Oświetlenie w salonie – jak je poprawnie zaaranżować?

Salon to miejsce wypoczynku - także jego oświetlenie powinno być podporządkowane tej jego roli. Należy o tym pamiętać planując punkty świetlne oraz dobierając do nich oprawy, a także źródła światła. Jak zatem oświetlić salon? Wskazówki znajdują się poniżej.

Projekt oświetlenia salonu

Niezależnie od wielkości salon jest podzielony na kilka stref – zazwyczaj mieszczą się w nim kącik wypoczynkowy oraz jadalniany. Gdy przestrzeń jest większa aneksów przybywa, pojawia się np. oranżeria, kącik kawowy, audio-video, kącik kominkowy itp.

Często salon jest elementem otwartej strefy dziennej, światłem można więc zaznaczać granice między poszczególnymi strefami np. salonem i holem czy salonem i kuchnią. Salon to także miejsce najbardziej reprezentacyjne w naszych domach, warto więc także tę jego funkcję podkreślić światłem dekoracyjnym.

Projektując oświetlenie do salonu, należy pamiętać o tych wszystkich jego funkcjach. Warto też zdawać sobie sprawę, że oświetlenie w salonie nie będzie włączane w tym samym czasie we wszystkich kącikach, dlatego najbardziej ekonomiczne będzie zamontowanie niezależnych obwodów. Każdym z zamontowanych w salonie źródeł światła warto bowiem manewrować niezależnie – pozwoli nam to na oszczędności energii.

Oświetlenie ogólne salonu

Nadal najpopularniejszą formą oświetlenia salonu jest zamontowanie żyrandola pośrodku salonu. Rolą światła ogólnego jest zastąpienie światła dziennego, pozwala ono równomiernie doświetlić salon o wszystkie płaszczyzny we wnętrzu. To światło niezbędne, gdy w salonie przebywa wiele osób, które się ze sobą jednocześnie komunikują, np. w czasie przyjęcia. Bogactwo żyrandoli pozwala na ich dobranie do salonu w każdym stylu. Ponieważ potrzebują one kilku źródeł światła wystarczające będą świetlówki kompaktowe o mocy 14 W.

Oświetlenie aneksu wypoczynkowego

W strefie relaksu, którą zazwyczaj tworzą kanapy, fotele oraz niewielki stolik warto zastosować ścienne oświetlenie w salonie. Zamontowane na ścianach kinkiety będą dawały światło rozproszone, niezbyt jasne, doskonale budujące klimat wypoczynku. Dobrze jest uzupełnić je o lampy podłogowe ustawione przy kanapach lub fotelach. Warto z nich także korzystać przy oglądaniu telewizji – delikatna poświata jaką daje ich światło nie męczy wzroku i niweluje silne kontrasty, jakie daje włączony telewizor. Podobną funkcję spełniają lampy stojące, które można ustawić na niskim stoliku. Sprawdzą się tu niezbyt mocne źródła światła np. halogeny lub świetlówki o mocy 16 W czy lamy LED o mocy 2-5 W.

Oświetlenie kącika jadalnianego

Stół w salonie wymaga dobrego oświetlenia np. światłem ogólnym. Można też nad nim umieścić lampy wiszące np. o kształcie odwróconej misy, ciętej kuli, stożka lub walca. Tego typu oprawy sprawiają, że światło pada na stół i równocześnie buduje atmosferę bliskości. Optymalne dla stołu o szerokości 120 cm jest zawieszenie lampy 50 cm nad jego blatem. Gdy stół jest szerszy odległość dolnej krawędzi klosza od blatu powinna wynosić 80 cm.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp, których wysokość nad blatem stołu można regulować w zależności od potrzeb biesiadników. Światło umieszczone nad stołem powinno też podkreślać jego urodę, np. kształt. Modnym rozwiązaniem jest np. umieszczenie nad długim prostokątnym stołem kilku takich samych lamp zawieszonych w równych odstępach.

Niezależnie od liczby lamp należy je umieszczać symetrycznie względem środka stołu. Dobrym źródłem światła są tu świetlówki o mocy 16W.

Elementy dekoracyjne w salonie

Warto też podkreślić światłem urodę umieszczonych w salonie obrazów, dekoracji czy efektownych mebli. W tej roli doskonale sprawdzi się punktowe oświetlenie w salonie oraz światło kierunkowe. Warto też stosować rozproszone oświetlenie salonu, które dają np. samoprzylepne paski z diodami LED.