Rolety zewnętrzne – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Rolety zewnętrzne to nowoczesny sposób na skuteczne osłonięcie pomieszczenia przed promieniami słonecznymi lub całkowite zaciemnienie sypialni nocą. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego typu rolet, które mogą też wpłynąć na izolację termiczną domu, poprawić komfort domowników, m.in. wyciszając hałasy płynące z zewnątrz, a także stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi włamaniami. Co zatem warto o nich wiedzieć i jak dobrać odpowiedni model?

Rolety czy żaluzje zewnętrzne – jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Wybierając rodzaj zewnętrznych przesłon okiennych, można zdecydować się na rolety lub żaluzje fasadowe. Pełnią one te same funkcje, jednak w nieco inny sposób, co uzależnione jest od ich konstrukcji.

Zaciemnianie i kontrola nad wpadającym światłem słonecznym

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym i zaciemnianie pomieszczenia to jedne z głównych funkcji, jakie pełnią zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe. Różnica polega na stopniu regulacji. Rolety zasłaniają okna całkowicie lub częściowo (w zależności od stopnia opuszczenia), a żaluzje mają ruchome lamele, które można przestawiać o 180 stopni i dzięki temu dość swobodnie manipulować poziomem przesłonięcia. Oba rozwiązania potrafią pomóc w kontroli gromadzącego się ciepła (przydatne zwłaszcza podczas upalnego lata) i światła (np. kiedy przeszkadza, odbijając się od ekranu telewizora czy komputera).

Właściwości termoizolacyjne

Zarówno rolety, jak i żaluzje, znajdują zastosowanie przez cały rok. Latem chronią przed zbytnim nagrzewaniem, zimą zaś wpływają na zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia i spadek strat energetycznych, co przekłada się m.in. na niższe rachunki za ogrzewanie. Efektywność obu tych rozwiązań latem jest jednakowa. Różnice można dostrzec w sezonie grzewczym, kiedy to rolety wykazują lepsze właściwości termoizolacyjne.

Osłona przed hałasem

Rolety lepiej tłumią dochodzące z zewnątrz hałasy, ponieważ są bardziej szczelne od regulowanych żaluzji.

Zapewnienie intymności

Zewnętrzne osłony okienne służą również do osłonięcia pomieszczeń przed osobami postronnymi, np. w mieszkaniach na parterze czy domach jednorodzinnych, których okna wychodzą na ulicę. W tym przypadku rolety także sprawdzą się lepiej, ponieważ stanowią całkowicie szczelną barierę. Przez żaluzje fasadowe będzie widać nieco więcej.

Montaż i obsługa

Montaż rolet najlepiej zaplanować już na etapie budowy. Późniejsze montowanie tego typu osłon jest możliwe, jednak wymaga większego nakładu pracy i może naruszyć elewację. Żaluzje fasadowe można zaś zainstalować na każdym etapie, również w już powstałym budynku. Obsługa obu jest tak samo łatwa, choć nieco się różni. Dostępne są rolety i żaluzje zewnętrzne sterowane kolbą, ręcznie, przy pomocy taśmy lub zdalnie, a nawet automatycznie. Ciekawym rozwiązaniem są modele z czujnikami wiatru, zmierzchu lub z możliwością ustawienia czasu zasłonięcia i odsłonięcia.

Cena

O wyborze typu przesłon może zdecydować także ich cena – rolety zwykle są tańsze od żaluzji, choć zależy to od konkretnych modeli (materiałów, z jakich zostały wykonane, poziomu zautomatyzowania etc.).

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Wybór rolet zewnętrznych zależy nie tylko od pełnionych przez nie funkcji, lecz także momentu podczas budowy, w którym zostaną zamontowane. Istotne będą też parametry poszczególnych modeli, które mają za zadanie poprawić wygodę użytkowania. Przy wyborze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Rodzaj rolet zewnętrznych

Wybrać można np. rolety naokienne, możliwe do zamontowania na każdym etapie budowy czy remontu – jak łatwo wywnioskować z nazwy, są nakładane na otwór okienny. Innym rodzajem przesłon, które również można zainstalować niemalże w każdym momencie, są rolety natynkowe. W ich przypadku nie można jednak schować elementów montażowych, dlatego będą bardziej rzucały się w oczy. Najbardziej estetyczne będą rolety RKS (bazują na systemie skrzynek podtynkowych) – na nie trzeba jednak zdecydować się już na etapie projektowania i budowy.

Sposób sterowania

Na komfort użytkowania szczególny wpływ ma sposób sterowania roletami zewnętrznymi. Najprostsze i najtańsze będą te ręczne, które są wyposażone w taśmę lub korbkę. Nowocześniejsze będą miały wbudowany system elektroniczny. Mogą mieć także czujnik wiatru, zmierzchu lub możliwość ustawienia konkretnego czasu otwierania i zamykania. Nowością są rolety zewnętrzne solarne, które posiadają wmontowaną baterię słoneczną.

Ochrona antywłamaniowa

Szczególnym rodzajem rolet są te z dodatkową ochroną antywłamaniową – będą wyposażone w systemy zabezpieczeń, takie jak np. rygle, zamek lub blokady.

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są rolety wykonane z tworzyw sztucznych, stali, drewna czy aluminium. Można zdecydować się także na rolety RKS, w których składzie dodatkowo pojawiają się ceramika i poliuretan. Najbardziej wytrzymałe będą te metalowe lub drewniane.

Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej elektrycznej?

Podczas doboru silnika do rolety zewnętrznej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim jego moc (wyrażoną w metrach Newtona Nm) – powinna zostać dopasowana do ciężaru przesłony. Taką informację można znaleźć w opisie producenta lub obliczyć samodzielnie, mnożąc powierzchnię pancerza rolety przez ciężar na metr kwadratowy danego materiału (dla aluminium będzie to 5 kg/m2, dla stali 12 kg/m2, dla drewna około 10 kg/m2, a dla PVC 6 kg/m2).

Dla ciężaru całkowitego do 30 kg potrzebny będzie silnik o mocy 15 Nm, do 50 kg – 30 Nm, od 50 do 100 – 45-50 Nm, od 100 do 140 kg – 80 Nm.

Ile potrzeba przewodów do rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie?

Zwykle stosuje się instalacje trój- lub czteroprzewodowe prądu przemiennego. Dwa przewody fazowe (jeden odpowiada za fazę unoszenia rolety, drugi za obniżanie rolety) oraz trzeci – przewód neutralny (często nazywany zerowym). Podobnie jak w większości instalacji elektrycznych, powinien występować jeszcze przewód ochronny (zwany uziemiającym).

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie – sznurek czy taśma?

Rolety zewnętrzne ręczne mogą być obsługiwane przy pomocy sznurka lub taśmy. Oba rozwiązania wymagają użycia podobnej siły, jednak taśma może być nieco wygodniejsza do trzymania oraz bardziej trwała. Sznurki mogą też łatwiej ulegać splątywaniu.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Koszt rolet zewnętrznych zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wybranego sposobu sterowania – proste rolety sterowane ręcznie to koszt kilkuset złotych, zaś ceny tych elektronicznych i solarnych zwykle przekraczają tysiąc. Przy planowaniu budżetu należy wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego wykonane są dane modele rolet oraz ewentualne dodatkowe funkcje, jak np. ochrona antywłamaniowa – wpływają one na wzrost ceny.

Czy rolety zewnętrzne można odliczyć od podatku?

Chociaż rolety zewnętrzne ograniczają straty ciepła, nie podlegają uldze podatkowej i nie można ich odliczyć.

Jak montować rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zależy przede wszystkim od ich rodzaju oraz momentu, w którym zapada decyzja o instalacji. Na rolety z kasetami nadprożowymi trzeba zdecydować się już na etapie stawiania ścian, ponieważ będą znajdowały się pod tynkiem – dzięki temu wszelkie elementy konstrukcyjne będą wyglądały bardzo estetycznie, a same rolety zapewnią doskonałą izolację termiczną. Podczas montażu najpierw zakłada się kasetę, a następnie zakrywa się ją podczas wykonywania elewacji.

Rolety podtynkowe można zamocować wtedy, kiedy będą trwały prace przy elewacji budynku i tynkowanie. Warto pamiętać, aby dopasować kasetę do grubości ocieplenia i innych warstw. Pierwszym etapem montażu rolet zewnętrznych podtynkowych będzie zebranie materiałów i narzędzi. Niezbędne będą: kaseta wraz z jej pancerzem, zabezpieczenie przed otwarciem, przelotki i prowadniki do linki prowadzącej, same linki lub taśmy prowadzące, zaślepki prowadnicy oraz otworów montażowych, a także kołki rozporowe, wkręty do drewna lub blachowkręty (w zależności od materiału ściany). W przypadku rolet sterowanych elektryczne niezbędne będą również: elektroniczny system sterowania oraz przewody 3 lub 4 x 1,5 mm2, puszka elektryczna i kostki elektryczne. Należy przygotować także narzędzia: komplet wierteł do metalu i betonu, wiertarkę udarową lub młotowiertarkę, ściski stolarskie, odpowiednie wkrętaki i klucze, poziomicę i miarę.

Montaż rolety rozpoczyna się od wymierzenia i wywiercenia otworów do prowadzenia przewodów zasilających napęd lub taśmy do koła zwisającego na wale kasety (w przypadku rolet obsługiwanych ręcznie). Można je wymierzyć, przykładając kasetę ze zdjętą osłoną do ramy okiennej. Kasetę do ramy przykręca się wkrętami – otwory powinny być rozmieszczone co ok. pół metra. Następnie należy przytwierdzić prowadnice do ramy okna i osadzić je w zaczepach kasety. Kolejnym krokiem będzie założenie pancerza rolety na wał oraz zamontowanie ograniczników, żeby roleta nie wypadła z prowadnic. Ostatnim krokiem będzie założenie taśmy lub linki sterującej lub podłączenie przewodu elektrycznego oraz zamknięcie osłony rolety. Wtedy wystarczy już tylko zamocować zwijacz taśmy lub podłączyć sterowanie elektryczne i cały system powinien bez problemu działać.

Jaki smar do rolet zewnętrznych sprawdzi się najlepiej?

Regularne smarowanie przegubów i prowadnic rolet zewnętrznych zapewni ich trwałość oraz łatwość codziennego użytkowania. Najlepszym smarem będzie uniwersalne WD-40. Najlepiej nakładać go co kilka miesięcy.

Jak zamaskować rolety zewnętrzne?

Do ukrywania widocznych kaset rolet zewnętrznych służą specjalne dekoracyjne maskownice. Można także wykorzystać różnego rodzaju gzymsy i listwy zewnętrzne.

Czym pomalować rolety zewnętrzne?

Dobór farby do rolet zewnętrznych jest uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane. Powinno się wybierać produkty przeznaczone do metalu, drewna, PVC i – co ważne – muszą być to środki dostosowane do warunków zewnętrznych. Szczególnie ważna jest odporność np. na śnieg i deszcz, a także na znaczne nasłonecznienie. Do malowania najlepiej użyć pędzla z naturalnego włosia, który dokładnie pokryje powierzchnię, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jaki wybrać kolor rolet zewnętrznych do białych okien?

Przy białych oknach nie trzeba ograniczać się jedynie do białych rolet zewnętrznych. Kolor powinien być dopasowany przede wszystkim do stylu całego budynku. Modne antracytowe będą odpowiednie do konstrukcji nowoczesnych, minimalistycznych. Drewniane będą zaś pasować do klasyki, retro i stylu rustykalnego.

Jaka moskitiera na okno z roletą zewnętrzną będzie najlepsza?

Na okno z roletą zewnętrzną można założyć każdy typ moskitiery: ramkowy, plisowany, otwierany, rolowany czy przesuwny. Montaż wygląda tak samo, jak na oknach bez rolet.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem, upałem lub hałasem?

Rolety zewnętrzne wykazują bardzo dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Oznacza to, że są barierą dla hałasów z zewnątrz, zimą chronią przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, a latem przed zbytnim nagrzewaniem od silnego słońca.

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne najlepiej myć wtedy, gdy temperatura powietrza osiąga poziom około 10 do 20-25 °C. Do czyszczenia wystarczy woda i łagodne detergenty oraz miękka ściereczka lub gąbka. Należy unikać szorowania i ostrych szczotek. Po wyczyszczeniu rolety z zabrudzeń, aż do chwili całkowitego wyschnięcia należy pozostawić ją zamkniętą.

Ile kosztuje naprawa rolet zewnętrznych?

Koszt serwisu rolet zewnętrznych zależy od rodzaju awarii i zakresu usług. Za przyjazd specjalisty, ustalenie przyczyny usterki i prostą naprawę (bez wymiany elementów) można zapłacić około 250 zł. Wymiana zwijacza, przelotki lub linki będzie kosztować około 350 zł. Wymiana elementów konstrukcyjnych oraz mycie rolety i stolarki okiennej to koszt około 550-600 zł.

Jak zdemontować roletę zewnętrzną?

Najpierw należy otworzyć skrzynkę roletową i wypiąć z wału wieszaki pancerza oraz zdjąć zabezpieczenia antywłamaniowe – bufory lub stopery. Następnie odkręca się wkręty mocujące prowadnice, co zwykle pozwala na zdjęcie rolety.

Co wybrać zamiast rolet zewnętrznych?

Spośród osłon zewnętrznych można wybrać żaluzje fasadowe, które mają regulowane lamele, zapewniające kontrolę nad dostępem światła i ciepła do pomieszczeń. Innym rozwiązaniem są rolety i żaluzje wewnętrzne, które co prawda nie są tak trwałe jak zewnętrzne i nie zapewniają tak wysokiego poziomu izolacji termicznej czy akustycznej, ale pomagają w osłonięciu przed najsilniejszymi promieniami słońca oraz zapewnieniu intymności.