Ogrzewanie elektryczne w łazience
Łazienka to pomieszczenie, w którym rozbieramy się i zażywamy kąpieli – temperatura powietrza w tym wnętrzu musi więc zapewniać domownikom komfort cieplny bez względu na porę roku. Standardowe grzejniki centralnego ogrzewania z reguły nie pracują w ciepłym sezonie wiosennym i letnim. Z tego względu w tym pomieszczeniu warto zainwestować w niezależne od ogrzewania centralnego, ogrzewanie elektryczne do łazienki, które będzie można uruchomić gdy tylko zajdzie potrzeba dogrzania łazienki.
Grzejniki elektryczne do łazienki
Stosunkowo tanie, a dzięki systemom regulacji temperatury nie generują dużego zużycia prądu. Grzejniki elektryczne to najczęściej grzejniki ścienne konwekcyjne (konwektorowe), które wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza na zasadzie cyrkulacji. W ten sposób są w stanie w dość krótkim czasie ogrzać pomieszczenie. Bardzo dobrze sprawdzą się w łazience jako wspomaganie ogrzewania centralnego lub jako niezależne źródło ciepła, wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia poza sezonem grzewczym.
Wybierając grzejnik konwekcyjny do łazienki zwróćmy uwagę na poziom jego zabezpieczeń. Tylko niektóre grzejniki – bryzgoszczelne – można stosować w łazience. Informacji o zabezpieczeniu przed wilgocią i wodą szukajmy w instrukcji lub na opakowaniu grzejnika. Powinna tam się znaleźć również informacja o odległości, w jakiej grzejnik może zostać ustawiony od wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki.
Grzejnik konwektorowy może być wyposażony w wentylator wymuszający obieg powietrza, dzięki czemu to cieplejsze, ogrzane już, szybciej miesza się z chłodniejszym. Do wyboru mamy także urządzenia stacjonarne – przeznaczone do zawieszenia na ścianie oraz przenośne – wolno stojące (niektóre modele są również przystosowane do zawieszenia). Decydując się na grzejnik przenośny, będziemy mogli z niego korzystać również w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania. Grzejnik konwekcyjny najlepiej zlokalizować pod oknem, pamiętając o zachowaniu odstępów od podłogi i ściany, co zapewni swobodny obieg powietrza.
Suszarki elektryczne do łazienki
Poza sezonem grzewczym, gdy grzejniki centralnego ogrzewania są zimne, pojawia się nierzadko problem suszenia mokrych ręczników. Aby go uniknąć w łazience warto zainstalować suszarkę elektryczną. Jest to niewielki grzejnik zasilany energią elektryczną, przeznaczony do suszenia ręczników lub mokrej odzieży. Może być montowany w dowolnym miejscu na ścianie, jedyne czego wymaga to dostępu do gniazdka elektrycznego. Wybierając suszarkę elektryczną do łazienki zwróćmy uwagę na jej wymiary, liczbę rzędów, które przekładają się na liczbę suszonych jednocześnie ręczników oraz moc urządzenia. Zazwyczaj nie jest ona duża i wynosi od kilkudziesięciu, np. 40, do maksymalnie około 200 W (duże modele). Ważna jest także klasa szczelności – zdecydowana większość suszarek elektrycznych przystosowana jest do montażu w łazience o czym mówi klasa IP44.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience to dobra alternatywa dla ogrzewania grzejnikowego. Sprawdza się również dobrze jako uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najbardziej korzystny rozkład temperatury we wnętrzu – cieplej jest nam w nogi, chłodniej w głowę. Sprawia też, że pokryta płytkami podłoga w łazience jest ciepła, przyjemna w dotyku. Takie ogrzewanie nie zajmuje też miejsca, gdyż wszystkie elementy instalacyjne ukryte są pod posadzką.
Ogrzewanie podłogowe w łazience wykonuje się z użyciem przewodów lub wygodnych w układaniu mat grzewczych. Są to siatki z fabrycznie przymocowanymi przewodami grzejnymi. Takie maty mają niewielką grubość i mogą być układane w warstwie kleju pod płytkami.
W sprzedaży znajdziemy gotowe do montażu zestawy, które oprócz maty grzewczej zawierają m.in. regulator, umożliwiający sterowanie temperaturą w łazience. Dla zapewnienia komfortu cieplnego w tym pomieszczeniu zazwyczaj wystarczające są maty o mocy 150-170 W/m⊃2;. Im większa moc, tym szybciej osiągniemy żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Do wyboru mamy maty zasilane jedno- lub dwustronnie. Te pierwsze są łatwiejsze w układaniu, drugie – zazwyczaj cieńsze, co ma duże znacznie w przypadku remontowanych pomieszczeń.