Rolety okienne – rodzaje. Jakie rolety wybrać?
Rolety okienne coraz częściej zastępują klasyczne zasłony. Występują w wielu rodzajach. Możesz z łatwością dobrać roletę, która będzie pasować do wystroju pokoju, czy salonu. Rolety nie tylko świetnie uzupełniają aranżacje wnętrz, ale także spełniają różne potrzeby. Sprawdź, jakie rolety będą najlepsze dla Ciebie!
Rolety okienne – zalety
Chcesz zasłonić swoje okna, ale zasłony i firany zajmują za dużo miejsca po bokach okna? Problem ten rozwiążą rolety. Bogaty wybór rodzajów i materiałów sprawia, że rolety mogą uzupełniać każdy wystrój wnętrz. Od minimalistycznych, przez nowoczesne, industrialne, romantyczne, a nawet w stylu kolonialnym. Poza tym, że pełnią one funkcję ozdobną, są także bardzo praktyczne. Za pomocą kilku ruchów ustawisz je odpowiednio do swoich potrzeb. Rolety mogą całkowicie przysłaniać światło lub być wykonane z materiałów, które częściowo przepuszczają promienie słońca. To Ty decydujesz, czego potrzebujesz. Niektóre rolety mają wpływ także na temperaturę panującą w pomieszczeniu.
Jakie rolety są najlepsze do łazienki i kuchni?
Do kuchni i łazienki możesz wybrać uniwersalne rozwiązanie, jakim są rolety półzaciemniające (nazywane półprzepuszczalnymi). Blokują one dostęp ostrych promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Nie powodują one jednak mroku wewnątrz. W kuchni i łazience sprawdzą się rolety półzaciemniające wykonane z impregnowanej tkaniny poliestrowej.
Czym się różnią rolety transparentne od zaciemniających?
Jeśli masz biuro lub lubisz, gdy w sypialni jest ciemno, wybierz rolety zaciemniające. Niektóre firmy oferują rolety, które hamują dopływ światła dziennego nawet w 90%. Możesz je montować na oknach elewacyjnych i dachowych. Ich przeciwieństwem są rolety transparentne. Użyj ich w małych pomieszczeniach lub zamocuj na oknach skierowanych w stronę północną. Dopuszczają one do środka dużo światła. Dzięki temu w pomieszczeniu jest długo jasno.
Rolety z regulacją — co to takiego?
Rolety z regulacją możesz zamontować w pomieszczeniach, które wychodzą na południe lub zachód. Mają one regulację, dzięki której zaciemnisz całkowicie pokój, gdy będziesz chciał się na przykład zdrzemnąć. W trakcie pracy łatwo odsłonisz je do takiego stopnia, by słońce nie raziło, a przyjemnie oświetlało wnętrze.
Czemu rolety gładkie są najpopularniejsze?
Rolety gładkie dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach. Są bardzo popularne, bo pasują do wielu wnętrz. Łatwo znajdziesz gotowe rolety gładkie dopasowane do standardowych rozmiarów okien. Są proste w obsłudze. Po pociągnięciu sznureczka zwijają się na specjalną rolkę lub rozwijają. Zazwyczaj mają długość od 150 cm do 240 cm. Szerokość gotowych rolet gładkich wynosi od 35 cm do 120 cm. Możesz wybierać między modelami zrobionymi z grubej tkaniny poliestrowej, bambusa i juty. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu temperatury, postaw na rolety proste z dodatkową warstwą termiczną. Chronią one przed utratą ciepła i jego napływem w upalne dni. Rolety proste łatwo utrzymasz w czystości. Wystarczy, że przetrzesz ich powierzchnię wilgotną szmatką.
Jeśli nie chcesz, żeby rolety zajmowały dużo miejsca, wybierz mini-rolety proste. Zasłaniają one tylko przeszklenia wewnątrz ramy okiennej. Nie musisz się obawiać, że zniszczą one okna. Możesz je zamontować na taśmę dwustronną lub bezpośrednio na ramę okienną. Po ich zdjęciu nie zostanie żaden ślad. Żeby nie zbierał się na nich kurz, zainwestuj w specjalną kasetę. Nie tylko ochroni ona rolety przed brudem. Będzie także je maskować.
Jak wyglądają rolety rzymskie?
Rolety rzymskie układają się w fałdy. Nie mają prostego zakończenia. W materiale wszyte są sznurki, które układają je w ten sposób. Obsługa rolet rzymskich jest taka sama jak prostych. Jeśli chcesz je rozwinąć lub zwinąć, musisz użyć łańcuszka umieszczonego na ich boku. W przeciwieństwie do poprzednich mają one jednak poziome plisy. Możesz je zrobić sam. W tym celu kup materiał, który ładnie układa się w fałdy. Gruby materiał nie będzie wyglądał dobrze. Wykorzystaj także gotowy mechanizm. Jeśli jednak chcesz kupić rolety rzymskie, zastanów się, czy potrzebujesz modelu z powłoką termiczną.
Jak wyglądają rolety austriackie?
Jeśli szukasz ciekawej dekoracji okna, możesz wybrać właśnie rolety austriackie. Mają one wiele marszczeń. Najlepiej wyglądają, gdy są lekko podniesione. Wtedy tworzy się na nich efekt tafli. Kaskady w roletach austriackich układają się warstwowo, gdy zaczynasz je zwijać. Pełnią one przede wszystkim funkcję ozdobną. Często wykonane są z cienkich tkanin, takich jak woal, czy miękka bawełna. Musisz pamiętać, że nie zaciemniają one całkowicie pomieszczenia.
Rolety plisowane – czyli jakie?
Rolety plisowane zrobione są z materiału, który układa się w harmonijkę. Jeśli je rozwiniesz, harmonijka rozciągnie się na całą długość okna. Rolety plisowane mogą się zwijać od dołu i od góry. Pozwoli Ci to na kontrolę nad ilością światła, które wpada do pomieszczenia. Długość rolet plisowanych waha się pomiędzy 150 cm, a 210 cm. Ich szerokość wynosi od 42,5 cm do 97 cm.
Rolety plisowane – co warto o nich wiedzieć?
Czym są rolety dzień i noc?
Rolety dzień i noc możesz znaleźć także jako rolety duo lub zebra. Składają się one z pasów tkaniny przezroczystej i zaciemniającej. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, wybierz rolety duo zrobione na przykład z cienkiego poliestru. Dzięki warstwie transparentnej i nieprzezroczystej możesz zrobić delikatny mrok lub całkiem zaciemnić wnętrze. Podwójna budowa rolet duo sprawia, że zastąpią Ci one i firanę, i zasłonę. Rolety te są też ładną ozdobą pomieszczenia. Jeżeli chcesz obserwować świat z ukrycia, również wybierz rolety dzień i noc. Możesz je ustawić tak, by nikt z zewnątrz nie widział, że patrzysz zza okna. Mają one długość od 140 cm do 215 cm i szerokość od 35 cm do 105 cm.
Czy rolety aluminiowe to żaluzje?
Żaluzje pełnią podobną funkcję jak rolet. Mogą być wykonane na przykład z aluminium. Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie domu, wybierz jednak te wykonane z drewna lub malowanego PCV. Żaluzje składają się z cienkich lamelek, czyli pasków ułożonych poziomo, o szerokości od 25 cm (wykonane z PC) do 27 cm (zrobione z drewna). Zmieniając kąt nachylenia lamelek, decydujesz, ile światła dostanie się do pomieszczenia. Takie żaluzje możesz zamontować na ramie okiennej lub we wnęce okna. Do ich czyszczenia przyda Ci się specjalna szczotka.
Jak rozpoznać rolety japońskie?
Rolety japońskie niczym nie przypominają innych rodzajów rolet. Składają się one z materiałowych paneli ułożonych na szynach, które montujesz pod sufitem. Dopływ światła regulujesz, kiedy przesuwasz panele po szynie. Rolety japońskie mają od 2 do 5 paneli wykonanych zazwyczaj z poliestru.
Czy rolety dachowe różnią się od elewacyjnych?
Rolety dachowe są dopasowane do pochylonych okien. Wśród nich najbardziej znane są rolety zaciemniające. Rolety dachowe pokryte są specjalną gumą. Dzięki temu są one odporne na zabrudzenia i możesz je szybko wyczyścić. Roletę dachową możesz zatrzymać w dowolnej pozycji bez użycia sznurków. Mają specjalną konstrukcję, dzięki której materiał nie zwisa z okna.
Zobacz, o co pytają nas klienci
Czym różni się roleta wiedeńska od angielskiej?
Roleta wiedeńska i angielska to ten sam typ rolet. Znane są one także jako rolety kaskadowe i festonowe. Najczęściej jednak możesz je spotkać, jako rolety austriackie.
Czy lamele i wertikale to, to samo?
Wertikale i lamele to rodzaj żaluzji. Oba typy wykonane są z drewna lub PCV. Lamele łączone są ze sobą poziomo. Wertikale natomiast składają się z pionowych pasków.