Salon industrialny – jak urządzić? Meble i dodatki w stylu loft

Salon industrialny (loftowy), czyli urządzony w duchu amerykańskich fabryk lat 50. XX wieku. Po kryzysie gospodarczym opuszczone magazyny stały się schronieniem i pracownią dla artystów, zyskując tym samym unikalny wygląd. Tę wyjątkową atmosferę możesz odtworzyć we własnym salonie. Wypełnij pomieszczenie betonem, cegłą, metalem i szkłem. Inspiracje masz na wyciągnięcie ręki!

Salon industrialny – dla kogo?

Salony w stylu industrialnym przypadną do gustu osobom, które lubią otaczać się materiałami, jak: beton, szkło, metal czy cegła. Wnętrza tego typu cechują przestrzeń, minimalizm oraz dużo światła, które podkreślają urok detali technicznych. To doskonały wybór dla osób ceniących wyrazisty i nieco surowy wystrój na wzór dawnych fabryk. Wielbiciele przytulnych wnętrz ocieplają loftowe salony odrobiną drewna.

Dominujące kolory w stylu industrialnym

Industrialny salon – z kuchnią bądź jadalnią – charakteryzuje ograniczona paleta barw. Ściany, podłogi i meble są utrzymane zazwyczaj w trzech kolorach: czerni, bieli i szarości. Pozostałe, m.in.: róż, złoto, butelkowa zieleń, granat czy błękit, występują w niewielkich ilościach oraz w roli dekoracji: na obiciach krzeseł i frontach mebli. Zarówno mały salon w stylu industrialnym, jak i duży pokój dzienny, można wzbogacić, wprowadzając neonowe akcenty: zielone, czerwone, pomarańczowe, a także żółte – na pamiątkę oryginalnych oznaczeń przemysłowych.

Meble do salonu industrialnego

Meble do salonu w stylu industrialnym łączy wspólny mianownik: geometryczna i oszczędna forma; wyróżniają się też lekkością i ażurowością. W miejscu klasycznych nóżek pojawiają się metalowe, malowane na czarno podstawy: stolika kawowego, szafki RTV czy kwietnika. Ta sama tendencja jest widoczna w rodzaju oświetlenia – prostych, metalowych lampach – oraz stylizowanym grzejniku żeberkowym, przypominającym szereg spiętych ze sobą rurek. Stylową przeciwwagą dla elementów wyposażenia wykonanych ze stali oraz ceglanych ścian są kanapy i fotele kuszące miękkimi siedziskami.

Kanapy w stylu industrialnym

Sofy zapewniają równowagę w często monochromatycznych (jednokolorowych) i chłodnych, loftowych wnętrzach. Idealna kanapa może być obita welurem czy aksamitem lub pokryta sztuczną skórą. Chcąc wnieść do salonu nieco elegancji, warto wybrać obicie wzbogacone pikowaniami. W połączeniu z okrągłym, dwupoziomowym stolikiem kawowym oraz finezyjnie powyginaną, metalową lampą, przełamiemy surowy charakter salonu.

Fotele i krzesła do salonu industrialnego

Po industrialnych, przytulnych kanapach, pora powiedzieć kilka słów o niemniej istotnych fotelach i krzesłach. Styl industrialny uwielbia zróżnicowane faktury, dlatego podczas gdy fotele mają być miękkie, krzesła są wykonywane z raczej twardszych tworzyw. Intrygujący efekt uzyskamy, łącząc drewniany stół o nieregularnej krawędzi z plastikowymi krzesłami. Tworzywa sztuczne są mile widziane w industrialnych salonach, ale tylko w małych dawkach. Warto zwrócić uwagę na trzy industrialne kolory, wiodące prym w pomieszczeniu: biel (krzeseł), czerń (lampy) oraz szarość (kanapy). Spójność gwarantowana!

Szafki, regały, stoliki kawowe

Salon industrialny, oprócz sofy i foteli, jest wyposażony zazwyczaj w techniczne, stalowe i malowane proszkowo na czarno regały ażurowe. Występują w nim także często stoliki kawowe np. z blatem ze szkła oraz metalowym stelażem. Innym sposobem na zagospodarowanie loftowej przestrzeni jest wykorzystanie drewna. Drewniany stolik oraz komoda, która oddziela kuchnię od salonu, idealnie komponują się z zielonymi elementami w postaci roślin – namiastką natury w industrialnym salonie.

Dodatki do salonu industrialnego

W salonie industrialnym nie będziesz mieć do czynienia z mnóstwem ozdób. Ponad ilość dodatków, zdecydowanie bardziej liczą się ich jakość i oryginalność. Generalna zasada mówi, aby gładkie dodatki łączyć z tymi o wyczuwalnej fakturze; błyszczące z matowymi, itd. Jak wygląda to w praktyce? Aby osiągnąć upragniony efekt, można zestawić np. stolik kawowy z blatem o lekko chropowatej powierzchni z gładkością porcelanowych filiżanek, a połyskujące wielkoformatowe obrazy z matową tapicerką zestawu wypoczynkowego.

Oświetlenie w stylu industrialnym

W loftowym salonie z kuchnią lub kącikiem jadalnianym ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Industrialne lampy do salonu dzielimy na dwie grupy. Wśród oszczędnych szklano-metalowych modeli można wyróżnić żyrandol do salonu, który często przybiera formę gromady pojedynczych kul, pozbawionych tradycyjnych kloszy, na długich kablach.

Druga grupa to oświetlenie inspirowane tym, używanym w teatrze czy studiu fotograficznym. Jego cechą charakterystyczną jest ruchoma góra w postaci reflektora oraz trzy nogi –jako podstawa.

Dekoracje ścienne

W salonie industrialnym stawiaj na stylizowane akcenty przemysłowe, jak zegary z klasycznym, rzymskim cyferblatem. Ogromną popularnością cieszą się modele wiszące o ażurowej konstrukcji, w których upływające godziny odmierzają metalowe wskazówki. Dzięki lekkiej budowie, zegar odsłania fragment szarej lub ceglanej ściany. Za ozdobę mogą posłużyć również obraz czy lustro oparte o ścianę, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Ściany w salonie industrialnym często wzbogacają też metalowe tabliczki, plakaty i neony. Dużą rolę odgrywają wielkoformatowe obrazy industrialne do salonu. Styl loftowy kocha geometryczne i abstrakcyjne motywy, dlatego na płótnie mogą zamieszkać nieregularne, kolorowe kształty, które w ciekawy sposób nawiązują do kolorów tapicerki i rozrzuconych na sofie poduszek.

Dywany i poduszki

Dywany w salonie industrialnym odznaczają się geometrycznym wzorem oraz czernią i bielą. Aby spiąć wnętrze stylową klamrą, podobny motyw może z powodzeniem zostać użyty na poduszkach. Tego typu wzór wygląda najlepiej na tle ceglastych ścian oraz kolorowych tapicerowanych mebli.

Rośliny

Rośliny w metalowych donicach to doskonała ozdoba loftowych wnętrz. Nie każdy gatunek będzie jednak wyglądał efektownie. Do salonu industrialnego wybieraj raczej duże egzemplarze o sporym pokroju i wyrazistej fakturze liści, które doskonale wyglądają w metalowych osłonkach.

Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim monstery i sansewerie. We wnętrzu industrialnym doskonale sprawdzi się też fikus lirolistny, którego skórzaste, duże (niemal półmetrowe!) i sztywne liście tworzą formę przypominającą instrument muzyczny (lirę). Industrialny salon ożywi duet „zielony akcent – czarny kwietnik”, wprowadzając niezbędną dawkę ciepła do wnętrza z ceglanymi i betonowymi ścianami. Zieloną kompozycję mogą uzupełnić różnorodne wazony ustawione na wysokim regale.

Podsumowanie: Salon industrialny w 10 krokach

Czujesz, że Twoją ulubioną estetyką może zostać styl industrialny? Salon w stylu loft zaskoczy Cię swoją szykownością. Wystarczy, że zainspirujesz się naszymi wskazówkami.

  1. Bazuj na wyposażeniu ze: szkła, metalu, betonu, cegły i drewna.

  2. Zbuduj spójną paletę kolorystyczną (czerń, biel, szary), na tle której pojawią się żywe – nawet neonowe – kolory.

  3. Metalowe, malowane na czarno regały, kwietniki i stoliki kawowe, powinny mieć ażurową, lekką wizualnie formę.

  4. Wybieraj przytulne meble wypoczynkowe z miękką tapicerką.

  5. Dobieraj dodatki do salonu industrialnego na zasadzie przeciwieństw: gładkie z chropowatymi, błyszczące z matowymi, itd.

  6. Postaw na oświetlenie w stylu industrialnym: proste, stalowe modele lamp, często z jedną żarówką, lub egzemplarze typowe dla wystroju studia fotograficznego.

  7. Całość warto uzupełnić biało–czarnym dywanem oraz poduszkami o geometrycznym wzorze.

  8. Salon nabierze życia i zaowocuje loftowym wyglądem, dzięki roślinom w metalowych donicach.

  9. Zdecyduj się na dekoracje ścienne w formie dużych, koronkowych zegarów z liczbami rzymskimi.

  10. Na ścianie w salonie industrialnym mogą zamieszkać też abstrakcyjne, wielkoformatowe obrazy.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy elementy vintage pasują do stylu industrialnego?

Jak najbardziej! Salon industrialny i elementy vintage to echa wnętrzarskiej przeszłości, które łączy pewna surowość. Pokój dzienny wiele zyska, gdy wstawisz do niego mebel vintage, np. kredens czy szafkę. Warto, aby łączył dwa popularne w stylu loftowym materiały: drewno i pomalowaną na czarno stal.

Wskazówka: poddany odświeżeniu mebel rozwinie swój dekoracyjny potencjał w salonie stworzonym na bazie dwóch przeciwległych kolorów na kole barw. Mowa o np.: zielonej ścianie, sofie i pufach, oraz rudawej ścianie z cegieł. Pofabryczne wnętrza o otwartych planach lubią też symetrię np. w postaci centralnie postawionej szafki z dwoma kwietnikami i dwiema lampami po bokach.

Jaką podłogę do salonu w stylu industrialnym wybrać?

Czym jeszcze charakteryzuje się wystrój industrialny? Salon w tym stylu posiada zazwyczaj betonową podłogę (surową posadzkę), spójną z betonem architektonicznym na ścianach. Jeśli chcesz ocieplić wnętrze, zastosuj klasyczny parkiet lub odnowione stare deski, które doskonale komponują się z czerwoną cegłą. Fani nowoczesnych rozwiązań polubią się też z podłogą pokrytą żywicą epoksydową.