe jest to, z jakim problemem się mierzysz: czy są to kamień, zacieki na ściankach, czy np. przebarwienia. Zwróć uwagę na obie te kwestie, a następnie wybierz odpowiednie narzędzia. Które mogą okazać się szczególnie przydatne?

  • Gąbki i ściereczki – zwłaszcza te z mikrofibry lub innego, równie delikatnego tworzywa (np. uniwersalny ręcznik z wiskozy). Co ciekawe, dobrze sprawdzi się także miękka gąbka samochodowa, która zwykle jest przeznaczona do mycia szyb w aucie. One, podobnie jak kabina prysznicowa, również wymagają delikatnego traktowania.
  • Parownica (myjka parowa) – wytwarza strumień gorącej pary, który skutecznie usuwa nawet zaschnięte zabrudzenia. Poza tym parownica zwykle zużywa mało wody, dzięki czemu jest ekologiczna. Dostępne są myjki w różnych rozmiarach, nawet bardzo kompaktowe, przypominające ręczny mikser (można je przechowywać w niewielkim mieszkaniu).
  • Mop z długim kijem – chociaż mop służy przede wszystkim do mycia podłóg, nadaje się także do czyszczenia prysznica. Jest użyteczny zwłaszcza podczas mycia górnej części kabiny. Nie trzeba dzięki niemu stawać na podwyższeniu, co bywa niebezpieczne. Pamiętaj jednak o doborze odpowiedniej nakładki (polecamy zwłaszcza te, które służą do mycia szyb).

Ściągaczka do wody – bardzo prosta rzecz, którą warto mieć pod ręką. Ściągaczki należy używać po każdej kąpieli, ponieważ to właśnie nadmiar zalegającej na ściankach wody zwykle jest główną przyczyną powstawania nieestetycznych zabrudzeń. Im kabina po kąpieli będzie suchsza, tym lepiej!

Nie zapominaj też o rękawiczkach ochronnych. Są niezbędne podczas sprzątania: chronią dłonie przed nadmiarem wody, detergentami oraz innymi środkami czyszczącymi (nawet te domowej roboty mogą niekorzystnie wpływać na skórę).

Jaki środek do mycia kabin wybrać?

Jeśli chodzi o środki do mycia kabin, możesz stosować gotowe, stworzone przez specjalistów preparaty lub posłużyć się domowymi sposobami. W tym drugim przypadku sprawdzą się m.in.: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, woda utleniona oraz płyn do mycia naczyń. Oczywiście, nie wszystkie te środki stosuje się jednocześnie. Jak zatem zrobić z nich domowy płyn do mycia kabin prysznicowych? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań:

  • ocet – wymieszaj go z wodą w butelce ze spryskiwaczem (w proporcji 1:1). Następnie spryskaj ścianki kabiny i pozostaw na kilka lub kilkanaście minut. Po tym czasie zetrzyj pozostałości delikatną ściereczką lub gąbką. Całość przepłucz lekko ciepłą wodą. Ocet nadaje się do czyszczenia zarówno szklanej powłoki, jak i płytek ceramicznych;

  • kwasek cytrynowy – postępuje się z nim podobnie jak z octem. Wymieszaj w butelce ze spryskiwaczem kilka łyżeczek kwasku z ok. 200-250 ml ciepłej wody (nie gorącej!). Następnie spryskaj kabinę i odczekaj kilkanaście minut. Potem delikatnie przetrzyj całość i spłucz lekko ciepłą wodą. Co istotne, kwasku cytrynowego nie należy stosować na kafelkach marmurowych (lub z innego kamienia), ponieważ może doprowadzić do powstawania przebarwień;

  • soda oczyszczona i woda utleniona – bardzo dobrze usuwają pleśń, nawet w trudno dostępnych miejscach, jak np. uszczelki czy fugi. Na początku należy posypać daną powierzchnię sodą i pozostawić na ok. 10 minut. Następnie trzeba dokładnie wyszorować zanieczyszczoną powierzchnię, a na końcu polać wodą utlenioną i zaczekać, aż wyschnie. Dopiero po jakimś czasie całość możesz spłukać zwykłą wodą. Co ważne, sodę i wodę utlenioną można zastosować także w inny sposób. Na początku zrób z nich „pastę” – wymieszaj oba środki i w takiej formie nałóż na zabrudzenia. Po upływie określonego czasu dokładnie wyszoruj daną powierzchnię i spłucz wodą;

  • płyn do mycia naczyń – czyści nie tylko talerze, lecz także kabiny prysznicowe! Możesz stosować go na dwa sposoby: stworzyć roztwór z wodą w butelce ze spryskiwaczem tak rozprowadzić środek po ściankach kabiny. Możesz również nanieść na delikatną ściereczkę, np. z mikrofibry, odpowiednią ilość płynu, a następnie, okrężnymi ruchami, umyć prysznic. Płyn znakomicie wypoleruje szczególnie szklane ścianki, a także wszystkie marmurowe elementy, które są szczególnie wrażliwe na stosowane środki (w ich przypadku koniecznie unikaj wszelkich substancji wybielających, nie tylko wspomnianego kwasku cytrynowego).

Jeśli zaś chodzi o profesjonalne środki do mycia kabin prysznicowych, dobieraj je do materiału, który zamierzasz wyczyścić. Co więcej, wśród nich są różnego rodzaju specjalistyczne preparaty, które odpowiadają na bardzo konkretne potrzeby. Przykładowo: odkamieniacze, odwapniacze, żele do udrażniana rur, środki do usuwania pleśni, preparaty do czyszczenia czarnej armatury, środki ochronne do polerowanych płytek, do czyszczenia i ochrony fug, do powierzchni akrylowych, koncentraty do czyszczenia hydromasażu itd. Do tak konkretnych zastosowań warto używać specjalistycznych środków. Trudno bowiem zastąpić je domowymi.

Należy również wiedzieć, czym NIE czyścić kabiny prysznicowej. Lepiej zrezygnować z różnego rodzaju ostrych, twardych zmywaków, które mogą porysować powierzchnię. Nie warto stosować ściernych mleczek, past czyszczących oraz innych środków, które zawierają np. granulki. Co więcej, wszelkie detergenty należy najpierw wypróbować na niewielkim, najmniej widocznym fragmencie kabiny – dzięki temu możesz sprawdzić, czy dany środek nie okaże się zbyt żrący i uszkodzi powłoki.

Czyszczenie brodzika

Jeśli chcesz wyczyścić brodzik prysznicowy tak, by w pełni pozbyć się zabrudzeń, a jednocześnie nie zniszczyć powłoki, koniecznie musisz wziąć pod uwagę materiał, z którego go wykonano. Podobnie jak w przypadku ścianek prysznica, tak i tutaj należy uważać przede wszystkim na ostre gąbki, mleczka, zwłaszcza te z granulatami, czy tzw. „druciaki”. Szczególnie istotne jest to w przypadku brodzików emaliowanych oraz akrylowych, które cechują się dość niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nieco lepiej pod tym względem wypadają brodziki z ceramiki, choć – mimo wszystko – najlepszym rozwiązaniem będzie używanie delikatnych gąbek i ściereczek z mikrofibry.

Jak myć brodzik z kamienia lub konglomeratu? W tym przypadku jest o tyle łatwiej, że są to materiały dość odporne na osadzanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń. Kamienne brodziki można czyścić rzadziej niż te wykonane z innych materiałów. Trzeba to jednak robić za pomocą bardzo delikatnych płynów, np. detergentu do mycia naczyń. Nie należy natomiast stosować mleczek z granulkami, preparatów z chlorem, amoniakiem lub kwasem (w tym także kwaskiem cytrynowym) – mogłyby zniszczyć powierzchnię, doprowadzić do powstania odbarwień. Podobne wskazówki odnoszą się także do brodzików wykonanych z kompozytu – one również wymagają delikatnego traktowania.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na drzwiach prysznicowych?

Przede wszystkim należy je regularnie czyścić, usuwając z drzwi nadmiar wody. Na szczęście jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy kilka pociągnięć ściągaczką do wody, która zetrze jej nadmiar (sprawdzi się także w przypadku parawanu nawannowego oraz ścian w łazience). Z takim „sprzątaniem” spokojnie poradzą sobie nawet dzieci – warto je więc nauczyć, by po każdej kąpieli stosowały ściągaczkę. Dzięki temu utrzymanie czystości stanie się o wiele prostsze. Tym bardziej że ściągaczka może zawsze znajdować się pod ręką i nie zaburza wyglądu łazienki. Dostępne są bowiem modele wykonane ze stali nierdzewnej, do których dołączony jest haczyk. Możesz zawiesić go nawet na ścianie prysznica; elegancki wygląd takiej ściągaczki doskonale komponuje się z designem armatury.

Niektóre kabiny są pokryte powłoką hydrofobową, na której zanieczyszczenia gromadzą się wolniej. Na ściankach takiej kabiny woda się perli – czyli od razu spływa w dół, zmywając wszelkie zabrudzenia, np. kamień oraz mydliny. Dzięki temu kabiny prysznicowe z powłoką hydrofobową znacznie rzadziej wymagają gruntownego mycia.

Mycie armatury prysznicowej

Armatura to dla wielu osób swego rodzaju „wisienka na torcie". Może być głównym elementem stylistycznym w łazience. Co więcej, może diametralnie odmienić jej charakter! Jeśli wybierzesz np. czarną armaturę, znacząco wpłynie ona na wygląd całego pomieszczenia. Nie da się jednak ukryć, że największy wpływ na prezencję łazienki ma czystość. Nawet najpiękniejsza armatura straci swój urok, jeśli będzie pokryta zaciekami i zabrudzeniami. O czym należy zatem pamiętać w kontekście jej czyszczenia?

  • Bardzo ważna jest regularność – warto nawet codziennie przecierać armaturę delikatną ściereczką.
  • Dobrym, domowym sposobem na umycie armatury, jest wykorzystanie wspomnianego już roztworu wody z octem – w proporcji 1:1 świetnie sprawdzi się także jako płyn do mycia kranów, pryszniców, a nawet deszczownic.
  • Do wymienionych zastosowań można używać też płynu do mycia naczyń.
  • Wybierasz gotowe środki? Stosuj takie, które są przeznaczone wyłącznie do armatury. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie tylko ją wyczyszczą, lecz także zabezpieczą przed kolejnymi zabrudzeniami, a jednocześnie nie porysują jej ani nie odbarwią.
  • Chcesz wyczyścić perlator, który całkowicie się zakamienił? Tutaj także sprawdzą się domowe sposoby. Perlator (nazywany też napowietrzaczem) to końcówka, która przypomina sitko. To przez nie przelatuje woda. Zwykle perlator można całkowicie wyjąć – tak też zrób. Następnie posyp go kwaskiem cytrynowym i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie wyszoruj, opłucz wodą i zamontuj z powrotem – po kamieniu nie będzie śladu!

Jak dbać o kabinę prysznicową?

Zapobieganie parowaniu

Jeśli chcesz zapobiec nadmiernemu zaparowywaniu kabiny prysznicowej, możesz stosować specjalistyczne środki. Niektóre preparaty do mycia kabin sprawiają, że para nie osadza się na ściankach tak łatwo (sprawdź na opakowaniu, czy dany środek tak właśnie działa). Podobny efekt pozwala uzyskać woda z octem – nie tylko czyści kabinę, lecz także redukuje ilość osadzającej się mgły.

Impregnacja

Najlepszą formą prewencji jest wybranie kabiny z powłoką hydrofobową. Jeśli jednak takiej nie masz, nic straconego. Możesz bowiem zaopatrzyć się w środki hydrofobowe (zwykle występują w formie sprayu). Tworzą na ściance prysznica powłokę, która zupełnie nie wpływa na jej przejrzystość. Jest to znakomity sposób na zaimpregnowanie prysznica, chroniący go przed zabrudzeniami, zaciekami oraz kurzem. Dzięki temu kabinę prysznicową będzie można myć rzadziej i dużo szybciej.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy kabinę prysznicową można myć płynem do szyb?

Płyn do szyb sprawdzi się w usuwaniu lżejszych smug, dlatego może okazać się pomocny przy czyszczeniu zewnętrznej części kabiny prysznicowej. Do wymycia większych zabrudzeń, które zwykle pojawiają się wewnątrz, może być zbyt słaby. Jeśli nie masz specjalnego środka czyszczącego, lepszym wyborem, spośród popularnych domowych preparatów, będzie płyn do mycia naczyń.

Jaka kabina prysznicowa jest najlepsza do czyszczenia?

Zdecydowanie najłatwiejsza w czyszczeniu będzie kabina z powłoką hydrofobową, na której osiada ograniczona ilość zanieczyszczeń. O wiele łatwiej utrzymać ją w czystości, a do jej mycia można podchodzić rzadziej, niż wymagają tego prysznice bez podobnej powłoki. Zwłaszcza jeśli jest to kabina typu walk-in – zwykle nie ma w niej żadnych trudno dostępnych miejsc, co pozwala dotrzeć do każdego zakamarka.