Rośliny do łazienki
Kwiaty w domach nie tylko ozdabiają wnętrza, lecz także mają pozytywny wpływ na jakość powietrza. Coraz częściej to łazienki stają się miejscem relaksu, dlatego warto rozważyć umieszczenie roślin doniczkowych w tym pomieszczeniu. Jakie gatunki będą najlepiej radziły sobie w warunkach łazienkowych? Czy można mieć rośliny w łazience bez okien? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Rośliny do jasnej łazienki
Jeśli twoja łazienka ma okno, wybór odpowiednich kwiatów doniczkowych wydaje się prosty. Warto jednak pamiętać, że małe pomieszczenia szybko napełniają się ciepłą parą z kąpieli lub prysznica. Z tego powodu należy sięgnąć po gatunki, które lubią wysoką wilgotność powietrza.
Oto kilka polecanych gatunków roślin:
fitonia – ta roślina o pięknym, lekko różowym kolorze naturalnie rośnie w tropikalnych dżunglach, więc wysoka wilgotność nie stanowi dla niej problemu. Ma niski pokrój i rozrasta się na boki, osiągając około 30 cm wysokości,
aglonema – ten gatunek sprawdzi się nawet w słabo oświetlonych łazienkach. Lubi wilgoć i regularne podlewanie, ale trzeba uważać, aby woda nie zalegała w podstawce,
zanokcica – to paprotnik o pięknie pofalowanych, zielonych liściach. Nie jest zbyt wymagający,
areka – ma delikatne liście oraz oszczędny pokrój. Najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach i wymaga częstego podlewania. Woda powinna stale znajdować się w podstawce. Lubi także zraszanie liści, dlatego idealnym miejscem będzie dla niej łazienka z oknem,
liwistona okrągłolistna – to palma o wachlarzowatych liściach, lubi ciepło, podlewanie i zraszanie,
alokazja – preferuje jasne i bardzo wilgotne środowisko, zatem świetnie sprawdzi się w łazience. Charakteryzuje się podłużnymi liśćmi o jasnej oprawie,
peperomia – kolejna roślina, która naturalnie występuje w tropikalnych lasach. Ma ozdobne, drobne listki. Nie lubi zraszania, a brak wysokiej wilgotności powoduje, że zaczyna usychać.
Przy wyborze roślin do łazienki ważne jest również umiejętne ocenienie poziomu wilgotności w pomieszczeniu – może on być różny w ciągu dnia, zwłaszcza zimą, gdy włączone są grzejniki.
Rośliny do łazienki bez okna
Choć teoretycznie rośliny doniczkowe do łazienki powinny lubić wilgoć i rozwijać się bez światła, każda z nich potrzebuje go choć trochę. Istnieją jednak gatunki, które wyjątkowo dobrze znoszą cień. Jeśli chcesz mieć kwiaty w łazience bez okien, musisz zapewnić im dodatkowe oświetlenie. W tym celu najlepiej użyć specjalistycznych lamp. Rośliny należy oświetlać sztucznym światłem przez około 8 godzin dziennie.
Oto kilka gatunków roślin doniczkowych, które powinny dobrze znosić brak naturalnego światła:
kalatea – roślina naturalnie występująca w lasach tropikalnych, przyzwyczajona do ubogiego w światło środowiska. Wymaga stałego podlewania, wysokiej wilgotności oraz zraszania liści,
skrzydłokwiat – piękny i wytrzymały kwiat, który szybko reaguje na niedobory i równie szybko się regeneruje. Preferuje wilgotne i półcieniste miejsca,
paprocie – nie lubią światła, wolą cień i półcień. Wymagają stałej wilgotności, ale słabo znoszą wysokie temperatury,
zamiokulkas – to bardzo wytrzymała roślina, którą można spróbować umieścić w łazience bez okien, doświetlanej wyłącznie sztucznym światłem. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi obfitego podlewania i lepiej, aby miała ograniczony dostęp do wody.
Zielona ściana i ozdoby z mchu – naturalny urok
Jeżeli chcesz mieć rośliny w łazience zaaranżowane w sposób nietypowy, stwórz ścianę z chrobotka reniferowego. Mech ten nie potrzebuje światła, co oznacza, że możesz mieć wiecznie zieloną ścianę bez większego wysiłku. Optymalna wilgotność dla chrobotka powinna wynosić 40-50%. W wilgotnej łazience nie musisz go podlewać ani zraszać. Stworzenie ściany z mchu jest łatwe – wystarczy zastosować specjalne panele, które montuje się na przygotowanej konstrukcji albo bezpośrednio przykleja do ściany.
Oprócz wspomnianej opcji można też umieścić w łazience ozdoby wykonane z mchu, takie jak ramki na zdjęcia, obrazy bądź lustra. To prosty sposób na dodanie naturalnego uroku i przyjemnej atmosfery w łazience.
Co zamiast kwiatów doniczkowych do łazienki?
Czasem najlepsze rozwiązania okazują się najprostsze. Tak jak w salonie czy kuchni, w łazience również warto postawić na wazony z ciętymi kwiatami. Warunki panujące w tym pomieszczeniu często przypominają te w kwiaciarniach. Nie ma znaczenia, jakie kwiaty znajdą się w wazonach. Mogą to być piękne róże lub gałązki paproci. Dzięki nim z łatwością wprowadzisz trochę kolorów i świeżości do Twojego pomieszczenia.
Inną alternatywą dla tradycyjnych kwiatów doniczkowych są lasy i ogrody w słoikach. Te szczególne, zamknięte kompozycje tworzą własny mikroklimat, który nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Rośliny ukryte w szklanych naczyniach będą cieszyć oko swoim subtelnym i magicznym pięknem. A może szukasz bardziej zaskakującego efektu? Jeśli tak, to wertykalne ogrody będą dobrym pomysłem. Wystarczy, że kupisz gotowe panele ozdobione kwiatami albo stworzysz je samodzielnie przy użyciu specjalnych konstrukcji. Później rozmieść na nich różne gatunki roślin, takie jak mchy, paprocie, zielistki, czy też rośliny bromeliowate, np. oplątwę. W ten sposób wykorzystasz dostępną przestrzeń i dodasz zielony akcent do swojej łazienki.
Możesz także ozdobić łazienkę bukietami z suszonych roślin. Niektóre gatunki doskonale sprawdzą się w tym celu – zwłaszcza lawenda, która roztacza przepiękny aromat w całym pomieszczeniu. Połączona ze świecami lub solą o tym samym zapachu pozwoli Ci zrelaksować się podczas długiej i gorącej kąpieli. Inne zioła, takie jak szałwia bądź rozmaryn, oczarują Cię swoim przyjemnym zapachem, nawet po wysuszeniu.
Sztuczne kwiaty do łazienki
Sztuczne kwiaty stanowią doskonały wybór, jeśli chcesz dodać naturalnego piękna do swojej łazienki, bez konieczności ciągłej pielęgnacji roślin żywych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, cechuje je odporność na wilgoć, co czyni je idealnymi do tego pomieszczenia. Nie musisz się martwić o to, że kwiaty zaczną więdnąć lub gnić pod wpływem pary wodnej czy kropli wody. Po drugie, sztuczne kwiaty do łazienki są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy, że od czasu do czasu zetrzesz z nich kurz.
Wybierając sztuczne kwiaty do łazienki, zwróć uwagę na wysoką jakość materiałów, z których są wykonane. Decydując się na kwiaty z lateksu, silikonu lub tkanin syntetycznych, masz pewność, że będą one odporne na wilgoć, zachowają swoją formę i kolory, a także zachowają bardziej naturalny i realistyczny wygląd.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jakich kwiatów lepiej nie stawiać w łazience?
W łazience na pewno nie powinno się stawiać roślin, które preferują dużą ilość światła i małą lub zerową wilgotność. Do tego typu roślin można zaliczyć np. wymagające zwartnice, lubiące słońce kaktusy oraz sukulenty.
Jakie kwiaty do łazienki bez okna?
Odpowiednie gatunki to np. zamiokulkasy, bluszcze, paprocie, mchy, skrzydłokwiaty bądź palmy. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności i regularne podlewanie tych roślin.
O czym należy pamiętać, ustawiając kwiaty doniczkowe w łazience?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o podlewaniu. Nawet jeśli w łazience panuje duża wilgotność, nie zastąpi ona wody. Ważne jest też to, aby kwiaty nie dotykały żadnych chemicznych substancji. Oprócz tego istotną kwestię stanowi także sztuczne oświetlenie.
Jakie żarówki do doświetlania kwiatów wybrać?
Najlepiej sprawdzą się specjalistyczne żarówki LED do roślin. Wyróżnia je to, że składają się z niebieskich i czerwonych diod. Dzięki temu stymulują rośliny do skutecznej fotosyntezy i sprzyjają ich zdrowemu rozwojowi, co przekłada się na pojawienie się pięknych, bujnych kwiatów w Twojej łazience.