Rośliny wokół tarasu

Wokół tarasu warto posadzić rośliny, które będą piękne przez cały rok – powinny być to gatunki o ozdobnych liściach, ładnych, pachnących kwiatach, dekoracyjnych owocach, a także ciekawych i kolorowych pędach. Sprawdzą się tu zarówno rośliny jednoroczne, byliny, krzewy i drzewa liściaste oraz iglaste, a także pnącza i gatunki zimozielone. Pamiętajmy aby nie sadzić roślin trujących i niebezpiecznych (np. z cierniami i kolcami). Przy planowaniu nasadzeń przy tarasie trzeba także uwzględnić nasłonecznienie, rodzaj gleby, siłę i kierunek wiatru itp.

Nasłonecznienie

Musimy określić, ile światła słonecznego dociera na nasz taras i dobrać takie gatunki roślin, które będą czuły się tam komfortowo. Rośliny światłolubne stanowią zdecydowaną większość wśród popularnych roślin ozdobnych w naszych ogrodach – idealnie nadają się do posadzenia przy tarasie z wystawą południową.

Dzięki dużej ilości promieni słonecznych gatunki o kolorowych liściach ładnie się wybarwiają, a rośliny kwitną bardziej obficie. Słońca potrzebuje także trawnik. Jednak nadmiar słońca (przy jednoczesnym niedoborze wody) także nie służy roślinom. Jeśli jednak nasz taras ma wystawę północną, należy wokół niego posadzić rośliny cieniolubne lub cienioznośne.

Należą do nich np.: azalie i różaneczniki, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, konwalia majowa, funkie (hosty) czy irgi. Bardzo zacienione zakątki można także posypać korą dekoracyjną lub drobnym żwirkiem.

Dostosowanie rodzaju gleby

Większość roślin wymaga żyznych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych gleb o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jednak przed wyborem i posadzeniem roślin należy dowiedzieć się, jakie są wymagania konkretnych gatunków. Na przykład wszystkie rośliny wrzosowate potrzebują podłoża o odczynie kwaśnym (pH od 3,5 do 5,5) – stąd ich inna nazwa: kwasolubne.

Do roślin wrzosowatych należą np. azalie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, pierisy, magnolie, hortensje, borówki. Z reguły rośliny lepiej rosną w wilgotnych, żyznych glebach zasobnych w składniki odżywcze. Ale są też gatunki, które lepiej się czują w podłożu suchym i jałowym np. lawenda, wiele gatunków roślin iglastych (sosny, jałowce), rośliny o grubych i mięsistych liściach (rojniki i rozchodniki). Inne rośliny preferują gleby ciężkie, gliniaste, wręcz bagienne np. żurawki czy pałki wodne. Strukturę gleby możemy poprawić i dostosować do wymagań konkretnych roślin. Podłoże jałowe i piaszczyste wzbogacimy poprzez dodanie torfu i nawozów organicznych (kompostu, obornika). Podłoże gliniaste i zbite można nieco „odciążyć” przez dodanie piasku.

Podlewanie

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują wody. Niektóre gatunki wymagają bardzo dużych jej ilości (np. rośliny wrzosowate, które powinny mieć stale wilgotne podłoże). Inne gatunki są bardzo odporne na suszę i dobrze znoszą niedobory wody (np.: czyściec wełnisty, dziewanna, irga pozioma, kolkwicja chińska, perukowiec podolski, szałwia omszona, żarnowce czy rojniki i rozchodniki).

Dobrze znoszą suszę także drzewa i krzewy iglaste (np.: jałowce pospolity, pośredni i sabiński, sosna czarna i sosna górska oraz świerk kłujący i świerk serbski) oraz niektóre drzewa liściaste (np.: brzoza brodawkowata, dąb czerwony, dąb szypułkowy, grab pospolity, robinia akacjowa, sumak octowiec, śliwa ałycza).

Podlewanie roślin wokół tarasu ułatwi zainstalowanie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania. Zraszacze zapewnią trawie optymalne nawadnianie, a specjalne linie kroplujące dostarczą wodę wszystkim roślinom – nie będzie trzeba podlewać ich konewką ani wężem ogrodowym. Sterownik nawadniania można zaprogramować na dowolną godzinę (najlepiej na noc, kiedy jest większe ciśnienie wody i woda wolniej paruje).

Warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, kiedy intensywnie pada deszcz: zbyt duża ilość wody nie służy roślinom, ponieważ ich korzenie mogą zgnić. Zraszacze trzeba ustawić tak, aby woda nie lała się na taras – nadmierna wilgoć może uszkadzać np. drewniane powierzchnie oraz meble ogrodowe.

Wiatr

Jeżeli nasz ogród (lub działka) narażony jest na występowanie silnych wiatrów, musimy uwzględnić to przy planowaniu nasadzeń wokół tarasu. Kierunek oraz siła wiatru uzależnione są od regionu (np. silniej wieje nad morzem oraz w górach), a także od ukształtowania terenu i położenia ogrodu.

Silny wiatr może niszczyć i łamać rośliny, nadmiernie wysuszać podłoże oraz przyczyniać się do przemarzania wrażliwych gatunków. Ponadto wicher może uprzykrzyć nam siedzenie na tarasie. Warto wtedy zamontować przy tarasie pergolę, którą można obsadzić ozdobnymi pnączami. Można też posadzić w pobliżu tarasu gęste krzewy w formie żywopłotu, które ochronią nas od wiatru. Na żywopłot taki nadają się np. żywotniki zachodnie (czyli popularne thuje), cisy (rosną dość wolno), a także graby czy buki (ich liście pozostają na drzewach przez całą zimę).

Jeśli podmuchy są bardzo silne i porywiste, wokół tarasu należy posadzić niskie i wytrzymałe gatunki np. jałowce, kosodrzewiny, lawendę. Warto też zasadzić rośliny o pachnących kwiatach – wiatr będzie dodatkowo rozsiewał ich zapach.

Rośliny o pachnących kwiatach

Wokół tarasu warto posadzić rośliny, których kwiaty pięknie pachną. Będziemy mogli w pełni docenić ich urodę w pobliżu miejsca, gdzie odpoczywamy i często przebywamy. Aby cieszyć się pięknym zapachem kwiatów przez cały sezon, należy wybrać różnorodne gatunki, które będą kwitły od wczesnej wiosny do jesieni.

Z bogatej oferty pachnących roślin wybrać możemy zarówno niewielkie byliny, krzewy, pnącza, a także niewysokie drzewa – w zależności od rozmiarów ogrodu i od naszych upodobań. Z kwitnących bylin warto wybrać np. lawendę (francuską lub wąskolistną), która kwitnie od czerwca do października. W cienistych zakątkach zasadzić można konwalię. Wieczorami pięknie pachnie maciejka oraz tytoń ozdobny.

Z pachnących pnączy polecam wiciokrzewy, które mają ciekawe kwiaty w ciepłych w barwach: kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, często kwiaty są dwubarwne. Wiciokrzew japoński, jest częściowo zimozielony i ma bardzo pachnące kwiaty, wiciokrzew pomorski można spotkać w Polsce w warunkach naturalnych i jest pod ścisłą ochroną, a wiciokrzew przewiercień kwitnie od maja do lipca i ma intensywnie pachnące kwiaty barwy kremowej lub bladożółtej.

Pięknie pachnące kwiaty mają także kwitnące od końca lutego do końca czerwca kaliny: kalina wonna, bodnantska, angielska. Przy tarasie warto posadzić także lilaki, które kwitną w maju oraz jaśminowce kwitnące od maja do lipca, np. jaśminowiec wonny, panieński, Lemoine’a.

Pięknie przez cały rok

Rośliny posadzone wokół tarasu powinny być dekoracyjne przez cały rok – nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale także jesienią i zimą, kiedy będziemy patrzeć na taras przez szybę. W tym celu należy posadzić przy nim rośliny, które będą miały ozdobne liście, piękne kwiaty, dekoracyjne owoce, a także ciekawe i kolorowe pędy. Rośliny, które zrzucają liście na zimę, podkreślają zmienność pór roku, dekoracyjnie przebarwiają się na jesieni, mogą pięknie kwitnąć i często owocują.

Przy tarasie warto posadzić formy szczepione na pniu, żeby rośliny nie zasłaniały innych części ogrodu. Warto poznać terminy kwitnienia poszczególnych roślin, aby cieszyć się ich kwiatami od wczesnej wiosny (np. oczary czy przebiśniegi) do późnej jesieni (np. astry). Wiele roślin ma bardzo dekoracyjne owoce (np. irgi, kaliny, sumaki), które dojrzewają już w sierpniu i często pozostają na krzewie lub drzewie aż do wiosny. Zimą pięknie wyglądają rośliny iglaste oraz zimozielone, a także te, które mają kolorowe pędy (np. derenie) czy fantazyjnie powyginane gałązki (np. wierzby) albo barwną korę (np. brzoza, dereń).

Zarówno gatunki iglaste jak i liściaste mają wiele ciekawych odmian o barwnych igłach i liściach. Oprócz mnóstwa odcieni zieleni spotyka się także rośliny wybarwione na kolor złotożółty, czerwony, purpurowy, niebieskawy, szary. Ponadto rośliny liściaste pięknie przebarwiają się na jesieni. Z przebogatej oferty możemy wybrać gatunki o ulistnieniu kontrastującym ze sobą (np. czerwonym i żółtym – pęcherznica kalinolistna w odmianach 'Diabolo ' i 'Luteus')) lub uzupełniającym się (np. różne odcienie koloru zielonego).

Osobną sprawą jest kolor kwiatów. Możemy posadzić w naszym ogrodzie rośliny, które kwitną w niemal wszystkich kolorach (oprócz czarnego). Ponadto kwiaty mogą być dwubarwne bądź wielokolorowe. Warto posadzić w ogrodzie zarówno rośliny kwitnące, jak i te ozdobne z liści, które będą pięknie prezentować się także zimą.

Uwaga na dzieci i zwierzęta

Często nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny, które posadziliśmy w naszym ogrodzie, mogą mieć właściwości trujące. Toksyczne substancje stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla dzieci, ale zagrożone mogą być także zwierzęta domowe.

Trujące związki zawarte w roślinach mają w głównej mierze chronić je przez roślinożernymi zwierzętami, szkodnikami i chorobami. Związki toksyczne mogą występować w różnych częściach rośliny: w korzeniach, liściach, korze, kwiatach, owocach i pestkach. Najlepiej przed posadzeniem danej rośliny w ogrodzie (a szczególnie w pobliżu tarasu) poszukać informacji na temat jej toksyczności.

Przy doborze gatunków trzeba bardzo uważać, bo nawet bardzo popularne i powszechnie dostępne rośliny mogą zawierać szkodliwe substancje (np. bluszcz pospolity czy tulipan). Bardzo trujące rośliny to także: cis pospolity, bieluń, grzybień biały, konwalia, ligustr, naparstnica, oleander, sumak octowiec, szczodrzeniec, śnieguliczka, tojad, trzmielina, złotokap, zimowit jesienny, żarnowiec. Wokół tarasu nie należy sadzić roślin, które mogą okazać się dla dzieci i dla nas zagrożeniem.

Mowa tu o roślinach posiadających ciernie lub kolce np. berberysy, głogi, ogniki, róże. Nie należy także sadzić drzew i krzewów, które posiadają cierniste pędy (np. robinia akacjowa), ponieważ gałązki takie mogłyby spaść na ziemię i nas pokaleczyć. Nie powinno sadzić się także roślin iglastych o twardych, kłujących igłach (np. świerk kłujący), a także krzewów o liściach, które posiadają ostre brzegi np.: berberys Julianny, juka, laurowiśnia, mahonia, ostrokrzew.