Styl japandi – naturalny minimalizm. Czym się charakteryzuje?

Wnętrza rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni czy z dalekiej Północy? Dzięki stylowi japandi nie musisz wybierać. Pomieszczenia urządzone zgodnie z jego założeniami łączą japoński minimalizm ze skandynawską przytulnością. Stwórz atmosferę pełną ciepła i harmonii we własnym domu.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu japandi?

Japandi powstał z połączenia dwóch stylów: japońskiego („japan”) oraz skandynawskiego („scandi”). Główne wyróżniki japandi to:

  • niewielka liczba mebli, które są zazwyczaj dość niskie, najczęściej rozstawione w pewnej odległości od siebie;
  • przytulny, ale zarazem minimalistyczny wystrój;
  • paleta kolorów zdominowana przez biele, beże, brązy i szarości;
  • niewielka liczba dodatków w przytłumionych kolorach (żółci, zieleni, czerwieni);
  • dekoracje nawiązujące do natury;
  • zróżnicowanie faktur;
  • zamiłowanie do zaokrąglonych form;
  • naturalne materiały: drewno, kamień, papier ryżowy, len, bawełna, ceramika, rattan;
  • zasada wabi–sabi, czyli eksponowanie przedmiotów nieperfekcyjnych,, a przez to pięknych.

Wszystkie wymienione cechy stylu japandi wyraźnie widać na poniższej aranżacji. Nieregularne, ale zaokrąglone lustra, proste, ceramiczne wazony, ażurowe lampy. Ponadto ograniczona, dość jasna kolorystyka to kwintesencja japońsko–skandynawskiej estetyki.

Meble japandi – czym się charakteryzują?

Styl japandi można poznać po charakterystycznych meblach. Mają prostą formę, są dość niskie i pozbawione ozdobników, zazwyczaj drewniane. Wykonuje się je m.in. z dębu, modrzewia, sosny, buku, jesionu. Kanapy oraz fotele niekiedy mają skórzaną tapicerkę.

Na poniższej aranżacji salonu japandi znajdują się niskie fotele i wydłużona komoda, które mają wyjątkową fakturę. Na meblach widać sęki drewna, niektóre elementy wyposażenia są metalowe. Ceramiczne wazony oraz minimalistyczne świeczniki harmonijnie wpasowują się w całość. Nie zabrakło tu barw typowych dla japandi, czyli beżów i bieli z odrobiną czerni.

Jak oświetlić wnętrze w stylu japandi?

Ważnym elementem opisywanego nurtu wnętrzarskiego jest cienki papier. Najczęściej stosuje się go w drzwiach przesuwnych, zamiast szyb. Z papieru wykonuje się również parawany, którymi można wydzielić w pomieszczeniu strefy. Z tego materiału powstają także klosze lamp w stylu japandi (stojących, jak i wiszących). Papier rozprasza światło, dzięki czemu we wnętrzu panuje przytulny nastrój.

Szukasz idealnej lampy japandi? Zwróć uwagę na modele z materiałowym, białym lub beżowym abażurem. Sprawdzą się też klosze z drewnianych listewek. Do salonu lub sypialni w stylu japandi świetnie pasuje widoczna poniżej lampa stojąca. Ma minimalistyczny abażur i nietuzinkową podstawę, zbudowaną z drewna.

Dodatki w stylu japandi

Ważnymi cechami stylu japandi są ład i harmonia. Każda ozdoba powinna być starannie dobrana.

Na poniższym zdjęciu widać szereg drobnych przedmiotów, które nadają wnętrzu klimat. Są to:

  • okrągła dekoracja z podniszczonego drewna (zgodnie z zasadą wabi–sabi);
  • gałązki w ceramicznym wazonie o intrygującej, niejednolitej strukturze ;
  • świeca w eleganckim pojemniku – światło odgrywa ważną rolę w skandynawskich wnętrzach, tworzy intymny nastrój;
  • prostokątne lustro w minimalistycznej ramie – styl japandi opiera się na prostocie;
  • grafiki w drewnianych ramach – typowych zarówno dla stylu skandynawskiego, jak i japońskiego.

Styl japandi – aranżacje pomieszczeń

W stylu japandi możesz urządzić każde pomieszczenie – kuchnię, łazienkę, salon, sypialnię. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie kolory i materiały.

Kuchnia japandi – praktyczna i naturalna

Kuchnia w stylu japandi charakteryzuje się przede wszystkim prostotą. Stosuje się w niej takie materiały jak kamień (marmur bądź granit), drewno i rattan. Dolne, zamykane szafki kuchenne są pozbawione ozdobników, w tym gałek. Mają za to ciekawą fakturę i widoczne słoje drewna. W kuchniach japandi znajduje się dużo otwartych półek. Można na nich ustawić całą kolekcję naczyń i talerzy, zwłaszcza stylizowanych na japońskie.

Łazienka japandi – harmonia i relaks

Kamień i drewno – to one dominują w łazience w stylu japandi. Nie ma w niej zbyt wielu ozdób. Jeśli pojawiają się szafki, to są zamykane. Warto zdecydować się na czarną, srebrną lub złotą armaturę. Będzie do niej pasowała kamienna umywalka w kształcie misy. W łazience tego typu można zastosować lampy z bambusowymi elementami. Jeśli chodzi o dodatki, to doskonałym wyborem okażą się minimalistyczne okrągłe lub owalne lustra w drewnianych ramach. Wszelkie tekstylia, takie jak ręczniki powinny być utrzymane w naturalnej kolorystyce. Możesz zadbać również o obecność roślin, które świetnie prezentują się na tle bieli, beży i szarości.

Salon japandi – minimalizm i wygoda

Meble w salonie japandi nie powinny sięgać wyżej niż do 1/3 wysokości ściany. To najważniejsza zasada, która jest związana ze standardami wnętrzarskimi panującymi w tradycyjnych japońskich domach. Niskie meble są bowiem kluczowym i charakterystycznym elementem tego typu aranżacji. Duże znaczenie ma też ich jasna kolorystyka (biel, beż, brąz). Dodatki dobieraj z umiarem, tak, by razem tworzyły harmonijną całość.

Widoczny na zdjęciu pokój dzienny spełnia wszystkie powyższe warunki. Jest biały, na tle ścian wyróżniają się brązowe elementy wyposażenia. Biel nawiązuje do stylu skandynawskiego, a fotel i lampa z plecionką – do japońskiego. Na szczególną uwagę zasługują dodatki, czyli półki z książkami, ryciny oraz ceramika.

Sypialnia japandi – spokój i urok

W sypiali urządzonej w stylu japandi także dominuje prostota. Oprócz niewysokiego łóżka nie ma tu zbyt wielu mebli. Postaw przede wszystkim na miękkie poduszki ozdobne oraz dopasowany kolorystycznie koc. W ten sposób stworzysz przytulną atmosferę. W sypialni japandi dobrze prezentują się detal – ażurowa lampa, niewielka ławeczka i stołek.

Styl japandi w 5 krokach

Jeśli styl japandi to coś dla Ciebie zastosuj się do 5 prostych kroków i wprowadź wyjątkową atmosferę do swojego wnętrza.

  1. Postaw na jasne i harmonijne barwy: biel, brąz, beż, szarość.

  2. Zadbaj o wolną przestrzeń – starannie dobieraj elementy wyposażenia i dodatki.

  3. Wybierz proste, najlepiej zaokrąglone meble na krótkich nóżkach.

  4. Sięgaj po rzeczy wykonane z naturalnych materiałów: drewna, papieru ryżowego, kamienia, lnu, ceramiki, rattanu i bawełny.

  5. Nie zapomnij o oświetleniu – wybierz ażurową lampę z papierowym lub drewnianym kloszem.

Sprawdź, o co pytają nasi klienci

Jakie rośliny pasują do wnętrz w stylu japandi?

Dobrym pomysłem jest zakup drzewka bonsai. Będzie ładnie się prezentowało zarówno w kuchni, salonie, jak i łazience. Pomieszczenia w stylu japandi można ozdobić także trawą japońską, figowcami i fikusami.

Czy w stylu japandi można stosować kontrasty?

Oczywiście! Kontrast między jasnym i ciemnym drewnem to sedno stylu japandi. Przykładowo, w białym salonie dobrze będą się prezentowały brązowe meble (np. szafka RTV). Podczas aranżowania wnętrza trzeba jednak pamiętać o zachowaniu harmonii.