Przydomowa uprawa roślin
Bujny ogród pełen pięknych roślin wymaga dużych nakładów pracy. Dodatkowo wyposażenie go co roku w sezonowe i wieloletnie sadzonki pochłania sporo pieniędzy. Przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego warto przeanalizować związane z tym potrzeby i wybrać rozwiązania, dzięki którym wydłużymy sezon ogrodowy, usprawnimy sobie pracę i uchronimy nasze rośliny przed zniszczeniem.
Gotowe szklarnie i praktyczne tunele
Prace w ogrodzie rozpoczynamy zazwyczaj w kwietniu, gdy obeschnie ziemia po roztopach lub deszczach. Ale jeżeli zdecydujemy się na ustawienie w dobrze oświetlonym miejscu małej szklarni ogrodowej, tunelu foliowego lub inspektu (drewnianej ramy przykrytej przeszkloną pokrywą) będziemy mogli przygotować w nich rozsadę warzyw i kwiatów, które wysadzone do ogrodu wcześniej zakwitną i wydadzą plon.
Samodzielne przygotowanie rozsady sprawia wiele satysfakcji, a ponieważ oferta firm nasienniczych jest bardzo urozmaicona, możemy ozdobić swój ogród pięknymi, rzadko spotykanymi gatunkami i odmianami roślin ozdobnych i warzyw. Zmniejszymy też nakłady finansowe ponoszone na nowe nasadzenia i gotową rozsadę do warzywnika. Jednym słowem kompozycja ogrodu zyska, mimo iż my zaoszczędzimy sporo pieniędzy.
Tunele i szklarnie przydadzą się też do uprawy pomidorów, źle znoszących kontakt z wodą deszczową opryskującą liście, a doskonale rosnących i plonujących pod osłonami. Gotowa szklarnia sprawdzą się w tym przypadku bardzo dobrze. Konstrukcja tych obiektów ogrodowych pozwala na wietrzenie ich podczas upalnych dni. Szklarnie i inspekty mają uchylne okna, a tunele – szerokie drzwi zamykane na zamek błyskawiczny i okna wentylacyjne w pokryciu.
Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, bo temperatura wewnątrz będzie wyższa od panującej na zewnątrz o kilka stopni. Jeżeli w ogrodzie brakuje miejsca na szklarnię można sięgnąć po mini tunel do rozsad o powierzchni: 0,3 m⊃2; (78 x 37,5 cm x 30 cm) przeznaczony do ustawienia na parapecie okna.
Ważne podpory
Długie wiotkie pędy pnączy, które same nie czepiają się wąsami lub nie owijają wokół podpór i pędy rozłożystych krzewów dobrze jest mocować do krat, pergoli i trejaży, albo do innych elementów podtrzymujących. Pędy warzyw takich jak np. wysokie odmiany pomidorów palikujemy by nie pokładały się na ziemi.
Wzmocnienia potrzebują też młode drzewa przez pierwszych kilka lat po posadzeniu. Przywiązujemy je do pojedynczych palików lub specjalnych stabilnych konstrukcji z trzech palików łączonych u góry poprzeczkami.
Do mocowania i podwiązywania roślin tradycyjnie wykorzystywano wąskie paski tkanin, ale znacznie estetyczniej wyglądają gotowe sznury i sznurki wykonane z materiałów naturalnych takich jak łyko, konopie i juta. Można też wykorzystywać odporne na czynniki atmosferyczne, bo powlekane tworzywem sztucznym druty kwiaciarskie, sznury ogrodowe z polipropylenu, miękkie i elastyczne taśmy ogrodnicze oraz specjalne plastikowe zapinki do mocowania pędów.
Ważne, aby nie kaleczyły pędów przyrastających na grubość, poruszanych podmuchami wiatru, pochylających się pod ciężarem kwiatów, nasion czy owoców. Jest też sposób na rozłożyste kępy bylin, takich jak piwonie, ostróżki, rudbekie, których pędy pod ciężarem kwiatów rozkładają się na boki i pokładają na ziemi. Warto do ich podtrzymania wykorzystać specjalne koliste obejmy z drutu montowane do wbijanych w ziemię prętów. Natomiast solidnym wsparciem dla pojedynczych wiotkich lub obciążonych pokaźnym kwiatostanem pędów mogą być proste lub spiralne tyczki wykonane ze stali pokrytej PCW.