Połysk czy mat? Podpowiadamy, jakie wybrać fronty do mebli kuchennych

Nowe trendy aranżacji kuchni sprawiają, że aż chce się zrobić remont. Wykończenie może całkowicie zmienić wygląd i charakter wnętrza, ale każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W tym artykule możesz zweryfikować swoje założenia i poznasz aktualne wnętrzarskie trendy.

Połysk czy mat – jaki materiał sprawdzi się w mojej kuchni?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wykończenia frontów kuchennych. Spośród najpopularniejszych można wyróżnić:

  • Laminat – do produkcji współczesnych laminatów może być wykorzystywana nawet nanotechnologia, dzięki czemu są to trwałe, odporne i efektowne wykończenia. Niektóre laminaty można nawet termicznie reperować, aby likwidować drobne rysy. Dzięki wykorzystaniu żywicy melaminowej powierzchnia mebla jest wodoodporna, ale na jego krawędzi woda może dostać się do płyty meblowej.
  • Akryl – podobnie jak laminat, akryl również przeszedł swoją rewolucję. Współczesne akrylowe fronty kuchenne są pokryte grubą powłoką odporną na odbarwienia i ścieranie, która trwale przylega do płyty meblowej. Uwaga: każda powłoka akrylowa musi się utwardzić przez 24 godziny po zdjęciu folii ochronnej.
  • Papier dekoracyjny lub folia PCV – takie wykończenie jest głównie domeną kuchni budżetowych. Okleina płyty meblowej jest zazwyczaj lakierowana, aby unikać łuszczenia się i zapewnić wodoodporność mebla. Jest ona jednak narażona na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Wysoki połysk

Spopularyzowany głównie w latach ‘70 gloss przeżywa dziś swój renesans. Kuchnia wykończona na wysoki połysk sprawia wrażenie dużej i otwartej. Wszystko dzięki światłu, które jest odbijane przez (nawet czarne) refleksyjne powierzchnie. Dotyczy to w szczególności płaszczyzn znajdujących się na wysokości wzroku. Ilość odbitego światła zależy od rodzaju wykończenia. Największa rewolucja w wykończeniach nastąpiła dzięki akrylowi, który pozwala na uzyskanie niemal lustrzanej powierzchni, jak w pianinach najwyższej klasy.

Jednak wybierając błysk, należy zdawać sobie sprawę, że na takich powierzchniach bardziej widać odciski palców i zabrudzenia.

Można je wykorzystać, aby nadać kuchni niespotykanego charakteru. Matowe fronty kuchenne wyglądają szczególnie imponująco w dużych, otwartych kuchniach i aneksach kuchennych – są minimalistyczne i nowoczesne.

Warto wyróżnić przy tym wykończenia satynowe, czyli delikatnie błyszczący mat. Dodatkowy połysk wzmacnia intensywność kolorów i nadaje ciepłej barwy powierzchniom. Takie wykończenie można spotkać np. w panelach dekoracyjnych, które służą do zabudowania ściany nad blatem.

Tak jak w przypadku wysokiego połysku, efekt końcowy zależy tu głównie od rodzaju wykończenia mebli. Trudniej jednak wskazać jednoznacznie lepsze rozwiązanie.

Minimalizm bez uchwytów

Istnieje pośredni sposób na uniknięcie widocznych odcisków palców na frontach. Są nim szafki bezuchwytowe. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które wprowadza do kuchni minimalizm i pozwala stworzyć całkowicie płaskie lico frontów. Można to osiągnąć na kilka sposobów.

  • Uchwyty listwowe/frezowane – są to niewielkie wgłębienia zazwyczaj wpuszczone w obrzeże mebla (podobne do tych w popularnych lodówkach bez klamki). Mogą być wykończone w macie i mieć inny, kontrastujący kolor niż lico. Ich wybór pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na uchwytach i niweluje konieczność wymiany oraz dokręcania.
  • Systemy wspomagania mechanicznego – naciskając na drzwiczki w odpowiednim miejscu, zwalniamy mechaniczny damper, który lekko uchyla drzwi lub wysuwa szufladę, dzięki czemu otwiera je w całości. Takie rozwiązanie zapewnia też ciche i delikatne zamykanie mebli. Otwieranie przez naciśnięcie jest ponadto możliwe również po lekkim szturchnięciu np. biodrem lub łokciem.
  • Systemy elektroniczne – są to kosztowne, ale najwygodniejsze rozwiązania ze wszystkich. Serwomotory wbudowane w mebel mogą całkowicie otworzyć lub zamknąć szafkę po zwykłym dotknięciem frontu. W razie przerw w dostawie prądu można je nadal otwierać i zamykać jak zwykłe meble.

Co musisz wiedzieć o kuchniach modułowych?

Kuchnie tworzone na wymiar mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych, a zazwyczaj i tak są wykonywane zgodnie z ustandaryzowanymi wymiarami. Gdyby tak nie było, zabudowa np. chłodziarki czy piekarnika pod blatem mogłaby być niemożliwa.

Sprzęt AGD budowany jest na bazie bloków o rozmiarach 60 × 60 × 82–85 cm. Standardowe, stojące szafki kuchenne z cokołami mają wysokość 82 cm. Blaty są zazwyczaj umieszczane na wysokości 85–90 cm (wysokość odpowiednia dla osób o wzroście 160–175 cm).

Aby zapewnić klientom szybkie zagospodarowanie kuchni, producenci zaczęli tworzyć gotowe zestawy mebli modułowych. Dzięki temu można zakupić kilka gotowych bloków o szerokości do 60 cm i połączyć je ze sobą w spójny zestaw szafek.

Dzisiaj z modułów można stworzyć praktycznie całą kuchnię i wybierać spośród zestawów:

  • szafek i szuflad podblatowych
  • szafek podblatowych
  • szafek podzlewowych
  • szafek narożnych.

Do większości zestawów modułowych można też zakupić adekwatne fronty do zabudowy sprzętu AGD.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Co to jest duotone?

Jest to nowy trend, w którym szafki nad blatem wykańcza się w innym, jaśniejszym kolorze od elementów pod blatem. Może się świetnie sprawdzić w otwartych aneksach kuchennych.

Czy w Leroy Merlin mogę kupić meble na wymiar?

Tak, nasi specjaliści mogą przygotować projekt i dostarczyć gotowe meble do Twojej kuchni w zaledwie 7 dni. Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę. Świadczymy też usługi montażu.

Który rodzaj wykończenia jest najbardziej wytrzymały?

Trudno jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie, ponieważ zarówno akryl oraz laminat to powłoki odporne na ścieranie, zarysowanie i promieniowanie UV. Przy prawidłowej eksploatacji takie fronty wytrzymają dziesięciolecia.