Ogrzewacze wody – gazowe czy elektryczne, pojemnościowe czy przepływowe?
Ciepła woda użytkowa może być ogrzewana na różne sposoby. Jednym z urządzeń, zapewniającym komfort korzystania z c.w.u. w domu czy mieszkaniu jest ogrzewacz, nazywany też podgrzewaczem. To niezależne urządzenie grzewcze, pracujące wyłącznie na potrzeby c.w.u. Pozwala cieszyć się ciepłą wodą w okresie wiosennym i letnim bez potrzeby uruchamiania kotła na paliwa stałe. Wybór odpowiedniego ogrzewacza powinien być uzależniony m.in. od naszych potrzeb. Do wyboru mamy urządzenia pojemnościowe i przepływowe, zasilane energią elektryczną lub gazowe.
Ogrzewacze pojemnościowe i przepływowe
Woda w ogrzewaczu może być podgrzewana do wymaganej temperatury na dwa sposoby – przepływowo i pojemnościowo. W przypadku ogrzewczy przepływowych woda jest ogrzewana tylko w momencie, gdy przepływa przez urządzenie, a więc po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Do plusów zalicza się, niezbyt duże zużycie energii. Urządzenia te zużywają tylko tyle energii ile potrzeba na ogrzanie zużywanej w danej chwili wody. Po zakręceniu kranu przestają pracować. Takie ogrzewacze zajmują też niewiele miejsca. Wadą takiego rozwiązania jest to, że po odkręceniu kranu na ciepłą wodę zazwyczaj trzeba chwilę poczekać – w pierwszej kolejności wypłynie z niego zimna, zalegająca w rurze woda, a następnie ta, przepływająca przez podgrzewacz. Oczekując na ciepłą wodę, marnujemy więc tę zimą.
Ogrzewacze przepływowe sprawdzą się, gdy zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest niewielkie i mało jest punktów jej poboru. Trzeba bowiem wiedzieć, że urządzenia te mają niską wydajność, gdy podłączonych jest do nich kilka punktów poboru wody. Aby ciepła woda leciała z kranu zaraz po jego odkręceniu ogrzewacz powinien znajdować się jak najbliżej niego. Im dłuższą drogę musi pokonać woda od ogrzewacza do kranu tym dłużej będziemy na nią czekać (marnując przy okazji zimną), będzie się też ona szybciej wychładzała. Gdy punktów poboru ciepłej wody, z których korzystamy jednocześnie jest więcej niż jeden lepiej zainwestować w osobny ogrzewacz przepływowy do każdego kranu, rozważyć montaż ogrzewacza pojemnościowego lub specjalnego podgrzewacza przepływowego wielopunktowego, który umożliwia pobór ciepłej wody z kilku punktów.
Przed zakupem ogrzewacza przepływowego należy upewnić się, jakie ciśnienie wody jest wymagane dla danego urządzenia i porównać je z najniższym ciśnieniem występującym w domowej instalacji. Może się bowiem okazać, że gdy ciśnienie wody spadnie, urządzenie przestanie pracować. Warto też sprawdzić wydajność ogrzewacza - im jest ona większa, tym większy komfort korzystania z ciepłej wody. Aby ogrzać strumień wody o wydajności 1 l/m z temperatury 10°C do 40°C potrzeba mocy 2,1 kW. Korzystanie z umywalki czy zlewozmywaka wymaga ciepłej wody w ilości 5 l/min, kąpieli pod prysznicem - 6 l/min, a napełnienie wanny około 10 l/min. Moc ogrzewacza przepływowego powinna więc wynosić odpowiednio 10,5 (5x2,1), 12,6 (6x2,1) i 21 kW (10x2,1).
Podgrzewacz pojemnościowy ogrzewa wodę i magazynuje ją w swoim pojemnym zasobniku. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z ogrzanej przez niego wody w kilku punktach poboru jednocześnie. Temperatura wody w zasobniku podgrzewacza utrzymywana jest na stałym poziomie, który kontroluje termostat. Jeśli spadnie poniżej ustawionej wartości, urządzenie zaczyna pracować, podgrzewając wodę. Zapewnia to wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, jednak przyczynia się również do większego zużycia energii cieplnej. Podgrzewacze pojemnościowe polecane są do domów lub mieszkań o stosunkowo wysokim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Trzeba też wiedzieć, że zajmują one sporo miejsca i niemało ważą. Im więcej ciepłej wody mają przygotowywać, tym większą muszą mieć pojemność, a więc również wielkość i wagę. Wybierając odpowiedni ogrzewacz warto zwrócić uwagę na jego pojemność - w zależności od wymagań domowników woda z podgrzewacza powinna wystarczyć na jedną lub dwie kąpiele w wannie. Podgrzewacz pojemnościowy powinni być także odpowiednio zaizolowany termicznie, aby nie uciekło z niego ciepło.
Ogrzewacz gazowy czy elektryczny?
Ogrzewacz zasilany gazem sprawdzić się w domach czy mieszkaniach, do których doprowadzony jest ten rodzaj paliwa. Decydując się na niego należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany i odprowadzanie spalin na zewnątrz. Ogrzewacz gazowy to dobre rozwiązanie w przypadku domów czy mieszkań zasilanych gazem ziemnym. Koszty użytkowania takiego urządzenia nie będą wówczas zbyt wysokie.
Ogrzewacz elektryczny może być zainstalowany w budynku ogrzewanym w dowolny sposób. Decydując się na urządzenie elektryczne o mocy wyższej niż 6 kW, trzeba wiedzieć, że będzie ono wymagało zasilania prądem trójfazowym. Przed jego zakupem warto więc się upewnić, czy zakład energetyczny wyrazi zgodę na dodatkowy przydział mocy. Aby obniżyć koszt ogrzewania wody ogrzewaczem elektrycznym warto wybrać urządzenie z wężownicą, pozwalającą na podłączenie ogrzewacza do innego źródła ciepła, np. kotła gazowego czy kotła na paliwa stałe.