Rynny. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (część 2)
Jakie rynny sprawdzą się przy czarnym, a jakie przy czerwonym dachu? Czym lutować rynny ocynkowane, a czym kleić plastikowe? Odpowiadamy na te i inne pytania, które mogą pojawić się przed zakupem i montażem systemu rynien.
Jakie rynny do czarnego dachu będą najlepsze?
Czarny kolor bazowy dachu sprawia, że kolory mniejszych elementów wykończeniowych są o wiele bardziej widoczne. Do czarnego dachu będą pasować rynny czarne, białe, ciemnoczerwone lub miedziane.
Ile kosztują rynny plastikowe?
Koszty instalacji rynnowej zależą przede wszystkim od wielkości i skomplikowania pokrycia dachowego. Szacunkowy koszt orynnowania z PVC typowego domu o powierzchni 120 m2 z dachem dwuspadowym będzie wynosił ok. 1500-2500 zł.
Czym lutować rynny ocynkowane?
Rynny stalowe ocynkowane należy lutować grotem lutowniczym o minimalnej wadze 350 g (optymalnej 500 g), a do podtrzymywania płomienia o temperaturze ok. 250 °C dobrze sprawdza się propan. Do lutowania stosuje się cynę o składzie L-Pb Sn 40 (Sb) lub L-Pb Sn 50 (Sb) (40/60 lub 50/50 z zawartością antymonu < 0,5 % wagowych). Co ważne, należy pamiętać też o płynie do lutowania.
Czym kleić rynny plastikowe?
Rynny plastikowe należy kleić specjalnym klejem do PVC/PCW.
Jakie rynny są lepsze: metalowe czy plastikowe?
Rynny wykonane z blachy ocynkowanej przez wiele osób uważane są za lepsze od plastikowych, chociaż warto pamiętać, że każdy materiał może przysparzać problemów. Owszem, rynny stalowe są wytrzymalsze i sztywniejsze niż plastikowe. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku ewentualnych uszkodzeń, które mogą być wywołane uderzeniami, promieniami słonecznymi czy też np. zalegającym w rynnach śniegiem. Stal jest jednak droższa, trudniejsza w montażu i jeśli chodzi o regularną konserwację, bardziej pracochłonna niż plastik.
Jeśli zaś chodzi o rynny wykonane z PVC/PCW, są najtańsze – zarówno pod względem zakupu materiałów, jak i kosztu montażu. Są też całkowicie odporne na rdzewienie lub zarysowania, nawet bez wcześniejszego malowania. Ich główną wadą jest zaś niska wytrzymałość na wspomniane uderzenia, odkształcenia oraz odbarwienia spowodowane mocnym światłem słonecznym.
Gdzie kupić rynny?
Rynny można kupić w składach budowlanych, marketach budowlanych lub składach z pokryciami dachowymi.
Czy można podłączyć rynny do drenażu?
Tak, można. Najprostszym sposobem będzie bezpośrednie połączenie przez złączkę drenarską, czyszczak z sitkiem, rurę drenarską bez otworów i studzienkę drenarską.
Czy rynny można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej?
Tak, biorąc pod uwagę 2021 r. – można. Możliwość ta bazuje na decyzji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wydanej na interpretację indywidualną z dnia 11.12.2020 r. o sygnaturze nr 0115-KDWT.4011.110.2020.2.DS.
Jaki rozmiar rynny na dach wybrać i jak dopasować średnicę rynny do powierzchni dachu?
Średnica odpowiedniej w danym przypadku rynny zależy od ilości zbieranej wody, czyli tak naprawdę od powierzchni dachu. Do dachów o powierzchni nieprzekraczających 50 m2 wystarczające będą rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe o średnicy 80 mm. Do dachu o powierzchni 50-100 m2 odpowiednie będą rynny mające średnicę 125 mm i rury – 90 mm. Do dachów powyżej 150 m2 wymagane będą zaś rynny o średnicy 150-190 mm i rury spustowe 110-120 mm.
Czym pomalować rynny plastikowe?
Rynien plastikowych zazwyczaj nie trzeba malować – są barwione w masie i nie widać na nich zarysowań ani zadrapań. Jeśli jednak chce się zmienić ich kolor, do malowania można użyć farb przeznaczonych do twardego PVC.
Czym ciąć rynny plastikowe?
Rynny plastikowe tnie się piłką o drobnych zębach (piłą do metalu i plastiku) lub wyspecjalizowaną piłą do cięcia rur z PVC/PCW.
Kiedy czyścić rynny?
Rynny najlepiej wyczyścić późną jesienią lub wczesną zimą. Najlepiej zabrać się do pracy po jesiennych opadach liści, a przed zimowymi opadami śniegu. Rynny warto czyścić regularnie, częściej niż raz w roku.
Po co siatka do rynny?
Siatka na rynny chroni je przed liśćmi i zanieczyszczeniami, co może pozwolić na dłuższe użytkowanie orynnowania przed jego wymianą.
Jaka musi być odległość rynny od granicy działki?
Jak mówi punkt 4. § 54. 1 rozporządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 11 czerwca 1966 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego (Dz. U. Nr 26, poz. 157): „Zabrania się odprowadzania wód opadowych na teren sąsiada oraz wzdłuż granicy sąsiada w sposób niezabezpieczający tego terenu lub obiektów przed zawilgoceniem”. Trudno więc wskazać konkretną odległość od granicy działki, za którą nie może znajdować się rynna. Na podstawie treści artykułu można jednak zakładać, że przede wszystkim trzeba uważać, by woda nie spływała na działkę sąsiada.
Jakie rynny do czerwonego dachu?
Do czerwonego dachu zwykle poleca się czerwone, ceglaste lub miedziane rynny.