Skuwanie płytek – jak zrobić to prawidłowo?
Starą terakotę lub glazurę możemy skuć młotkiem i stalowym przebijakiem. Jest to jednak dość żmudne i długotrwałe zajęcie. Lepiej jest użyć pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia. A co zrobić, gdy chcemy wymienić tylko jedną pękniętą płytkę?
Jak wygląda wymiana pojedynczej płytki?
Nie musimy od razu zrywać całej okładziny, jeżeli pęknie jedna lub nawet kilka płytek ceramicznych. W łatwy sposób możemy sami usunąć zniszczony element i na jego miejsce przykleić nową płytkę. Ważna jest jednak precyzja wykonania – usuwanie płytki nie może uszkodzić sąsiedniej powierzchni. W tym celu potrzebne nam będą:
Usuwanie fugi
Wokół uszkodzonej płytki lub płytek. Najpierw nożem (lub śrubokrętem) usuwamy fugę wokół pękniętej płytki, dzięki temu skucie uszkodzonego elementu będzie łatwiejsze i nie uszkodzi sąsiednich płytek. Usunięcie fugi zabezpieczy bowiem powierzchnię przed przenoszeniem się wstrząsów. Spoinę możemy również usunąć za pomocą wiertarki ze specjalnymi końcówkami np. do szlifowania fug. Fuga musi być dokładnie usunięta, rozkruszone fragmenty możemy zebrać odkurzaczem.
Usuwanie płytki
Najpierw płytkę rozbijamy młotkiem – najlepiej na małe kawałki, ponieważ są łatwe do usunięcia. Możemy również w usuwanej płytce nawiercić kilka otworów i dopiero uderzać młotkiem. Następnie odkuwamy fragmenty płytki za pomocą młotka i przebijaka – zacznijmy od środka i przesuwajmy się ku brzegom. Ostatnią czynnością jest usunięcie resztek kleju aż do podłoża.
Jak skuwać płytki? Zrywanie starej terakoty i glazury ze ściany
Do skucia płytek ze ścian czy podłogi możemy użyć młotka i przebijaka, pomocny może okazać się również łom budowlany. Postępujemy tak jak w przypadku pojedynczej płytki – rozbijamy młotkiem płytki, a następnie je odkuwamy młotkiem i przebijakiem. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas, warto użyć młotowiertarki z funkcją kucia, oczywiście z odpowiednio dobranymi końcówkami. W tym przypadku potrzebne nam będą dłuta do skuwania płytek. Koszt urządzenia nie jest duży – najtańsze możemy kupić za około 300 zł.
Młotowiertarka przyda się również podczas usuwania starego kleju - urządzenie ustawiamy na funkcję dłutowania, osadzamy odpowiednią końcówkę. Podczas pracy warto nałożyć okulary ochronne, ponieważ klej i fragmenty płytek mogą odpryskiwać na różne strony, oraz maskę ochronną na twarz – pył drażni drogi oddechowe.
Czym skuwać płytki – najpopularniejsze narzędzia i akcesoria
Aby skuć płytki, należy wyposażyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Należą do nich młotek, przebijak, nóż i płaski śrubokręt. Akcesoria te ma niemal każdy w swoim domu, natomiast warto mieć na uwadze, że praca nimi jest dość czasochłonna i trudniejsza niż w przypadku użycia elektronarzędzi. Osoby, które chcą przyśpieszyć skuwanie płytek, mogą wykorzystać w tym celu młotowiertarkę.
Młotowiertarka – przydatne narzędzie do skuwania płytek
Najlepiej wybrać taki model młotowiertarki, która posłuży nam także podczas innych prac remontowo-budowlanych. Zawsze możemy liczyć na pomoc doradcy, jednak warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Ważna jest prędkość obrotowa (obr./min), energia pojedynczego udaru (J), częstotliwość udaru (ud./min) oraz moc (W).
Wysokość prędkości obrotowej ma szczególny wpływ na szybkość wiercenia, wysoka energia pojedynczego udaru oznacza większą ilość skruszonego materiału podczas jednego uderzenia. Im więcej uderzeń mechanizm młotowiertarki jest w stanie wytworzyć w określonym czasie, tym wzrasta wydajność pracy.
Dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenie, które jest lekkie, ma wygodny uchwyt, redukcję drgań podczas wiercenia z udarem, jak i kucia, możliwość przełączenia obrotów głowicy w lewo lub prawo (szybciej wyjmiemy wiertła zaklinowane w materiale). Podczas podkuwania bardzo przydatna może okazać się funkcja, umożliwiająca zablokowanie dłuta w pozycji, która ułatwia efektywne skuwanie różnego rodzaju okładzin.
Markowe młotowiertarki są też zaopatrzone w regulacje obrotów oraz częstotliwości udaru, co poprawia precyzję podczas wiercenia i kucia. Podobnie, możliwość zatrzymania obrotów podczas skuwania zapobiega obracaniu się przecinaka lub dłuta, dzięki czemu uderzenie jest proste i precyzyjne.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Dlaczego na podłodze pękają płytki?
Najczęściej do pękania płytek na podłodze dochodzi w wyniku ich zbyt małej odporności na nacisk. Czasami powodem może być też nieodpowiednie położenie płytek. Najpowszechniejszym błędem jest układanie ich w taki sposób, że powstają pod nimi przestrzenie z powietrzem. Brak podparcia przy pomocy kleju sprawia, że płytki zaczynają pękać i się odłamywać.
Ile kosztuje skuwanie płytek?
Skuwanie płytek to usługa, którą mogą zrealizować specjaliści. Za skucie m2 płytek zazwyczaj można zapłacić od 36 do nawet 70 zł. Niemniej bez problemu można zrobić to samemu. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.