Przenośne nagrzewnice powietrza – rodzaje i ich zastosowanie

Szukasz szybkiego i skutecznego sposobu na ogrzanie pomieszczenia? Z tym zadaniem doskonale poradzą sobie przenośne nagrzewnice powietrza. Sprawdź, w jaki sposób działają i który model nada się do Twojego wnętrza.

Jak działa nagrzewnica powietrza – podstawowe założenia

Nagrzewnice to urządzenia, które służą do ogrzewania powietrza. Działają wspomagająco, ale mogą też pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do standardowych metod ogrzewania. Są wykorzystywane przede wszystkim w halach, sklepach i magazynach, jednak znajdą też zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach.

Dmuchawy składają się ze stalowego korpusu, komory grzewczej, wymiennika ciepła z nawiewnikiem, układu automatycznej regulacji oraz wentylatora, który wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu. Urządzenia te działają na zasadzie wymiany ciepła między powietrzem a grzałkami lub spalinami, dzięki czemu ciepłe podmuchy wydostają się na zewnątrz przez kratki nawiewne.

Elektryczne nagrzewnice powietrza

Nagrzewnice elektryczne są używane przede wszystkim jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. Są łatwe w obsłudze, a wbudowane grzałki i wentylator sprawiają, że ciepłe powietrze jest szybko i równomiernie rozprowadzane. Ze względu na brak otwartego ognia, użytkowanie nagrzewnicy elektrycznej jest o wiele bezpieczniejsze niż np. modelu na gaz. Poza tym urządzenie nie emituje spalin i nie pobiera tlenu z otoczenia.

Dmuchawy te charakteryzują się również niewielkimi gabarytami, dzięki czemu łatwo przeniesiesz je do innego pomieszczenia lub budynku. Wadą nagrzewnic elektrycznych jest natomiast stosunkowo niska wydajność i duży pobór mocy. Dlatego warto ich używać przede wszystkim do ocieplania niewielkich przestrzeni.

Dostępne są również elektryczne nagrzewnice kanałowe, które montuje się w kanałach wentylacyjnych. Mają szerokie zastosowanie: sprawdzą się zarówno w domach, budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych oraz w biurach. Równomiernie nagrzewają zasysane powietrze i utrzymują temperaturę na stałym poziomie.

Nagrzewnica powietrza olejowa

Nagrzewnice olejowe, jak wskazuje sama nazwa, są zasilane olejem opałowym lub napędowym. Wytwarzają duże ilości ciepła w krótkim czasie, są łatwe w obsłudze i charakteryzują się cichą pracą. Tego typu urządzenia są też bardzo wydajne i tanie w eksploatacji, dlatego idealnie nadają się do ogrzewania średnich i dużych obiektów. Ponadto niektóre modele wyposażone są w termostat, który umożliwia utrzymanie i kontrolowanie temperatury powietrza.

Nagrzewnice olejowe dzielą się na modele z kominkiem do odprowadzania spalin i na te, które go nie mają. Pierwsze z nich rozprowadzają czyste i ciepłe powietrze, dlatego ​​można je bez obaw stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta.

W drugim przypadku całe ciepło uzyskane w procesie spalania jest przekazywane otoczeniu. Efektywność nagrzewnic sięga zatem 100 proc., jednak ze względu na brak możliwości odprowadzenia zanieczyszczeń, nie używa się ich w miejscach stałego pobytu ludzi. Sprawdzą się natomiast na budowach i na częściowo otwartych przestrzeniach.

Nagrzewnica powietrza gazowa

Nagrzewnica gazowa to urządzenie, które jest przeznaczone do ocieplania większych obiektów. Do wytworzenia ciepła potrzebuje gazu – butanu lub propanu-butanu. Taka nagrzewnica działa na bardzo prostej zasadzie. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi, powietrze z pomieszczenia jest zasysane do urządzenia, ogrzewane gazem, a następnie ponownie rozprowadzane.

Główną zaletą mobilnych nagrzewnic gazowych jest możliwość efektywnego podniesienia temperatury w krótkim czasie. Są to urządzenia tanie w utrzymaniu i łatwe w transporcie, dzięki czemu bez trudu ocieplisz każdy fragment budynku. Pamiętaj jednak, że nagrzewnice gazowe zużywają podczas pracy tlen, dlatego mogą być stosowane wyłącznie w dobrze wentylowanych miejscach.

Nagrzewnica powietrza wodna

Wodne nagrzewnice powietrza to urządzenia, które wytwarzają ciepło za pomocą gorącej wody. Choć zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, charakteryzują się dużą wydajnością. Dzięki specjalnym systemom nawiewnym doskonale poradzą sobie z równomiernym ogrzaniem nawet dużych powierzchni. Niezaprzeczalną zaletą nagrzewnic wodnych jest też możliwość połączenia kilku urządzeń w jedno, co jeszcze bardziej podnosi ich efektywność.

Nagrzewnice powietrza na drewno

Nagrzewnica na drewno to sprzęt, który służy przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych oraz budynków, w których nie ma wodnej instalacji C.O. Energia cieplna powstaje na skutek spalania drewna w komorze paleniskowej. W efekcie wentylator wydmuchuje do otoczenia ciepłe powietrze, a spaliny wydostają się na zewnątrz przez komin.

Niezwykle ważnym czynnikiem, determinującym prawidłową pracę nagrzewnicy, jest gatunek, jakość i wilgotność używanego drewna. Do celów grzewczych najlepiej nadaje się twardy buk lub dąb o wilgotności od 15 do 20%.

Dobór nagrzewnicy powietrza – od czego zależy?

Planujesz zakup nagrzewnicy powietrza? Poszukaj modelu, który szybko i skutecznie ogrzeje pomieszczenie do wymaganej temperatury i będzie dostosowany do panujących w nim warunków. Uwzględnij przede wszystkim rodzaj i rozmiar pomieszczenia, które chcesz ogrzać lub osuszyć. Pamiętaj też, że nagrzewnice mogą być zasilane gazem, paliwami płynnymi lub stałymi. Przeznaczenie tych urządzeń różni się w zależności od rodzaju źródła energii, jaki wykorzystują podczas pracy. Która nagrzewnica sprawdzi się w sklepie, a jaki model warto wybrać do garażu?

Nagrzewnice elektryczne – przeznaczone do ogrzewania niewielkich pomieszczeń mieszkalnych lub np. kiosku, małego sklepu czy garażu.

Nagrzewnice olejowe – najlepiej sprawdzą się w dużych halach, marketach, namiotach imprezowych, warsztatach, obiektach usługowych oraz podczas prac remontowo-budowlanych.

Nagrzewnice gazowe – najczęściej używa się ich w warsztatach, halach magazynowych i przemysłowych, garażach, budynkach inwentarskich i szklarniach oraz w innych dużych obiektach. Są także niezastąpione na placach budowy.

Nagrzewnice wodne – nadają się do ogrzewania warsztatów, hal produkcyjnych, dużych sklepów, magazynów i sal konferencyjnych. Doskonale sprawdzą się też w obiektach rolno-ogrodniczych.

Nagrzewnice na drewno – wykorzystywane głównie w przemyśle. Służą do ogrzewania hal, magazynów i hangarów. Mają także zastosowanie w suszarniach drewna, zboża, ziół czy owoców.

Czy warto inwestować w przenośne urządzenia grzejące?

Nagrzewnice powietrza mają szerokie spektrum zastosowań i mogą być zasilane w różny sposób, dlatego sprawdzą się niemal w każdych warunkach. O zakupie dmuchawy warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy planujesz remont lub zależy Ci na szybkim ogrzaniu pomieszczenia. Jakie zalety mają przenośne urządzenia grzejące?

  • Bardzo szybko nagrzewają powietrze, które jest rozprowadzane po pomieszczeniu dzięki wbudowanemu w urządzenie wentylatorowi.
  • Nagrzewnice olejowe i gazowe są wydajne, więc sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach o dużej kubaturze.
  • Nagrzewnice są łatwe w obsłudze.
  • Przenośne urządzenia grzejące są mobilne, zatem łatwo je przestawić z miejsca na miejsce lub skierować nawiew na konkretny fragment pomieszczenia.
  • Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do centralnego ogrzewania.
  • Mają możliwość regulacji mocy.
  • Modele na gaz i olej są tanie w eksploatacji.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Musisz pamiętać, że:

  • Używanie nagrzewnic elektrycznych może wiązać się z dużymi rachunkami za prąd.
  • Dmuchawy zasilane gazem zużywają tlen, co zwiększa ryzyko zaczadzenia. Poza tym wydzielają duże ilości wody, przez którą w pomieszczeniu może rozwijać się pleśń.
  • Nagrzewnice olejowe bez możliwości odprowadzania spalin nadają się wyłącznie do pomieszczeń, w których jest stały przepływ powietrza.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy istnieją nagrzewnice powietrza na ekogroszek lub pellet?

Nagrzewnice na pellet i ekogroszek to alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Stanowią ekologiczne źródło ciepła i są tanie w eksploatacji.

Jaki jest koszt przenośnej nagrzewnicy powietrza?

Zakup przenośnej nagrzewnicy powietrza to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ceny najtańszych modeli zaczynają się już od ok. 100-200 zł. Urządzenia o większej mocy, które są przeznaczone do ogrzewania dużych hal i miejsc budowy, nierzadko kosztują więcej niż kilka tysięcy złotych.

Jaką wybrać nagrzewnicę powietrza do tuneli foliowych lub suszarni?

Aby wybrać odpowiednią nagrzewnicę do tunelu foliowego, weź pod uwagę przede wszystkim powierzchnię obiektu, preferowany wzrost temperatury oraz rodzaj upraw. W przypadku suszarni, najważniejszymi kryteriami także są wielkość wnętrza oraz szacowanie zapotrzebowanie na energię cieplną. W tunelu foliowym doskonale sprawdzi się grzejnik gazowy, natomiast w suszarni najlepiej zastosować nagrzewnicę na drewno.