Rozdrabniacze do gałęzi – specyfika urządzeń wałkowych i nożowych
Wiele ogrodowych prac polega na skracaniu, przycinaniu i usuwaniu niepotrzebnych gałęzi, a nawet drzew. Bardzo przydatnym urządzeniem staje się wtedy rozdrabniarka do gałęzi. Powstałe zrębki można wykorzystać jako kompost lub ściółkę do rabat i ścieżek ogrodowych. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od liczby dużych drzew i krzewów oraz wielkości ogrodu. Poszczególne modele rozdrabniarek różnią się również źródłem zasilania, wielkością i dodatkowym wyposażeniem. Jak działają takie urządzenia i jakie są ich rodzaje?
Jak działają rozdrabniacze do gałęzi?
W rozdrabniaczach znajdują się dwa mechanizmy tnące:
- rozdrabniacz nożowy (tarczowy) – gałęzie po włożeniu do niego są dociskane i cięte na drobne zrębki przez obracające się na tarczy ostrze lub ostrza, które ulegają stępieniu przy każdym użyciu, więc wymagają dość częstej konserwacji,
- rozdrabniacz frezowy – samodzielnie zaciąga włożone do niego gałęzie, co zwiększa tempo i komfort pracy (ostrza frezowe tną szybciej).
Rozdrabniacze do gałęzi – ich rodzaje i budowa
Ze względu na rodzaj elementów tnących w urządzeniu, rozdrabniarki można podzielić na:
- nożowe – najtańsze modele, które radzą sobie z niewielkimi, cienkimi gałązkami,
- nożowe z napędem ślimakowym – przeznaczone do cięcia większych i twardszych gałęzi,
- wałkowe z wałkami frezującymi – radzą sobie z najgrubszymi odpadami drewnianymi.
Ze względu na rodzaj zasilania, rozdrabniacze dzieli się na:
- spalinowe rozdrabniarki do gałęzi – radzą sobie z grubszymi gałęziami, są wydajne i sprawdzają się na większych powierzchniach,
- elektryczne rozdrabniarki do gałęzi – przyjazne dla środowiska, pracują cicho, nadają się do mniejszych gałęzi, sprawdzają się w małych ogrodach.
Lej załadowczy
Zazwyczaj ma postać długiej rury lub – w mniejszych urządzeniach – niewielkiego otworu. Względy bezpieczeństwa sprawiają, że otwór, przez który wkładasz gałęzie, jest niewielki. Z tego względu ma on niekiedy kształt kości lub litery T, aby uniemożliwić przypadkowe włożenie do niego dłoni. Niestety utrudnia to nieco wkładanie rozgałęzionych elementów, które trzeba wcześniej odpowiednio przygotować nożycami lub sekatorem.
Obudowa i uchwyt transportowy
Rozdrabniacze ogrodowe są ciężkie, ważą często nawet ponad 20 kg. Specjalny uchwyt, umieszczony w górnej części urządzenia, ułatwia transport. Obudowa najczęściej wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu urządzenie jest lżejsze i generuje mniej hałasu.
Podwozie
Koła umożliwiają jazdę po nierównym podłożu. Dodatkowo podwozie ma ramę ze stalowych rur, które umożliwiają stabilną pracę urządzenia nawet w trudnych warunkach.
Pojemnik na zrębki
Część producentów oferuje taki pojemnik w komplecie z urządzeniem. W razie jego braku można wykorzystać dowolny pojemnik lub torbę o odpowiednich gabarytach albo po prostu taczki ogrodowe.
Jaki rozdrabniacz zastosować do grubych gałęzi?
Ten o jak największej mocy. To właśnie ona decyduje o tym, czy urządzenie poradzi sobie także z grubymi gałęziami. Jeżeli rozdrabniarka będzie za słaba, zablokuje się podczas próby pocięcia zbyt grubego drzewa. Zazwyczaj producent określa w opisie maksymalną, dopuszczalną grubość gałęzi. Standardowe rozdrabniacze ogrodowe tną gałęzie do 40 mm średnicy. Grubsze kawałki drewna wymagają już użycia rębaków przemysłowych.
Dodatkowe funkcje rozdrabniaczy ogrodowych
Niektóre urządzenia oferują różne przydatne udogodnienia:
- wciąganie gałęzi – ułatwia pracę osobie podającej gałęzie do rozdrabniarki (przydatne zwłaszcza przy większej liczbie grubszych gałęzi);
- wsteczny bieg – ułatwia oczyszczenie urządzenia, jeżeli rozdrabniarka się zapycha;
- wyłącznik przeciążeniowy (bezpieczeństwa) – samoczynnie wyłącza urządzenie, jeżeli blokuje się ono z powodu zbyt dużej ilości materiału;
- kosz na zrębki – pozwala na sprawne zgromadzenie pociętych resztek i przetransportowanie ich w docelowe miejsce (im większy, tym wygodniejszy, bo rzadziej trzeba go opróżniać).
Gdzie można wypożyczyć urządzenie?
Rozdrabniacz do gałęzi można dostać w większości dużych i średnich miast. Działają tam wypożyczalnie sprzętu budowlanego, ogrodniczego i narzędzi, gdzie za ok.100 złotych można pożyczyć profesjonalny rozdrabniacz na 24 godziny. Jeżeli jednak co roku utylizujesz dużo gałęzi, lepszy będzie zakup takiego urządzenia. Dodatkową korzyścią jest możliwość ściółkowania rabat i ścieżek powstałymi zrębkami. To bardzo dobra alternatywa dla kory ogrodowej, a w tym przypadku pozyskana z własnych materiałów jest niemal za darmo.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Jak sobie radzić z zaklinowaną gałęzią?
Dużym ułatwieniem jest bieg wsteczny w urządzeniu, który umożliwia usunięcie zaklinowanej gałęzi. Wystarczy go włączyć, a zaklinowany fragment powinien się wysunąć.
Jaki rozdrabniacz – wałkowy czy nożowy?
Do małych powierzchni lub ogrodów, w których rozdrabnianie dużych gałęzi nie jest często potrzebne – wystarczy urządzenie nożowe. Dla większych potrzeb może przydać się rozdrabniacz wałkowy o większej mocy.
Jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi?
Oszacuj ilość oraz grubość materiału w danym sezonie do rozdrobnienia i na tej podstawie dobierz wielkość i moc urządzenia.
Ile kosztuje rozdrabniacz (rozdrabniarka) do gałęzi?
Cena jest uzależniona od klasy i mocy urządzenia. Sprzęt o najmniejszej mocy można kupić już za 200-300 zł. Za te bardziej wydajne rozdrabniacze, aż po sprzęt obsługujący duże powierzchnie, trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.