Ogrzewanie w łazience — jakie wybrać i dlaczego?
Niemal każdy zaraz po wyjściu z kąpieli zamiast uderzenia chłodu, chciałby poczuć przyjemne ciepło. Aby zapewnić sobie najwyższy komfort, trzeba jednak dobrze wybrać sposób ogrzewania w danym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie są zarówno najpopularniejsze, jak i niestandardowe rozwiązania w zakresie ogrzewania łazienkowego.
Ogrzewanie łazienkowe – jaka opcja będzie najlepsza?
Wybór odpowiedniego ogrzewania łazienkowego zależy od wielu czynników, w tym także typu budownictwa. W przypadku budynków wielorodzinnych rozwiązaniem jest grzejnik wodny zasilany z kotłowni lub ciepła systemowego. To opcja znacznie tańsza od innych metod ogrzewania łazienki.
W przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ ogrzewanie domu to duża część bieżących wydatków. W Polsce ogrzewanie paliwem stałym lub płynnym jest dużo tańsze od ogrzewania elektrycznego. Co się z tym wiążę, w większości domów stosuje się ogrzewanie centralne za pomocą kaloryferów wodnych lub centralnego ogrzewania. Pod względem komfortu lepsza jest ta druga opcja, choć droższa ze względu na instalację. W domach zamieszkiwanych wyłącznie sezonowo (np. letniskowych lub pensjonatach) dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniach, a w razie wyjazdu można bez problemu wyłączyć ogrzewanie i tym samym oszczędzić na rachunkach.
Grzejnik łazienkowy – jaki wybrać?
Grzejnik łazienkowy pozwala utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Zwykle ma formę tzw. drabinki, co umożliwia suszenie na nim ręczników po kąpieli lub małego prania. W domach wyposażonych w instalację centralnego ogrzewania montuje się także ogrzewanie podłogowe wodne lub grzejniki wodne, ewentualnie wspomagane za pomocą ogrzewania elektrycznego.
Jeśli chodzi o elektryczne grzejniki łazienkowe, ich dużym plusem jest możliwość montażu również w miejscach, w których nie ma instalacji centralnego ogrzewania wodnego, np. w domach pasywnych lub letniskowych.
Hybrydowe grzejniki wodno-elektryczne to kaloryfery, które mogą działać zamiennie na obu tych źródłach ciepła. Są polecane do dogrzewania pomieszczeń w sezonie przejściowym. Nie warto wtedy włączać pieca, ponieważ coraz rzadziej bywa zimno. Kaloryfery hybrydowe mają szczególne zastosowanie właśnie w łazience. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym wysoka temperatura ma wyjątkowe znaczenie dla komfortu. Dzięki instalacji elektrycznej mogą szybko ogrzać wnętrze wtedy, gdy jest to potrzebne.
Niestandardowe rozwiązania
Temat ogrzewania łazienkowego to nie tylko kwestie związane z funkcjonalnością, ale i stylem. Najczęściej wybieranym źródłem ciepła w łazience są białe grzejniki łazienkowe. W ofercie jest jednak wiele designerskich rozwiązań. Praktyczne i tanie drabinki są dostępne w różnych kolorach – cena nie odbiega tutaj od standardowych grzejników białych. Popularnym jest wariant czarny, który świetnie wpasowuje się loftowe łazienki. Kolejne ciekawe wykończenie oferuje natomiast chrom – tworzy metaliczną, srebrną powierzchnię.
Grzejniki łazienkowe różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i designem. Coraz bardziej popularne stają się dekoracyjne kaloryfery panelowe. Grzejniki ozdobne spełniają zarówno techniczną funkcję, jak i aranżacyjną – są eleganckim elementem dekoracyjnym.
Innym nietypowym rodzajem ogrzewania łazienki są grzejniki poziome. Dostępne w wielu stylach mogą z powodzeniem uzupełniać aranżację wnętrza. Nie sprawdzą się raczej w łazienkach o niewielkich rozmiarach – takich, jakie często spotyka się w blokach mieszkalnych. Można sobie jednak na nie pozwolić, dysponując większym pomieszczeniem. Podłużne grzejniki poziome mogą wizualnie poszerzyć łazienkę. Często są montowane nad wanną.
Ogrzewanie podłogowe w łazienkach
Ogrzewanie podłogowe w łazienkach jest stosowane w domach jednorodzinnych i niektórych mieszkaniach. Ogrzewana podłoga znacznie podnosi komfort korzystania z pomieszczenia, szczególnie gdy znajduje się ono na parterze. Tego typu instalacje najczęściej stosuje się w łazienkach (tzw. ogrzewanie strefowe). Reszta domu zazwyczaj ocieplana jest przez kaloryfery. Wodę do obydwu instalacji podgrzewa ten sam kocioł c.o.
Warto wiedzieć, że na rynku istnieje też elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga kotłowni w budynku. Instalacja elektryczna jest dużo łatwiejsza i tańsza do położenia, ale droższa w eksploatacji. Z tego powodu jest najczęściej wykorzystywana w domach, które nie są zamieszkiwane całorocznie. Jeśli mowa o domach letniskowych, to w ich przypadku dodatkową zaletą będzie bardzo szybkie nagrzewanie się podłogi.
Ogrzewanie łazienki na podczerwień – jak działa?
Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesny sposób na elektryczne podnoszenie temperatury w pomieszczeniach. Promienniki działają na innej zasadzie niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Wysyłają promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, tylko wszystkie przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu.
Do ogrzewania na podczerwień wykorzystuje się płaskie, lekkie panele, które można własnoręcznie zamontować. Miejsce instalacji promiennika podczerwieni nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku kaloryferów konwekcyjnych. Może być więc zamontowany nawet na suficie. Najważniejsze, żeby nie był niczym przykryty ani ograniczony. Jest to ważne, ponieważ podgrzewa tylko powierzchnie, na które padają wysyłane przez niego promienie.
Podobnie do innych elektrycznych źródeł ciepła, promienniki podczerwieni bardzo szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Ma to kluczowe znaczenie w domach letniskowych. Ogrzewanie na podczerwień jest lubiane przez alergików, bo nie podnosi kurzu ani nie wysusza powietrza (te cechy mają jednak małe znaczenie w łazienkach).
Niestety, ogrzewanie za pomocą podczerwieni ma swoje wady. Przede wszystkim jest elektryczne, co generuje wysokie koszty. Same urządzenia są też dużo droższe od np. grzejników olejowych czy termowentylatorów kwarcowych. Ich sprawność nie jest też znacząco wyższa. Ponadto nadają się wyłącznie do dobrze izolowanych budynków, a więc zwykle nowych lub po termomodernizacji.
Ogrzewanie lustra łazienkowego – po co i jak to zrobić?
Tradycyjne lustro łazienkowe często paruje w czasie brania kąpieli lub prysznica.. Można temu zaradzić poprzez podgrzanie powierzchni szkła lub instalację lustra grzewczego (jest to promiennik podczerwieni, w którym możemy się przeglądać jak w zwykłym lustrze). Takie urządzenie może zarówno stanowić jedyne źródło ciepła w łazience, jak i umożliwiać nam wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, wymagających odbicia. Jeśli w łazience znajduje się już inne ogrzewanie, można wybrać lustro z powłoką zapobiegającą parowaniu lub podgrzewane.
Innym rozwiązaniem problemu parującego szkła jest montaż pod nim folii grzewczej w postaci elektrycznej maty, która nie zawsze musi podgrzewać całą powierzchnię lustra. Można ją przymocować tylko na jej fragmencie.
Montaż folii najlepiej zaplanować na etapie budowy budynku, ponieważ podłączenie do instalacji elektrycznej może wymagać skucia kafelków. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i wysoką wilgotność w łazience, przewody zasilające matę grzewczą powinny biec w ścianie lub tynku. Warto pamiętać, że matę trzeba przykleić specjalnym klejem dobrze przewodzącym ciepło.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak dobrać moc grzejnika łazienkowego?
Zwykle zakłada się, że potrzebna moc do ogrzania łazienki to 120 W na m2. Warto jednak wziąć pod uwagę, że faktyczna moc grzewcza niektórych kaloryferów jest niższa od tej, występującej w opisie producenta.
Na jakiej wysokości zawiesić grzejnik łazienkowy?
Grzejnik łazienkowy najlepiej powiesić na takiej wysokości, by łatwo było umieścić na nim ręczniki do suszenia. Ze względów technicznych powinien być zamontowany na wysokości min. 10-15 cm nad podłogą.
Ogrzewanie łazienki latem – na jakie opcje postawić?
Po sezonie grzewczym, wiosną i jesienią, gdy w domu panuje przyjemna temperatura ok. 20 stopni, a także latem podczas upałów, w łazienkach może być nadal za zimno. Niektórym domownikom, spragnionym chłodu podczas wysokich temperatur nie będzie to przeszkadzać. Jest to jednak niekorzystne, chociażby z punktu widzenia powolnego wysychania mokrych ręczników po wieczornym prysznicu. Aby uniknąć problemu z nadmierną wilgocią latem, w łazience powinno utrzymywać się temperaturę nieco wyższą, niż w reszcie pomieszczeń. Z tego powodu warto dogrzać ją za pomocą dodatkowego ogrzewania elektrycznego.
Sposobów na ogrzanie samej łazienki jest wiele: elektryczne ogrzewanie podłogowe, kaloryfer konwekcyjny, promiennik, konwektor, termowentylator lub grzejnik olejowy. Największy komfort da ogrzewanie podłogowe, bo zapewni ciepłą posadzkę, ale jest możliwe do zamontowania tylko na etapie budowy lub generalnego remontu. Dobrym rozwiązaniem jest również instalacja grzejnika hybrydowego, choć również wiąże się to z remontem pomieszczenia.
Najłatwiejszy będzie montaż dodatkowego grzejnika elektrycznego. Elektryczny kaloryfer świetnie sprawdzi się do suszenia mokrych ręczników. Jeśli jest na to miejsce, równie prosty będzie montaż grzałki do grzejnika wodnego lub skorzystanie z przenośnego źródła ciepła: grzejnika olejowego, termowentylatora, promiennika kwarcowego lub grzejnika konwektorowego. Dodatkowe ogrzewanie zapewnia optymalne ciepło osobom, które niezależnie od pory roku, nie lubią, gdy po wyjściu spod prysznica, wita ich chłód. Ważne jest, aby pamiętać, aby elektryczne źródła ciepła nie znajdowały się bezpośrednio przy wannie lub prysznicu. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zachlapania urządzenia, w wyniku którego, mogłoby dojść do spięcia. Pod względem kosztów eksploatacji grzejniki elektryczne nie różnią się w sposób znaczący, bo wszystkie mają wysoką sprawność energetyczną.