Płyta indukcyjna – jak działa, zalety i wady, sposób montażu. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Płyty indukcyjne to nowoczesne urządzenia AGD, które stopniowo wypierają tradycyjne kuchenki elektryczne oraz paleniska gazowe. Są niezwykle estetyczne, a ich minimalistyczny wygląd sprawia, że pasują do wystroju niemal każdej kuchni. To jednak niejedyne powody, dla których w każdej kuchni powinna znaleźć się płyta indukcyjna. Jak wybrać odpowiedni model?
Czym jest i jak działa płyta indukcyjna?
Jak działa płyta indukcyjna? Jest to urządzenie, które wytwarza pole elektromagnetyczne i za jego pomocą rozgrzewa kompatybilne z płytą garnki oraz patelnie. To wszystko jest możliwe dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej – polega ono na tym, że w przewodniku, który znajduje się w zmiennym polu magnetycznym, powstaje energia termiczna.
Mówiąc w bardziej zrozumiały sposób, tuż pod powierzchnią elementu grzewczego płyty indukcyjnej znajdują się zwoje miedzianego drutu, zawinięte w specjalną spiralę. Gdy płynie przez nią prąd, powstaje pole magnetyczne, które generuje prądy wirowe. Te z kolei, w kontakcie z metalem, zaczynają wytwarzać energię termiczną. W ten sposób zawartość ustawionego na płycie naczynia zostaje podgrzana.Cały proces jest niezwykle efektywny.
Dzięki temu,że zdecydowana większość ciepła jest przekazywana na dno patelni lub garnka, urządzenie zużywa stosunkowo niewielkie ilości prądu.
To właśnie dlatego płyty indukcyjne są lepsze od elektrycznych. Podczas gotowania, nagrzewa się jedynie powierzchnia naczynia, a nie – jak w przypadku tradycyjnych płyt – całe pole grzewcze.
Jak wybrać płytę indukcyjną?
Wybór odpowiednich urządzeń AGD, w tym płyt indukcyjnych do kuchni, wcale nie jest taki prosty. Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym korzystanie na co dzień z indukcji będzie łatwe i przyjemne.
Rozmiar
Płyty indukcyjne są dostępne w wielu rozmiarach, mają też różny układ pól grzewczych. Zdecydowanie najpopularniejsze są urządzenia wyposażone w cztery owalne pola indukcyjne. Charakteryzują się one wysoką praktycznością oraz relatywnie dużą uniwersalnością.
A co, jeśli bardzo lubisz gotować i często brakuje Ci miejsca na kuchni? Jaka płyta indukcyjna będzie odpowiednia w takim przypadku? Wówczas najlepiej sprawdzi się duży model, wyposażony w 5 lub więcej pól grzewczych. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość połączenia dwóch pól indukcyjnych w jedno; w ten sposób można stworzyć jedną, dużą strefę grzewczą.
Moc
Maksymalna moc płyty indukcyjnej to parametr wyrażany w watach (W). Oznacza on łączną ilość energii termicznej, która może być przekazana do naczyń. Im wyższa moc, tym szybciej będą się nagrzewać garnki oraz patelnie.
Musisz jednak pamiętać o tym, że moc najczęściej wpływa także na cenę płyty indukcyjnej – im więcej watów, tym wyższy koszt zakupu urządzenia.
Dodatkowe funkcje
Dobra płyta indukcyjna jest wyposażona w szereg dodatkowych funkcji, takich jak automatyczne rozpoznawanie naczyń. Dzięki temu można je podgrzewać efektywniej.
Płyta powinna mieć także timer, panel służący do precyzyjnego regulowania temperatury, a ponadto funkcję podtrzymywania ciepła po zakończeniu gotowania.
Bezpieczeństwo
Wymiary, moc oraz dodatkowe funkcje to nie wszystko, o czym musisz pamiętać, poszukując płyty indukcyjnej. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na kwestie związane z bezpieczeństwem – bardzo ważne jest, aby urządzenie było wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania, która odetnie dopływ prądu, jeśli na powierzchni płyty znajdzie się przedmiot inny niż naczynie, element grzewczy się przegrzeje albo płyta zostanie zalana.
Płyta indukcyjna powinna też mieć zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem oraz blokadę rodzicielską (po jej aktywowaniu dziecko nie uruchomi urządzenia). Dzięki temu praca w kuchni stanie się bezpieczniejsza.
Płyta indukcyjna czy gazowa?
Urządzając kuchnię, wiele osób staje przed dylematem: czy lepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna, czy gazowa.
Na korzyść płyty indukcyjnej przemawiają:
- szybkość – proces gotowania rozpoczyna się praktycznie od razu;
- znacznie większe bezpieczeństwo – płyta indukcyjna minimalizuje ryzyko zaprószenia ognia, poza tym, po zdjęciu z niej naczyń, bardzo szybko się wychładza;
- łatwość czyszczenia – aby szklana powierzchnia płyty była czysta, wystarczy przetrzeć ją ściereczką nasączoną płynem do mycia naczyń.
Do zalet kuchenki gazowej należy z kolei zaliczyć:
- niższy koszt zakupu – płyta indukcyjna jest zauważalnie droższa od gazowej;
- precyzyjna regulacja temperatury – palnik gazowy pozwala nieco dokładniej kontrolować ilość wydzielanego ciepła.
Oba rozwiązania mają swoje plusy, dlatego wybór powinien zależeć przede wszystkim od osobistych preferencji.
Płyta indukcyjna czy elektryczna?
Wiele osób zastanawia się też, czy w kuchni lepiej sprawdzi się płyta ceramiczna, czy indukcyjna. Tutaj jednak, ze względu na zastosowaną technologię, wybór jest znacznie prostszy.
Płyta elektryczna pod pewnymi względami przypomina indukcyjną, ponieważ pod szklaną taflą również znajdują się elementy grzewcze. Jednak nie wykorzystują one zjawiska indukcji do generowania energii elektrycznej. Zamiast tego spirala po prostu się nagrzewa. W efekcie duża część prądu jest marnowana na rozgrzanie płyty.
Nietrudno zatem rozstrzygnąć, czy ekonomiczniejsza jest płyta indukcyjna, czy ceramiczna. Zużycie prądu w przypadku tradycyjnej płyty elektrycznej jest mniej więcej o połowę większe! Poza tym znacznie dłużej nagrzewa ona naczynia.
Płyta ceramiczna ma jednak znaczącą zaletę. Z jej powierzchni można korzystać jak z kamienia do pizzy, tzn. piec na niej podpłomyki lub podgrzewać pieczywo.
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Montaż płyty indukcyjnej nie jest zbyt skomplikowany, jednak trzeba uważać na jedną kwestię. Urządzenia te przeważnie wymagają 400 V (to tzw. siła). Tak wysokie napięcie jest niebezpieczne, dlatego o podłączenie kuchenki do prądu najlepiej poprosić wykwalifikowanych fachowców.
Warto skorzystać z usługi montażu kuchni i AGD. Wykwalifikowani specjaliści zamontują urządzenie – wolnostojące lub do zabudowy – i podłączą je do instalacji elektrycznej.
Jakie są zalety i wady płyt indukcyjnych?
Rosnąca popularność płyt indukcyjnych nie wzięła się znikąd – mają one wiele niepodważalnych zalet, które nie tylko ułatwiają gotowanie, lecz także znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa.
Dzięki płycie indukcyjnej:
- dużo szybciej przygotujesz posiłki – pola grzewcze nagrzewają się w okamgnieniu, gotowanie trwa krócej;
- zapłacisz niższe rachunki za prąd – płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu styku z ferromagnetyczną powierzchnią naczynia, dzięki czemu zużywa stosunkowo niewiele prądu;
- zadbasz o bezpieczeństwo – płyta indukcyjna rozgrzewa się dopiero wówczas, gdy postawisz na niej naczynie, dość szybko się też wychładza, więc ryzyko, że kogoś poparzy, jest nieduże;
- przyrządzisz smaczniejsze dania – w odróżnieniu od palników gazowych, płyta grzewcza umożliwia przyrządzanie potraw „na wolnym ogniu”;
- nie będziesz mieć problemów z czyszczeniem – gładką powierzchnię płyty indukcyjnej można szybko i łatwo wyczyścić;
- zyskasz cennego pomocnika – płyty wysokiej jakości mają rozbudowany panel sterujący i liczne zabezpieczenia, np. przed zalaniem;
- płytę indukcyjną możesz kupić w zestawie z piekarnikiem lub okapem. Dzięki temu kompleksowo urządzisz swoją kuchnię.
Pomimo szeregu bezdyskusyjnych zalet, płyty indukcyjne nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Kupując je, musisz się liczyć z:
- wyższą ceną zakupu oraz montażu – płyta indukcyjna jest droższa od innych modeli, do prądu powinien podłączyć ją fachowiec mający odpowiednie uprawnienia;
- koniecznością posiadania odpowiedniej instalacji elektrycznej – większość płyt indukcyjnych wymaga zasilania siłowego, czyli prądu o napięciu 400 V;
- koniecznością stosowania odpowiednich naczyń – aby urządzenie działało poprawnie, trzeba używać garnków oraz patelni wykonanych z materiałów ferromagnetycznych, takich jak stal nierdzewna; naczynia wykonane z aluminium nie będą działać na płycie indukcyjnej.
Czy płyta indukcyjna jest więc dobrym wyborem? Zdecydowanie tak! Przed zakupem trzeba się jednak upewnić, czy domowa instalacja elektryczna spełnia wszelkie kryteria, a w razie potrzeby – zakupić również odpowiednie naczynia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak odblokować płytę indukcyjną?
Znaczna część płyt indukcyjnych ma zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Jak więc odblokować płytę indukcyjną? Zwykle należy wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund (najczęściej 3) przycisk oznaczony ikoną klucza bądź kłódki. Na przycisku może znajdować się także litera „L”, od angielskiego słowa „Lock”.
Czym myć płytę indukcyjną?
Czyszczenie płyty indukcyjnej jest stosunkowo proste – wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry, a także zwykłego detergentu do mycia naczyń. Aby ułatwić sobie pracę, najpierw trzeba usunąć wszelkie drobiny jedzenia ze szklanej tafli. A czym wyczyścić płytę indukcyjną z trwale przypalonych resztek? W takiej sytuacji warto sięgnąć po nieco agresywniejsze środki chemiczne, nasączyć nimi miękką gąbkę i delikatnie wyszorować szklaną taflę.
Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
Wiele osób, słysząc o zaletach tej technologii, zastanawia się, ile prądu pobiera płyta indukcyjna? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, ponieważ zależy od mocy kuchenki oraz czasu, przez jaki będzie użytkowana na przestrzeni miesiąca. Należy jednak podkreślić, że bez względu na wszystko płyta indukcyjna jest znacznie tańsza w eksploatacji niż płyta ceramiczna o porównywalnych parametrach.
Jakie garnki są kompatybilne z płytą indukcyjną?
Przede wszystkim wszystkie te, które mają dno z ferromagnetycznego metalu, np. żelaza albo stali nierdzewnej. Nie należy natomiast stosować naczyń aluminiowych oraz miedzianych.