Rośliny oczyszczające powietrze w Twoim domu

Sprzęty i meble w naszych mieszkaniach wydzielają toksyczne substancje, urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe promieniowanie, a w powietrzu znajdują się ponadto odchody roztoczy i liczne alergeny. Zanieczyszczenia powietrza w dłuższej perspektywie mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, wywołując alergie, choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory. W walce o czyste powietrze w domu sprzymierzeńcem mogą być rośliny doniczkowe. Warto poznać gatunki o najwyższych właściwościach filtrujących powietrze.

Powietrze w domu – jakie szkodliwe substancje mamy w domach?

Amoniak – używa się go przy produkcji farb do włosów, tkanin, nawozów sztucznych, a także w urządzeniach chłodniczych. Działa drażniąco na układ oddechowy, może wywoływać alergie.

Benzen – bardzo szkodliwy związek, który znajduje się w klejach i lakierach.

Formaldehyd – związek ten może powodować choroby układu oddechowego, bardzo często jest składnikiem kosmetyków takich jak dezodoranty, lakiery do paznokci i do włosów.

Ksylen – ma działanie rakotwórcze, może znajdować się w lakierach i impregnatach oraz innych substancjach wykorzystywanych do konserwacji drewna.

Nikotyna – wraz i innymi substancjami smolistymi może powodować choroby układu oddechowego (w tym raka płuc), działa alergicznie. Odchody roztoczy – mogą powodować alergie.

Promieniowanie elektromagnetyczne – emitowane jest przez urządzenia takie jak telewizory, komputery, telefony komórkowe. Negatywnie wpływa na odporność organizmu, może działać rakotwórczo.

Tlenek węgla – może się ulatniać z koników, kuchenek gazowych, pieców węglowych, gazowych lub olejowych, z gazowych podgrzewaczy wody. Może spowodować zaczadzenie, blokuje dopływ tlenu do organizmu.

Toluen – to związek używany do odtłuszczania oraz rozpuszczalnik farb, lakierów i innych substancji używanych do pokrywania powierzchni drewnianych i metalowych. Działa drażniąco na oczy i układ oddechowy, ma działanie neurotoksyczne.

Trichloroetylen – jest składnikiem klejów i preparatów do usuwania farby, ma działanie rakotwórcze.

Oczyszczanie powietrza w domu – jak to zrobić?

Aby cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w domu, trzeba przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenia (oczywiście jeśli na zewnątrz nie ma smogu!). Warto też zainwestować w wydajny, nowoczesny oczyszczacz powietrza.

W oczyszczaniu powietrza z toksyn mogą nam pomóc ponadto rośliny. Aby jednak były skuteczne, na każde 10 m2 naszego mieszkania powinna przypadać przynajmniej jedna roślina mająca właściwości filtrujące powietrze. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie uprawiać tak dużej ilości roślin, zawsze warto zaprosić je do domu. Będą ozdobą każdego wnętrza i poprawią nasze samopoczucie, ponieważ zieleń redukuje stres i koi nerwy.

ROŚLINY OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE – PORADA EKSPERTA

Rośliny o najwyższych właściwościach filtrujących powietrze to paprocie (np. flebodium, nefrolepis) oraz palmy (np. areka, chamedora wytworna, daktylowiec).

Rośliny oczyszczające powietrze – przegląd gatunków

Aglaonema

Aglaonema to roślina ozdobna głównie z liści, które w zależności od odmiany różnią się kształtem oraz barwą. Aglaonema preferuje ciepłe stanowiska, ale nie bezpośrednio na słońcu – najlepsze dla niej będzie światło rozporoszone. Powinna rosnąć w donicy niezbyt wysokiej, ale za to szerokiej, ponieważ bryła korzeniowa rozrasta się głównie na boki. Aglaonema oczyszcza powietrze z substancji takich jak formaldehyd i ksyleny.

Areka (Złotowiec żółtawy)

Palma ta preferuje stanowiska ciepłe i słonecznie, może także rosnąć w półcieniu. Wymaga dość dużej wilgotności powietrza, dlatego należy ją zraszać. W okresie wiosenno-letnim podlewamy arekę nawet dwa razy w tygodniu, jesienią i zimą wystarczy podlać ją raz na siedem dni. Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę drenażową. Złotowiec żółtawy oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: formaldehyd, ksyleny i toulen.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to szybko rosnące pnącze o ciemnozielonych liściach. Roślina ta preferuje stanowiska zacienione, może rosnąć w pomieszczeniu o wystawie północnej, gdzie jest bardzo mało światła. Bluszcz pospolity należy uprawiać przy podporach lub na stelażu. Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny, toulen, trichloroetylen.

Chamedora wytworna

Chamedora wytworna to inaczej palma koralowa. Ma bardzo dekoracyjne, intensywnie zielone liście zebrane w pióropusze. Chamedora preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Bardzo dobrze sobie radzi także w półcieniu. Chamedora wytworna oczyszcza powietrze z substancji takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny, tlenek węgla, trichloroetylen.

Daktylowiec niski

Daktylowiec to palma, która powinna być uprawiana w miejscach ciepłych i słonecznych. Najlepiej rośnie w podłożu próchniczym o pH 5,7-6,8. W okresie wiosenno-letnim wymaga dość obfitego podlewania. W czasie najcieplejszych miesięcy donicę z daktylowcem można wynieść do ogrodu albo na taras, jednak trzeba uważać, aby rośliny nie połamał wiatr. Daktylowiec oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: formaldehyd i ksyleny.

Dracena

Główną ozdobą draceny są liście, które w zależności od gatunku i odmiany, mogą być jednokolorowe (np. ciemnozielone), bądź wielokolorowe, ozdobione barwnymi smugami czy paskami (np. białymi, kremowymi, żółtymi). Rośliny te preferują jasne stanowiska, ale nie powinny stać bezpośrednio na słońcu. Draceny wymagają dość wysokiej temperatury powietrza zarówno latem, jak i zimą. Nie wymagają za to dużej wilgotności powietrza. Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: amoniak, benzen, formaldehyd, ksyleny, tlenek węgla, toulen i trichloroetylen.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to pnącze, którego pędy w warunkach domowych mogą dorastać do 4-5 m długości. Roślina ta ma dekoracyjne liście, które najpiękniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Epipremnum latem podlewamy dość często (dwa razy w tygodniu), zimą wystarczy podlać je raz na tydzień. Roślina ta oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny.

Figowiec benjamina

Figowiec benjamina (zwany także fikusem) ma ładny pokrój w formie małego drzewka, przewieszające się pędy oraz skórzaste, błyszczące liście w kolorze ciemnej zieleni. Figowiec benjamina ma też wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą kształtem i kolorem liści. Fikusy preferują stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Potrafią oczyszczać powietrze z toksycznych substancji takich jak: amoniak, benzen, formaldehyd, ksyleny oraz oktan.

Flebodium (paproć złocista)

Flebodium to dość łatwa w uprawie paproć. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Preferuje wysoką wilgotność powietrza i wymaga częstego zraszania, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Uschnięte liście trzeba systematycznie wycinać. Paprocie nawilżają i oczyszczają powietrze, ponadto neutralizują promieniowanie wytwarzane przez telewizory, komputery i telefony komórkowe.

Kalatea

Kalatea to roślina o ozdobnych liściach, które mają ciekawą właściwość – na noc ustawiają się pionowo, a rano ponownie rozchylają się do światła. Jest to roślina dość wymagająca w uprawie, potrzebuje bardzo dużej wilgotności powietrza, najlepiej się czuje w warunkach szklarniowych. Powinna stać w miejscu cienistym. Kalatea oczyszcza powietrze z toksyn.

Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis wyniosły potrafi wychwycić toksyczne substancje (ksyleny, formaldehyd), a następnie je zneutralizować. Oczyszczające procesy metaboliczne zachodzą w korzeniach. Dlatego właśnie zaleca się alergikom, by otaczali się pióropuszami tych paproci. Poza tym intensywnie zielony kolor rośliny koi stres i łagodzi bóle głowy. Paproć ta preferuje stanowiska półcieniste oraz dużą wilgotność powietrza. Nie lubi być dotykana i przesadzana.

Sansewieria

Sansewieria (inaczej zwana wężownicą) to roślina długowieczna i bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki: suche i zanieczyszczone powietrze, wysoką temperaturę i słońce, częste zmiany otoczenia, niedostatek wody (bez podlewania może wytrzymać nawet cztery tygodnie). Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny, trichloroetylen.

Trzykrotka

Trzykrotka to roślina o wielobarwnych liściach. Najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio na słońcu. Może także stać w półcieniu. Nie wymaga zbyt wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy. Trzykrotka oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd, ksyleny, toulen oraz trichloroetylen.

Ozdobne rośliny oczyszczające powietrze

Anturium Andreego

Anturium Andreego to roślina o ozdobnych kwiatach – z barwnego płatka w kształcie serca (tzw. pochwy) wyrasta kolba, zbudowana z niepozornych, drobnych kwiatków. Kwiaty utrzymują się nawet przez sześć miesięcy, a po ścięciu i wstawieniu do wazonu – pięć-sześć tygodni. Ozdobne są także skórzaste i lśniące liście anturium. Roślina preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Najlepiej rośnie w podłożu próchniczym i lekkim o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Oczyszcza powietrze z substancji takich jak: amoniak, formaldehyd i ksyleny.

Begonia

Begonia to roślina dość wymagająca – preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska, trzeba ją prawidłowo podlewać i nawozić. Za troskliwą opiekę odwdzięczy się pięknym, obfitym i długim kwitnieniem. Begonia zawiązuje pąki kwiatowe, kiedy dni stają się krótsze, uprawiana w warunkach domowych często zakwita zimą. Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak: benzen i toulen.

Hoja różowa

Hoja różowa to pnącze o skórzastych liściach. Jej kwiaty pachną bardzo intensywnie i wyglądają, jakby były zrobione z wosku. Hoja różowa preferuje miejsca półcieniste. Najlepiej rośnie w podłożu żyznym, próchniczym i przepuszczalnym, nie należy jej zbyt mocno podlewać. Hoja potrafi oczyszczać powietrze z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd oraz toulen.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina łatwa w uprawie, mało wymagająca i elegancka: białe, pachnące kwiaty mogą być ozdobą rośliny nawet 2-3 miesiące. Zakwita w lipcu i sierpniu, a często także zimą. Najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych lub półcienistych, korzystne jest światło rozproszone. Rośliny te źle znoszą przeciągi. Potrafią oczyszczać powietrze z toksycznych substancji takich jak: aceton, benzen, formaldehyd, trichloroetylen.