Ściana za telewizorem - pomysły na modne aranżacje

Wiszące telewizory są już właściwie standardem. Ich dużym plusem jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca na szafkach, a często stanowią wręcz formę nowoczesnych obrazów. Nie bez znaczenia są więc ściany, na których telewizory wiszą. Mogą bowiem nie tylko wyeksponować sprzęt, lecz także podzielić pokój na strefy, podnieść komfort oglądania, a nawet wyostrzyć wyświetlane kolory.

Jaki kolor ściany za telewizorem wybrać?

Ściana za telewizorem często stanowi główny punkt pomieszczenia. Zazwyczaj jest zlokalizowana w centrum pokoju dziennego lub w jego najważniejszej części, czyli naprzeciwko sofy. Z tego powodu istnieje potrzeba wyróżnienia i podkreślenia tej specyficznej przestrzeni. Możliwości są nieograniczone!

Biel

Osoby zastanawiające się nad tym, jaki kolor ściany za telewizorem wybrać, zapewne na początku pomyślą o klasycznej bieli – w końcu sprawdzi się ona w każdym wnętrzu. Tak też jest, ale w niektórych przypadkach może kojarzyć się z monotonią. Wtedy warto ją przełamać i zagrać oryginalną fakturą, wybierając np. cegłę, tłoczoną tapetę winylową lub z włókna szklanego, bielone panele drewniane czy trójwymiarowe kasetony z pianki bądź styropianu.

Czerń

Głęboka czerń może wydawać się wyborem odważnym i awangardowym, jednak będzie doskonale korespondować ze sprzętem elektronicznym, którego ekrany oraz obudowy zazwyczaj występują w tym właśnie kolorze. Będzie odpowiednia właściwie do wszystkich aranżacji – do wnętrz klasycznych, loftowych, eklektycznych, glamour, nowoczesnych etc. Co więcej, jeśli nie chcemy zbytnio eksponować telewizora, czarna ściana pozwoli nieco go ukryć. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku wnętrz retro, gdzie nowoczesne urządzenie nieco zaburzyłoby cały styl.

Odcienie szarości

Neutralną, bezpieczną i uniwersalną bazą dla telewizora będzie kolor szary. Jeśli chodzi o odcień, zależeć on będzie przede wszystkim do pozostałych elementów wyposażenia danego wnętrza. Dobrze sprawdzi się szarość z domieszką niebieskości w chłodnej tonacji lub beżu – w ciepłej. Można też zaszaleć z fakturami materiałów, z jakich wykonana będzie ściana. Jednym z najmodniejszych jest beton architektoniczny lub imitujące go płytki. Można zdecydować się również na klasyczną farbę bądź pomalowany kaseton z trójwymiarowymi tłoczeniami. Szarości są polecane także ze względu na dobre komponowanie się z obrazem wyświetlanym na ekranie – nie zakłócają odbioru kolorów (np. zaleca się, by graficy i fotografowie mieli pracownie pomalowane na odcień delikatnej szarości).

Pastele

Pozwalają nieco złagodzić wygląd dość ciężkiego wizualnie przedmiotu, jakim jest (zwykle czarny) telewizor. Pastele dobrze prezentują się także w formie geometrycznego lub abstrakcyjnego wzoru na tapecie.

Intensywne barwy

Podobnie do czerni będą działały inne ciemne barwy, w tym bordo, czekoladowy brąz, granat czy szmaragdowa zieleń. Zwykle nadają wnętrzu elegancji i stylu. Ukrywają nieco telewizor, zwiększając przy tym intensywność odbioru barw. Sprawdzą się we wnętrzach eklektycznych, loftowych, klasycznych, nowoczesnych, glamour.

Co na ścianę za telewizorem sprawdzi się najlepiej?

Oprócz klasycznej farby położonej na całej powierzchni ściany za telewizorem, można stosować też inne materiały wykończeniowe, które wyeksponują tę strefę pokoju dziennego.

Ściana za telewizorem z cegły

Cegły w formie ciętych płytek z naturalnego materiału lub ich gipsowych odpowiedników to jedne z najchętniej wykorzystywanych pomysłów na zagospodarowanie głównej ściany danego pomieszczenia, wnęki czy słupa. Tego typu propozycje dobrze sprawdzają się we wnętrzach industrialnych, rustykalnych i eklektycznych. Klasyczna czerwona cegła doskonale koresponduje z meblami RTV w kolorze ciepłego lub ciemnego drewna. Biała może wprowadzić ciekawą fakturę do pomieszczenia skandynawskiego, prowansalskiego czy romantycznego. Czarna będzie mocnym akcentem w salonie loftowym lub nowoczesnym. Taką ścianę warto dodatkowo podświetlić punktowymi reflektorami, dającymi delikatne światło i podkreślającymi teksturę cegły.

Ściana za telewizorem a tapeta

Geometria, abstrakcyjna plama akwareli, imitacja marmuru, miejska dżungla, a może klasyczne pasy? Ściana za telewizorem nie musi być jednokolorowa i monotonna. Warto pokryć ją odporną i łatwą w czyszczeniu tapetą. Należy jednak przestrzegać zasady ograniczonej liczby użytych kolorów, by deseń nie odwracał uwagi od obrazu. Najlepiej zdecydować się na wzór, do którego użyto kilku odcieni jednej barwy, ewentualnie dwóch lub trzech, które zbyt mocno ze sobą nie kontrastują. Można też wybrać tapetę 3D lub z motywem, który znajduje się jedynie w jednym rogu, a nie na całości.

Betonowa ściana za telewizorem

Uniwersalna szarość w oryginalnej, nieco surowej wersji, która zdecydowanie podkreśla industrialny charakter wnętrza. Co więcej, beton na ścianie nie zaburza odbioru wyświetlanego obrazu i nie męczy wzroku – wręcz przeciwnie: pozwala mu odpocząć. Dzięki temu znakomicie pasuje charakterem do strefy telewizyjnej. Dodatkowo można go łagodzić bielą i drewnem lub uwydatniać metalowymi elementami.

Ściana z lameli za telewizorem

Ścianę za telewizorem można wykończyć również drewnianymi lamelami ułożonymi pionowo tak, aby stworzyć lekką, ażurową konstrukcję. Podkreśli ona wnętrza o minimalistycznym charakterze, które nawiązują do aranżacji retro lub korespondują z naturą. Najczęściej łączy się drewno w kolorze od jasnego do miodowego z bielą lub kremem ściany, choć można też pokusić się o mocniejszą bazę w odcieniu grafitu, betonu architektonicznego lub złamanych barw natury. Wybierać można spośród lameli montowanych bezpośrednio na ścianie, ułożonych już na płycie lub listwie. Montuje się je przy pomocy dołączonej listwy i kleju montażowego.

Wykończenie ściany za telewizorem – od mebli po dodatki

Meble na ścianie z telewizorem

Podczas aranżowania ściany telewizyjnej warto przemyśleć również kwestię dekoracji. Oprócz wykończenia samej ściany, istotny będzie dobór mebli RTV. Chcąc wybrać najbardziej funkcjonalne, a jednocześnie stylowe, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze: mają być robione na wymiar czy gotowe? Po drugie: telewizor jest wiszący – co oznacza, że nie potrzebuje podstawy – czy jednak konieczny będzie mebel, na którym można go postawić? Po trzecie: chcemy telewizor ukryć, np. w specjalnej zamykanej szafie, czy raczej wyeksponować, unikając dookoła nadmiernej zabudowy? Warto to wszystko wiedzieć już na początku projektowania ściany z telewizorem. Może to znacznie ułatwić dalsze działania, a także ograniczyć i tak ogromny wybór różnego rodzaju aranżacji. Co więcej, pomoże to także w dobraniu różnego rodzaju akcesoriów i np. dodatkowego oświetlenia.

Oświetlenie a TV

W takich miejscach dobrze sprawdza się oświetlenie punktowe, które nie tylko podkreśli wybrany materiał wykończeniowy ściany, lecz także podniesie komfort oglądania TV. Najlepiej wybrać niewielkie halogeny lub oświetlenie montowane w półkach i regałach. Pamiętajmy jednak, że wszystkie tego typu dodatki powinny być starannie wykonane – tak, by nigdzie nie wystawały nieestetyczne kable. Dotyczy to nie tylko ewentualnego oświetlenia, ale też kabli od telewizora.

Jak ukryć kable od oświetlenia i TV?

Pomocne mogą być różnego rodzaju maskownice, prowadnice czy listwy na kable. Dobrze sprawdzają się też organizery, choć te raczej pomagają utrzymać porządek i ochronić przed nadmiernym plątaniem, niż dokładnie ukryć wszystkie elementy techniczne. Nie ma jednak co ukrywać – jeśli sytuacja dotyczy telewizora, który ma wisieć, najlepiej ukryć kable w samej ścianie (wykuć niewielką dziurę, schować kable i zagipsować je jeszcze przed malowaniem). Wtedy mamy pewność, że nic nie będzie psuć stylu wnętrza.

Patrząc jednak z nieco innej strony, kable zawsze można obrócić na korzyść danej aranżacji! Dotyczy to przede wszystkim stylu industrialnego – w nim kable same w sobie mogą stanowić ciekawy dodatek, podkreślający charakter całego projektu.

Dodatki, ozdoby, pamiątki

Na niskich komodach RTV można dodatkowo ustawić nawiązujące do klimatu wnętrza dekoracje, które dopełnią całość aranżacji. Dobrze wyglądać będą różnej wielkości wazony, książki czy pamiątki z podróży. Tutaj panuje ogromna dowolność, a wybór dodatków zależy w zasadzie tylko od gustu mieszkańców danego wnętrza.

Warto jednak pamiętać o funkcjonalności – dekoracje nie powinny przesłaniać ekranu ani nadajnika, który ma za zadanie odbierać sygnał z pilota. Zasłonięty utrudni przełączanie kanałów i tym samym oglądanie TV.

Modne aranżacje ścian za telewizorem – inspiracje

Współcześni designerzy mają wiele ciekawych propozycji na zaaranżowanie ściany za telewizorem. Poniżej przedstawiono kilka modnych inspiracji.

Nowoczesna galeria

Telewizor potraktowany jako jeden z elementów sztuki wizualnej? Czemu nie – wyświetla on przecież ruchome obrazy, które niejednokrotnie mogą być uznane za przejaw nowoczesnego artyzmu. Aby wkomponować go w aranżację, nieco schować lub ująć jako jedną z dekoracji, można stworzyć dookoła galerię. Wykonuje się ją tak, jak tę klasyczną ze zdjęć czy plakatów. Wybieramy wtedy różnej wielkości ramy i tworzymy kolaż z obrazów. Można wykorzystać do tego wspomniane zdjęcia, grafiki, ilustracje, obrazy, a nawet inne designerskie ozdoby.

Telewizor w ramie

Innym sposobem na potraktowanie telewizora jako elementu sztuki nowoczesnej jest umieszczenie go w zdobionej, często rzeźbionej, bardzo klasycznej ramie od obrazu. To ciekawe zderzenie nowoczesności z klasyką, które mocno wyeksponuje tę strefę wnętrza.

Chrobotek

Tapety z motywem roślinnymi często są wyjątkowo realistyczne, ale i tak nie zastąpią prawdziwej flory. Do wnętrza można wprowadzić nieco zieleni i klimatu lasu przy pomocy mchu chrobotka, który wystarczy po prostu przykleić do ściany. Oprócz regularnego odkurzania i odświeżenia, nie wymaga on szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych czy nawet podlewania. Zestawienie świata natury i technologii we wspólnej, harmonijnej aranżacji potrafi dać niezwykle stylowe i oryginalne efekty.

Kasetony 3D

Bezpieczny, neutralny kolor – np. biel, beż czy szarość – można przedstawić w ciekawszej formie. Świetnie sprawdzą się w tym kontekście nowoczesne kasetony z pianki lub styropianu, które nadają się do malowania. Dzięki nim ściana za telewizorem nabiera głębi i efektu 3D. Doskonale prezentuje się podświetlona, kiedy podkreślone zostają wszystkie wytłoczone załamania i wycięcia.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy każdy TV można powiesić na ścianie?

Każdy nowoczesny telewizor można powiesić na ścianie. Wystarczy dobrać odpowiedni uchwyt do montażu, który będzie zgodny z określonym na telewizorze standardem VESA, przekątną ekranu i wagą urządzenia.

Czy czarna ściana za telewizorem to dobry pomysł?

Tak, może się dobrze sprawdzić. Czarna ściana za telewizorem nie rozprasza, pozwala na ukrycie wyłączonego ekranu, intensyfikuje wyświetlane kolory i pozwala odpocząć oczom podczas oglądania.

Czy ozdobne ściany za telewizorem nie rozpraszają w czasie oglądania?

Odpowiednio dobrane wzory, np. te na tapecie, mogą stanowić dobrą bazę pod ekran i nie utrudniać oglądania TV. Najlepiej wybierać te oparte na podobnych kolorach, ewentualnie różnych ich odcieniach, a nie na wyraźnym kontraście. Dobrze będą wyglądać delikatne wzory pastelowe lub te, które umiejscowione są tylko w jednym rogu ściany.

Czy podświetlenie ściany za telewizorem jest możliwe?

Podświetlenie ściany za telewizorem jest możliwe i bardzo proste do zrobienia, nawet samodzielnie. Wystarczy wykorzystać taśmę LED, którą można przykleić na tylnej ściance obudowy lub jako obramowanie wnęki na telewizor. Można też wykorzystać lampki montowane w półkach i regałach lub niewielkie punktowe na wysięgniku.