Oświetlenie schodów – jak zrobić je efektownie i praktycznie?

Niewątpliwie oświetlenie schodów wewnętrznych powinno spełniać swoją funkcję poprawiającą bezpieczeństwo korzystania z nich, ale w zależności od projektu oraz formy lamp, pozwala też osiągnąć elegancką oprawę wnętrza. Jest wiele form oświetlenia pozwalających na wydobycie z ciemności stopni schodów. Oprawy schodowe stwarzają przytulny, dyskretny klimat i budują nastrojową atmosferę na naszej klatce schodowej. Bez pełnej iluminacji rzucają światło tam, gdzie jest ono najbardziej pożądane.

Funkcje oświetlenia stopni schodów

Podstawą bezpieczeństwa na klatce schodowej jest stabilna, zgodna z przepisowymi wymiarami budowa stopni oraz ich odpowiednia widoczność. Korzystając z górnego lub bocznego światła kinkietowego zdarza się, że część schodów tonie w cieniu.

Gdy oprawa znajduje się za naszymi plecami, sami zasłaniamy sobie widok. Dlatego dobrze jest skorzystać z nowoczesnych form oświetlenia schodów wewnętrznych, który doświetli bezpośrednio trakt komunikacyjny. Dodatkowo różnorodność efektownych form oświetlenia schodowego pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów wizualnych, przez co jedną z ważniejszych funkcji staje się ich dekoracyjność.

Odpowiednio padające promienie światła mogą podkreślić oryginalność kształtu naszych schodów. W różnym oświetleniu materiały wykończeniowe stają się bardziej lub mniej wyeksponowane. Lampy mogą wydobyć ich naturalne piękno. Od nas tylko zależy, czy stworzymy nastrój ciepły, nowoczesnego sterylnego chłodu, czy będziemy grać maskującymi złudzeniami optycznymi lub budującymi iluzję.

Iluminacja schodów nie musi być intensywna, stosuje się tu raczej dyskretne, przytłumione światło z wykorzystaniem oszczędnych diod LED. Emitowane promienie powinny być rozproszone i stonowane, o mniejszym stopniu natężenia, by zamontowane przy wyżej zlokalizowanych stopniach nie oślepiały podczas wchodzenia. Stosowane dawniej halogeny są rzadziej wybierane, ze względu na intensywność ich światła.

Rodzaje schodowych opraw do oświetlenia

Na klatkach schodowych stosujemy płaskie formy opraw. Jest to podyktowane funkcjonalnością, wygodą i estetyką. Na niewielkich przestrzeniach nie można sobie pozwolić na duże wystające kształty, ograniczające miejsce i narażone na mechaniczne uszkodzenia. Najczęściej produkowane są oryginalne, nowoczesne formy nawiązujące do geometrycznego wzornictwa. Oprawy schodowe umożliwiają rozchodzenie się światła we wszystkich kierunkach lub jedynie do dołu. Wybór oprawy ukierunkowującej światło do dołu zapewnia dyskretniejszą iluminację schodów.

Oprawy oświetleniowe za każdym razem emitują promienie rozproszone, maskujące samo źródło. Wybierać można spośród opraw halogenowych i ledowych. Oprawy halogenowe charakteryzuje niższa w porównaniu do oświetlenia LED cena, światło o ciepłej tonacji i dobrym oddawaniu barw. Oprawy schodowe LED wyróżnia duża trwałość i niewielki pobór mocy. Mogą też zapewniać oświetlenie schodów o różnych kolorach. Niezwykle modne są również nastrojowe taśmy z miniaturowymi diodami LED, które można przykleić do krawędzi schodów lub ściany klatki schodowej. Wyraźnie zaznaczają kształt, wydobywają urodę aranżacji wnętrza i dyskretnie oświetlają przestrzeń.

Montaż oświetlenia schodów

Decydując się na oprawy schodowe możemy wybrać umiejscowienie źródła światła. Może to być ściana klatki, wówczas lampki mocujemy nisko tuż nad powierzchnią każdego lub co któregoś stopnia. Innym rozwiązaniem jest montaż w konstrukcji schodów pełnych ponad stopnicami – w płaszczyźnie podstopnic. Oprawy oświetleniowe można zainstalować również w zabudowanej balustradzie. Jeśli wybieramy schody ażurowe, ciekawym rozwiązaniem jest montaż opraw pod stopniami. Wówczas górna lampka oświetla schodek znajdujący się poniżej.

Oryginalnym doświetlaniem schodów jest montaż opraw typu „oczka” w płaszczyźnie stopni. Muszą one mieć wysoki stopień ochronny IP, czyli być odporne na uszkodzenia mechaniczne i stąpanie po nich. To dobre rozwiązanie, gdy nasze schody nie przylegają do ściany. Wybierać można spośród opraw natynkowych, które montuje się na powierzchni ściany oraz opraw wbudowanych (wpuszczanych), które mocuje się na równi w z powierzchnią ściany bądź podstopnicy.

Oprawy oświetleniowe o stopniu ochrony IP20 można stosować wyłącznie we wnętrzach. Jeśli zależy nam na oświetleniu stopni schodów zewnętrznych należy sięgnąć po oprawy o stopniu ochrony IP44. Większość opraw schodowych zasilana jest bezpiecznym napięciem 12 lub 24 V, wymagają one jednak zasilacza. Warto upewnić się, czy jest on sprzedawany w komplecie z oprawami. Instalacja elektryczna oświetlenia schodów wymaga zastosowania przełącznika schodowego, czyli takiego, który umożliwia włączenie światła na początku biegu oraz zgaszenie po pokonaniu schodów.