Nawilżacze powietrza – niezbędnik w każdym domu?
Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu może nie tylko pozytywnie wpłynąć na zdrowie, samopoczucie, jakość snu oraz wygląd skóry i włosów. Lepiej czuć będą się także alergicy, małe dzieci oraz zwierzęta. Także rośliny zauważą różnicę! Podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować w nawilżacz powietrza i jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszy.
Jaki powinien być poziom wilgotności w pomieszczeniu i dlaczego to takie ważne?
W sezonie grzewczym lub w okresie, kiedy działa klimatyzacja powietrze w pomieszczeniach zamkniętych może nadmiernie się wysuszać. Może to wpływać negatywnie na zdrowie, samopoczucie, wygląd włosów i skóry, jak również rośliny doniczkowe w domu oraz mieszkające w nim zwierzęta. Optymalny poziom wilgotności powinien wynosić 30-60%. W innym wypadku śluzówki nadmiernie się wysuszają, domownicy mogą mieć problemy ze snem, oddychaniem, mogą wystąpić bóle głowy i kaszel. Ponadto, kiedy wilgotność spada poniżej 30%, kurz unosi się w powietrzu i trafia do dróg oddechowych. Może to być szczególnie niebezpieczne dla alergików i małych dzieci.
Jak nawilżyć powietrze w domu?
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą delikatnie podnieść poziom wilgotności w pomieszczeniu. W uregulowaniu wilgotności pomoże rozwieszone na kaloryferach pranie lub ustawiona na parapecie miska z gorącą wodą. Można również wywiesić mokre firanki lub zwilżyć je przy pomocy zraszacza do roślin doniczkowych. Innym rozwiązaniem jest prosty nawilżacz ceramiczny, który zawiesza się na kaloryferze. Takie sposoby nie mają jednak działania długotrwałego. Nie można też liczyć na taką wydajność, jak w przypadku specjalnych urządzeń do nawilżania powietrza. Aby ocenić potrzeby pomieszczenia, warto kupić higrostat, czyli urządzenie pomiarowe, które wykaże, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. W niektórych modelach nawilżaczy jest on wbudowany, aby na bieżąco kontrolować poziom wilgotności powietrza.
Zalety nawilżacza powietrza – co daje i na co wpływa?
Jedynie nawilżacz powietrza potrafi w znacznym stopniu podnieść wilgotność w pomieszczeniu, gdzie działa klimatyzacja lub ogrzewanie – domowe sposoby dają jedynie delikatny, krótkotrwały efekt. Nawilżacz powietrza emituje parę wodną lub chłodną mgiełkę (zależy to od rodzaju nawilżacza lub trybu pracy), która osiada również na meblach i tkaninach, a następnie ponownie paruje. Wilgotność na poziomie 30-50% działa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, ponieważ nawilża śluzówki. Dzięki temu niweluje problemy z suchością gardła i kaszlem. Taki specyficzny mikroklimat wpływa pozytywnie również na jakość snu oraz zmniejsza ryzyko alergii. Wilgotne powietrze nie pozwala unosić się kurzowi, zanieczyszczeniom czy sierści zwierząt domowych. Dodatkową funkcją niektórych urządzeń jest oczyszczanie powietrza.
W pomieszczeniu o optymalnej wilgotności dobrze czują się nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Lepiej rosną również rośliny, zwłaszcza te tropikalne lub chłonące większą część wody przez liście. Symptomem zbyt suchego powietrza może być wysychanie liści i gorszy wzrost.
Nowoczesne nawilżacze powietrza potrafią działać cicho i nie przeszkadzać, np. podczas snu. Wiele z nich ma wbudowane urządzenia pomiarowe i może pracować w trybie automatycznym. Oznacza to, że urządzenie wyłączą się po uzyskaniu odpowiednich parametrów wilgotności.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Podczas zakupu nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę na:
sposób pracy i technologię, która wpływa na wszystkie parametry urządzenia;
pobór prądu – najbardziej energooszczędne będą nawilżacze ewaporacyjne (25-50 W). Nieco więcej potrzebować będą te ultradźwiękowe (w zależności od trybu pracy od 25-150 W). Najwięcej energii pobierają urządzenia parowe (od 350 do nawet 2000 W);
wydajność – producent powinien określić, dla jakiej wielkości pomieszczeń przeznaczony jest dany model. Istotna jest również ilość pary lub mgiełki uwalnianej na godzinę pracy;
generowanie gorącej pary czy chłodnej mgiełki – może to mieć znaczenie przy małych dzieciach (ryzyko poparzenia) lub zwierzętach (podwyższona temperatura może negatywnie wpływać na ich komfort i samopoczucie);
wbudowany higrostat i tryb pracy automatycznej – urządzenie samo mierzy poziom wilgotności i wyłącza się w odpowiednim momencie;
konieczność wymiany filtrów i ich żywotność. W niektórych modelach nie ma konieczności dokupowania filtrów;
funkcja oczyszczania powietrza lub jonizacji.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Oprócz bardzo prostych w konstrukcji nawilżaczy ceramicznych, które po prostu napełnia się wodą i zawiesza na kaloryferze, w ofercie dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, które generują parę lub zamieniają zasysane powietrze w mgiełkę. Czym różnią się nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne?
Nawilżacze parowe
Ich sposób działania polega na gotowaniu wody przez specjalną grzałkę. Po uzyskaniu temperatury wrzenia woda zamienia się w parę. Przeglądając parametry nawilżaczy parowych, możemy zauważyć, że cechuje je duża kubatura nawilżania, jednak odbywa się to kosztem zużycia energii do pracy. Choć wyróżniają się niska ceną, należy pamiętać że koszt ich eksploatacji będzie większy od pozostałych urządzeń. Zużycie energii dla nawilżaczy parowych szacuje się na 350 do nawet 2000 W. Nie są również zalecane do stosowania w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci i zwierzęta, ponieważ gorąca para może poparzyć.
Nawilżacze parowe należą do jednych z najchętniej wybieranych urządzeń tego typu. Niektóre modele mogą służyć do inhalacji oraz pozwalają na użycie olejków eterycznych – wlewane do specjalnego pojemnika rozprowadzają wraz z parą wodną delikatny zapach w pomieszczeniu
Nawilżacze ultradźwiękowe
Działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody na drobne cząsteczki w postaci mgiełki. Dzieje się to za sprawą ultradźwięków. Mgiełka jest bardzo delikatna i nie nagrzewa powietrza, dlatego nawilżaczy ultradźwiękowych można używać zarówno w zimie, jak i w lecie. Ze względu na specyfikę działania, tego typu urządzenia mają wbudowaną elektronikę lub tzw. higrostat. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wymaganej wilgotności powietrza oraz utrzymanie jej na stałym poziomie.
Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany wyświetlacz, który umożliwia podgląd aktualnych parametrów powietrza w pomieszczeniu. Na tle pozostałych nawilżaczy charakteryzują się średnim zużyciem energii elektrycznej (od 25 do około 150 W), wyjątkowo cichą pracą oraz nowoczesnym wyglądem. Ze względu na cichą pracę i chłodną mgiełkę zalecane są do pokojów dziecięcych. Lepiej zrezygnować z nich jednak przy zwierzętach domowych, ponieważ dźwięk byłby dla nich nieprzyjemny.
Nawilżacze ultradźwiękowe mogą być wyposażone w dodatkową funkcję jonizacji powietrza. W tego typu urządzeniach ważne jest systematyczne wymieniane wkładu filtrującego, ponieważ pod wpływem zanieczyszczonej wody nawilżacze ultradźwiękowe tracą swoja wydajność i mogą ulec uszkodzeniu.
Nawilżacze ewaporacyjne
To najzdrowsze i najmniej kłopotliwe urządzenia nawilżające powietrze. Pobierają też najmniejszą ilość prądu (około 25 W). Woda ze zbiornika zasysana jest przez znajdujący się wewnątrz obudowy wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu wydmuchuje na zewnątrz parę wodną. Warto zaznaczyć, że para wodna wytwarzana przez nawilżacze ewaporacyjne jest niewidoczna.
Nawilżacze mechaniczne mają bardzo prostą konstrukcję, bez dodatkowej elektroniki sterującej. Tego typu urządzenia nie są w stanie nawilżyć powietrza bardziej niż do 60 proc. Wynika to z prostej zasady, że w coraz bardziej wilgotnym powietrzu odparowanie wody w sposób naturalny jest coraz trudniejsze.
Proces nawilżania powietrza jest najwolniejszy spośród trzech typów nawilżaczy. Nawilżacze mechaniczne pozwalają na stosowanie olejków aromatycznych. Są również zalecane do pokojów dzieci oraz domów ze zwierzętami (nie emitują nieprzyjemnych ultradźwięków i nie podnoszą temperatury otoczenia).
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czym odkamienić nawilżacz powietrza?
Aby nawilżacz powietrza działał sprawnie i był higieniczny, należy go regularnie czyścić i odkamieniać. Najlepiej zdecydować się na bezzapachowe środki do odkamieniania nawilżaczy powietrza. Alternatywą są roztwory soku z cytryny lub octu, ale mogą one prowadzić do długotrwałego wydzielania się zapachu podczas pracy urządzenia.
Jaki nawilżacz powietrza będzie bezpieczny dla psa i innych zwierząt domowych
W domu, w którym mieszkają zwierzęta domowe, najlepiej sprawdzi się nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ emituje chłodną, przyjemną mgiełkę. Tym samym nie podnosi temperatury w pomieszczeniu, co ma miejsce w przypadku nawilżaczy parowych. Zwierzęta domowe mogą źle czuć się w tak ciepłych warunkach. Nie powinno się też stosować nawilżaczy ultradźwiękowych, ponieważ emitują dźwięki o nieprzyjemnej wysokości, mogące przeszkadzać wrażliwym czworonogom (zwłaszcza psom i kotom).
Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?
W pokoju dziecka dobrze sprawdzi się cichy i emitujący chłodną mgiełkę nawilżacz ultradźwiękowy z higrostatem lub prosty w użyciu nawilżacz ewaporacyjny.