Rodzaje oświetlenia do kuchni
O potrzebie przemyślanego i odpowiednio zaprojektowanego oświetlenia w mieszkaniu nie trzeba nikogo przekonywać. Dotyczy to szczególnie kuchni. Mycie, krojenie, obieranie, przyprawianie to czynności, podczas wykonywania których po prostu niezbędne jest dobre światło. Efektywnego, ale nie oślepiającego oświetlenia wymaga też powierzchnia, przy której jemy. Lampy nad stół powinny być więc starannie dobrane. Poza rozmieszczeniem i parametrami technicznymi ważne są też estetyka i stylistyka opraw, by wpisywały się one harmonijnie w wystrój wnętrza.
Oświetlenie a projekt kuchni
Oświetlenie najlepiej jest rozplanować już na etapie projektowania kuchni. Przy czym należy zapewnić nie tylko oświetlenie ogólne, równomiernie rozjaśniające całe pomieszczenie, ale też punktowe, czyli robocze, które doświetli wybrane strefy, takie jak blat, wyspa, kuchenka czy stół.
Warto też pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniego sterowania oświetleniem, by oddzielne włączniki uruchamiały tylko część opraw sufitowych albo oświetlenia podszafkowego. Wtedy łatwiej dopasujemy ilość światła do aktualnych potrzeb.
Oświetlenie ogólne
Tradycyjnym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa wisząca lub plafon. Takie oprawy zapewniają oświetlenie ogólne, ale nie da się przy takim świetle efektywnie i bezpiecznie pracować. Zwłaszcza gdy wykonujemy czynności przy blacie pod ścianą, bo wtedy mamy światło ogólne za plecami.
Standardowy żyrandol w kuchni raczej się nie sprawdzi. Jest mało efektywny, a do tego sprawia, że w zakamarkach pod szafkami powstają cienie, które w znacznym stopniu utrudniają pracę.
Oprawy sufitowe
Reflektorki sufitowe lub oprawy wmontowane w podwieszany sufit to najbardziej efektywny sposób na oświetlenie ogólne do kuchni, ale ich liczba i rozmieszczenie wymagają dokładnego zaprojektowania. Możliwość regulacji kąta padania światła sprawia, że oświetlenie tego typu można dostosować do rozświetlenia nawet kilku różnych stref w pomieszczeniu.
W każdej kuchni niezbędne jest również oświetlenie kierunkowe, które doświetla wybrane miejsca. Powinno być jasne, ale nie oślepiające. Zazwyczaj dobiera się do niego oprawy dające światło skupione, jakie dawały halogeny dziś zastępowane przez znacznie bardziej wydajne i energooszczędne oprawy LED.
Oświetlenie blatu
Blat roboczy jest miejscem, które wymaga jak najlepszego doświetlenia. W tym celu warto równomiernie rozmieścić oprawy, kierując je bezpośrednio na powierzchnię blatu. Jeżeli nad nim znajdują się szafki wiszące, można zastosować oświetlenie podszafkowe, takie jak listwy LED czy świetlówki liniowe.
Oświetlenie stołu i wyspy
Doskonałym sposobem na oświetlenie stołu lub wyspy są lampy wiszące. Nad stołem zdecydowanie najlepiej sprawdzają się lampy z dużymi kloszami, które skutecznie rozpraszają emitowane światło, dzięki czemu nie oślepia ono osób siedzących przy stole.
W przypadku, gdy w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, funkcjonalnym rozwiązaniem będzie obniżony sufit z wmontowanymi oczkami sufitowymi czy taśmami LED. Źródłem światła może być też okap wyspowy.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie dekoracyjne jest dodatkowym rodzajem oświetlenia, które wieczorem nadaje kuchni przytulny klimat. Oświetlenie podszafkowe może jednocześnie pełnić rolę nowoczesnego oświetlenia dekoracyjnego. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w szafki przeszklone, ich zawartość można dodatkowo podświetlić od środka. O tego typu zintegrowane oświetlenie warto pytać przy zakupie mebli kuchennych.
Czego unikać podczas projektowania oświetlenia do kuchni:
- stosowania lamp wiszących z kloszami z materiału, który nie przepuszcza światła. Choć uzyskane w ten sposób światło jest bezpośrednie, ma bardzo ograniczony zasięg
- zawieszania lamp bezpośrednio nad blatem, by nie rzucały na niego niekorzystnego i utrudniającego pracę cienia
- stosowania wmontowanych w sufit nad górnymi szafkami halogenów, które będą rzucać cień na blat
Sterowanie oświetleniem
Wspomnieliśmy na początku o funkcjonalności oddzielnego sterowania oświetleniem. A może pójść jeszcze dalej? Dziś można zintegrować sterowanie oświetleniem i różnymi urządzeniami w domu w jeden system. Taki inteligentny system diametralnie zmniejsza liczbę czynności, które są niezbędne do obsługi poszczególnych elementów wyposażenia domu, takich jak: ogrzewanie, alarm, rolety w oknach czy właśnie oświetlenie. Systemem można zarządzać zdalnie, przy pomocy smartfona z dostępem do Internetu.
Światło naturalne
Choć stosowanie oświetlenia sztucznego jest w kuchni niezbędne, to równie istotne jest umiejętne korzystanie w niej ze światła dziennego. Przy aranżacji tego pomieszczenia warto uwzględnić umiejscowienie np. zlewu pod oknem, co umożliwi optymalne wykorzystanie naturalnego światła.
Dostęp do światła naturalnego jest czasem ograniczony przez budynki lub drzewa, które znajdują się za oknami. By kuchnia była jak najbardziej doświetlona, najlepiej w takiej sytuacji zrezygnować z osłony okna, a jeśli jest to niekomfortowe, wybrać jasne rolety lub żaluzje.