Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – co wybrać?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu to kwestia kluczowa dla zachowania odpowiedniego poziomu komfortu. Rodzaj instalacji przeważnie trzeba wybrać już na poziomie sporządzania planów nowego budynku. Warto też zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku modernizacji systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Zobacz, co wyróżnia klasyczne grzejniki, ogrzewanie podłogowe oraz system mieszany.

Ogrzewanie grzejnikowe

Klasyczne grzejniki są jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania w domach i mieszkaniach. W tych nowego typu znajduje się o wiele mniej wody, dzięki czemu potrzeba zdecydowanie mniej energii do jej podgrzania. Pozwala to także na efektywniejszą kontrolę temperatury.

Gdzie warto zastosować ogrzewanie grzejnikowe?

Ogrzewanie grzejnikowe najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z dużą ilością mebli, np. w sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym. Ich ilość nie wpływa na pracę instalacji, jak miałoby to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.
Typowe grzejniki warto zastosować również, gdy modernizuje się instalację grzewczą. Prace nad ich zamontowaniem są o wiele prostsze i nie wymagają uciążliwych remontów (jak mogłoby być w przypadku układania ogrzewania podłogowego).

Gdzie nie sprawdzi się ogrzewanie grzejnikowe?

Nie bez powodu grzejniki montuje się pod oknami, a nie naprzeciwko nich. W drugim przypadku chłodne powietrze wpadające przez okno, będzie ochładzało pomieszczenie, a praca instalacji nie będzie tak efektywna. Nie zaleca się także montażu kaloryferów na ścianach wewnętrznych.

Rodzaje grzejników

  • grzejniki członowe – mogą być żeliwne lub stalowe. Są zbudowane z pojedynczych członów. Podczas pracy przede wszystkim wykorzystują konwekcję (około 90%), a nie promieniowanie.
  • grzejniki konwektorowe – zbudowane z miedzianych rur i blach aluminiowych. Wykorzystują wyłącznie konwekcję.
  • aluminiowe – aluminiowe odlewy z kanałami powietrznymi, które także wykorzystują konwekcję.
  • płytowe – wykonane z płyt stalowych. Mają dużą powierzchnię, dzięki czemu mogą w większym stopniu wykorzystywać promieniowanie (około 35%).

  • temperatura zasilania grzejników: 70-90°C
  • czas potrzebny do ogrzania pomieszczenia: kilka - kilkanaście minut od włączenia. Po zamknięciu zaworu temperatura będzie spadać. Szybko można więc regulować temperaturę.

Ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe to w uproszczeniu rury umieszczone pod posadzką, w których przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze, od 30 do 40°C. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu – dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem, po którym można chodzić.

Gdzie warto zastosować ogrzewanie podłogowe?

Temperatura, jaką osiągają grzejniki (50°C), powoduje wysuszanie i unoszenie wraz z ogrzewanym powietrzem cząsteczek kurzu. W podłogówkach ruch powietrza jest wolniejszy, co ogranicza unoszenie się drobinek kurzu. Stąd ogrzewanie podłogowe polecane jest do domów, w których mieszkają alergicy.

Ogrzewanie podłogowe to także typ instalacji bardzo energooszczędnej. Osiąga oszczędność energii cieplnej o wartości 20-30% w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Ten typ ogrzewania sprawdzi się przy zastosowaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła, np. kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła lub kolektorów słonecznych.

Jest często stosowane w pomieszczeniach, po których chodzi się boso, np. w łazienkach. Warto je wybrać też tam, gdzie instalacja ma być niewidoczna, a estetyka jest kluczowa, np. w eleganckim salonie lub sypialni.

Gdzie nie można położyć ogrzewania podłogowego?

Ogrzewania podłogowego nie powinno się kłaść w pomieszczeniach, w których podłoga będzie pokryta grubymi panelami lub parkietem drewnianym, wykładziną dywanową lub dywanem. Nie znaczy to jednak, że można je zainstalować jedynie pod płytkami ceramicznymi (np. gresem). Należy sprawdzić, czy wykończenie, jakie zaplanowano, można łączyć z tego typu instalacją (powinno mieć umieszczony specjalny piktogram). Materiał należy uwzględnić w projekcie ogrzewania, aby zaplanować jego rozkład.

Na efektywność instalacji mają wpływ także meble ustawione na podłodze. Jeśli jest ich dużo, instalacja może nie być tak energooszczędna i nie ogrzewać dostatecznie pomieszczenia. Z tego powodu często rezygnuje się z ogrzewania podłogowego w salonach i sypialni.Najłatwiej wykonać montaż ogrzewania podłogowego, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Można wtedy dobrze przygotować podłoże (grubsza wylewka i warstwa izolacyjna). Instalacja w gotowym budynku lub mieszkaniu nie jest niemożliwa, ale wymaga większego nakładu pracy. Alternatywą może być prostsza w montażu mata grzewcza.

  • Temperatura osiągana przez ogrzewanie podłogowe: 50°C. W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym występuje równomierny rozkład temperatury, z tego względu ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort, o jaki trudno w przypadku ogrzewania instalacją grzejnikową.
  • Czas potrzebny do ogrzania pomieszczenia: dłuższy od ogrzewania przy pomocy klasycznych grzejników, zależny od powierzchni, od kilku do kilkunastu godzin. Czas wychładzania także jest długi (około 17 godzin).

Ogrzewanie mieszane

W pomieszczeniach, w których jeden sposób instalacji nie jest dostatecznie wydajny, warto zastosować ogrzewanie mieszane, czyli kombinację instalacji opartej na klasycznych grzejnikach i ogrzewaniu podłogowym. Jest to również dobre rozwiązanie, kiedy materiał wykończeniowy podłogi nie współpracuje z podłogówką lub zbyt duże okna nie pozwalają na zamontowanie kaloryferów. Dodatkowo ogrzewana podłoga może też zwiększyć komfort przebywania pomieszczeniach, po których często chodzi się boso, np. w łazienkach.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie ogrzewanie zastosować w pomieszczeniach, w których nie można poprowadzić klasycznego ogrzewania wodnego?

Odpowiednim rozwiązaniem do tego typu pomieszczeń będzie elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Co jest potrzebne do montażu ogrzewania podłogowego, kiedy źródłem ciepła jest kocioł wysokotemperaturowy?

W tym przypadku wymagane jest dodatkowe wyposażenie systemu, na przykład w zbiornik buforowy oraz zestawy pompowe z zaworem mieszającym, które ograniczają wysokość temperatury wody wpływającej do rur ogrzewania podłogowego.

Czy do zastosowania ogrzewania mieszanego są potrzebne dodatkowe urządzenia?

To trudniejsze rozwiązanie wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń – dwóch osobnych pomp obiegowych oraz zaworu mieszającego. Dzięki temu woda grzejna, która trafia do grzejników, może mieć wyższą temperaturę (np. 50°C), natomiast pętle ogrzewania podłogowego są zasilane wodą o temperaturze niższej niż wypływająca z kotła (30°C).