Ogródek last minute – co można sadzić w kwietniu?
Niewielki ogródek można założyć niemal wszędzie: wystarczy trochę miejsca przed domem, działka letniskowa, a nawet... taras czy balkon z dużymi donicami. O zaletach hodowli roślin ozdobnych oraz warzyw można mówić i czytać długo, ale lepiej osobiście przekonać się, jak wiele satysfakcji daje uprawa własnego kawałka ziemi. Martwisz się, że jest już za późno na zakładanie ogrodu? Zobacz, co możesz posadzić jeszcze w kwietniu!
Marzenia o własnym ogródku powinno się realizować możliwie wcześnie. Jeśli przeglądasz katalogi roślin przeznaczonych do wysiewu czy sadzenia, z pewnością większość tych, które znajdziesz, powinno się wysiewać w marcu. Przegapienie tego terminu nie oznacza jednak, że musisz całkowicie zrezygnować ze swoich planów. Bogactwo gatunków i odmian bylin czy roślin jednorocznych sprawia, że bez problemu znajdziesz te do ogródka „last minute".
Najpierw projektowanie ogrodu i prac
Jak powinien wyglądać idealny ogródek? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jedni wolą rabaty z barwnymi kwiatami, dla innych w ogródku nie może zabraknąć świeżych ziół i warzyw. Wiele zależy także od tego, jaką powierzchnią się dysponuje. Zaprojektuj swój ogród, by przed wysiewem i sadzeniem móc przeprowadzić wszystkie niezbędne prace. Przekopywanie ziemi będzie konieczne tylko wtedy, gdy nie zostało wykonane jesienią – w innym wypadku wystarczy spulchnienie za pomocą motyki lub pazurków. Wiosną nie musisz również przeprowadzać intensywnego nawożenia: wystarczy wzbogacenie ogrodowej ziemi za pomocą zwykłego kompostu. Kiedy ziemia jest już przygotowana, możesz przystąpić do siania i sadzenia ulubionych roślin.
Co możesz zasiać lub zasadzić w kwietniu?
Marzysz o pięknie pachnącej rabacie kwiatowej? Uwielbiasz łąki kwietne i planujesz w tym roku zadbać nie tylko o ogródek, ale również o pszczoły? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiesz, jakie rośliny wyrosną na twojej ziemi? Do stworzenia pięknego ogródka możesz na początek wykorzystać mieszanki kwiatów. To specjalnie skomponowane zestawy, które wysiewa się również w kwietniu. Doświadczeni działkowcy preferują nawet ten kwietniowy wysiew, ponieważ temperatura pozwala wtedy na sianie wprost do gruntu – bez tworzenia rozsad. Do gruntu możesz wysiać aksamitki, chabry, groszek pachnący, cynię wytworną, nasturcje czy słoneczniki.
W jakie akcesoria ogrodnicze warto zainwestować?
Oprócz nasion potrzebujesz także kilku narzędzi. Sianie oraz pielęgnację ogródka ułatwią niewielkie grabki, mała łopatka i podręczna konewka, za pomocą której podlejesz świeżo wysiane kwiaty. Kompozycje kwiatowe możesz także wysiewać do dużych donic ogrodowych: takie rozwiązanie to idealna propozycja dla posiadaczy balkonów lub tarasów. Nie musisz rezygnować z pachnącego ogródka, nawet jeśli mieszkasz w centrum miasta! Jeśli decydujesz się na wysianie kwiatów w donicach, kup specjalną ziemię do kwiatów – ta z ogródka może zawierać bakterie i grzyby, często znajdują się w niej również korzenie i kłącza innych roślin. Ziemię do kwiatów uzupełnij keramzytem, który zmniejsza odparowywanie wilgoci. Pamiętaj, że kwiaty ozdobne, nawet te w donicach wymagają regularnego podlewania, szczególnie podczas upalnych dni.
Zdrowe warzywa z kwietniowego wysiewu
Uprawa roślin ozdobnych z pewnością ma swoje zalety. Dzięki nim stworzysz kolorowe otoczenie, pełne relaksujących aromatów i dostarczające przyjemnych wrażeń estetycznych. Niektóre rośliny możesz też ścinać i umieszczać w wazonie. Jeśli jednak twoje ogrodnicze ambicje są większe, spróbuj uprawy własnych warzyw.
Wśród tych, które możesz wykorzystać w kwietniowym ogródku „last minute”, są między innymi:
- szczypiorek – lubi stanowiska słoneczne, okres jego zbioru rozciąga się od kwietnia do października; to zdrowa roślina przyprawowa, która urozmaici smak każdej sałatki, potrawy jajek czy twarogu;
- rukola – bogata w witaminę C i doskonale zastępująca sałatę; dobrze rośnie w słońcu, osiągając wysokość do 30 cm – tę z kwietniowego wysiewu zbiera się w maju;
- sałata lodowa – niska roślina lubiąca słoneczne stanowiska i wymagająca wysiewu w odstępach 30 x 30 cm; zbiory przypadają na okres od kwietnia do października;
- czarnuszka siewna – lubi rosnąć w słońcu, zalecany rozstaw siewu to 30-45 x 15; zbiera się ją w sierpniu i wykorzystuje do wzbogacenia smaku potraw.
W kwietniowym wysiewie możesz też wykorzystać wiele innych roślin warzywnych – na przykład pietruszkę naciową, pomidory malinowe, bazylię czy buraki ćwikłowe. Po wysianiu warzyw musisz uzbroić się w nieco cierpliwości. Kiełkujące rośliny łatwo pomylić z chwastami! Jeśli nie masz pewności, co wyrasta na grządce, poczekaj na moment, w którym identyfikacja nie będzie żadnym problemem. Nie możesz doczekać się pierwszych warzyw? Zainwestuj w foliowy tunel lub miniszklarnię: w ten sposób przyspieszysz wegetację roślin.