Świąteczna przestrzeń do relaksu. Jak przygotować taras na zimę?
Taras może być przestrzenią wykorzystywaną nie tylko wiosną czy latem. Idealnie sprawdzi się np. podczas świąt bożonarodzeniowych, kiedy zechcesz wypić z gośćmi gorącą herbatę lub zaczerpnąć świeżego powietrza po świątecznej uczcie. Oto kilka porad, dzięki którym zamienisz taras w zimową przestrzeń do relaksu.
Jak przygotować taras na zimę?
Taras co roku trzeba przygotować do zimy. Najwięcej uwagi i pielęgnacji wymaga podłoga (zakładając, że wraz z jesiennymi deszczami meble ogrodowe zostały zabezpieczone).
Taras z podłogą drewnianą
Szczególnej pielęgnacji przed sezonem zimowym wymaga taras drewniany. Zabiegiem, który pomaga utrzymać go w dobrym stanie przez lata jest olejowanie. Zabezpiecza ono deski m.in. przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym, a także wnikaniem brudu w szczeliny.
Do tego celu służą bezbarwne lub koloryzujące oleje do drewna. Po ich nałożeniu taras odzyska równomierny kolor i świeży wygląd.
Olejowanie zazwyczaj przeprowadza się wiosną, powtórnie warto to zrobić jesienią. A czy taras można w ten sposób konserwować przed samymi świętami?
Od kilku lat zimy w Polsce są dosyć łagodne, więc jeśli w grudniu trafi się kilka cieplejszych dni (powyżej 5oC), bezwietrznych i bez opadów, w ostateczności można przesunąć termin olejowania na zimę.
Taras z podłogą kompozytową
Desek kompozytowych nie trzeba specjalnie przygotowywać do zimy. Jeśli jednak są na nich widoczne plamy, można je usunąć płynem do mycia naczyń lub specjalnym renowatorem do tego typu tarasów. Rozpuści on m.in. tłuszcz i plamy z oleju czy sadzy. Warto dowiedzieć się, jak dbać o taras z desek kompozytowych.
Taras z płytek
Jak zabezpieczyć na zimę taras z płytek? W ich szczeliny warto nałożyć silikonowe impregnat, aby nie rozsadziła ich odmarzająca woda.
Warto wiedzieć, że na tarasie najlepiej sprawują się płytki gresowe. Nie wymagają przeprowadzania żadnych zabiegów konserwacyjnych. Cechują się niską nasiąkliwością wody, co sprawia, że nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy mrozu. Trudno się na nich poślizgnąć. Mogą doskonale imitować popularne materiały — kamień czy drewno.
Każdy taras w trakcie zimy trzeba regularnie oczyszczać i odśnieżać, najlepiej za pomocą miękkich narzędzi (szczotki, miotły, grabi), myjki ciśnieniowej, odkurzacza albo dmuchawy do liści. Dzięki temu powierzchnia tarasu nie zostanie uszkodzona, np. porysowana, a zalegający brud nie wniknie głęboko w strukturę drewna, płytek czy fug.
Inspiracje na świąteczne ozdoby tarasu
Na odświeżonym i czystym tarasie można umieścić wiele świątecznych dekoracji, które odmienią jego charakter. Warto ustawić na nim żywe rośliny i dodać odpowiednie oświetlenie. Oto kilka pomysłów na ozdobę tarasu.
Tradycyjna choinka
Taras to dobre miejsce na postawienie żywej choinki, a nawet kompozycji złożonej z kilku drzewek o różnej wielkości i różnych kształtach. Dzięki temu utworzy się zielony żywopłot, który ożywi zimowy pejzaż.
Do zimowej aranżacji tarasu można wykorzystać m.in. sosnę pospolitą, jodłę kaukaską czy świerk pospolity.
Jak odpowiednio dbać o drzewko zimą?
- na zimę korzenie choinek trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami. Najlepiej owinąć donice np. tkaniną jutową lub osłonić styropianem. Lepiej też umieścić drzewka w donicach drewnianych, które są cieplejsze.
- ziemię wokół pieńka należy okryć korą, a w przypadku silnych mrozów – agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych.
- drzewko trzeba regularnie podlewać (gdy nie panują mrozy) – zimowa susza często przyczynia się bowiem do usychania iglaków hodowanych w donicach.
Choinka powinna stać w miejscu osłoniętym od wiatru (najlepsza będzie ekspozycja południowa lub zachodnia).
Drzewko można oczywiście ozdobić – trzeba wziąć jednak pod uwagę zmieniające się warunki atmosferyczne. Na choince stojącej na dworze należy ułożyć lampki odporne m.in. na wilgoć. Na szczęście wybór zewnętrznego oświetlenia świątecznego jest dziś ogromny. Co więcej, na takim drzewku najlepiej powiesić bombki z tworzywa sztucznego, które nie zbiją się podczas upadku przy silniejszym wietrze. Ozdoby warto dodatkowo przymocować do drzewka np. za pomocą klipsów.
Węże i kurtyny świetlne
Poza oświetleniem choinki, taras można też ozdobić innymi świetlnymi elementami. W tej przestrzeni pięknie prezentują się węże i kurtyny świetlne. Świetnie wyglądają także na drzewach rosnących przy tarasie. Wężem można np. opleść słupy tarasowe.
Do bardziej nowoczesnych aranżacji można wybrać węże wielobarwne. W każdej przestrzeni doskonale sprawdzi się z kolei oświetlenie w ciepłej, naturalnej barwie.
Kurtyny świetlne, czyli zwisające pionowo sznury lampek, które przypominają lodowe sople, pięknie prezentują się przyczepione pod zadaszeniem – tworzą prawdziwie bajkową atmosferę. Trzeba zadbać o to, by spełniały wymogi oświetlenia zewnętrznego, a więc były odporne na działanie pyłu, kurzu, wody i wilgoci.
Projektor LED
Taras to także dobre miejsce na ustawienie projektora LED. To niewielkie urządzenie wyświetla efektowne iluminacje na ścianach domu. Budynek może być ozdobiony np. spadającymi płatkami śniegu lub zmieniającymi się świątecznymi obrazami bałwanków i św. Mikołaja. Taka dekoracja na pewno sprawi wiele radości, szczególnie najmłodszym domownikom i gościom!
Warto wybierać te modele, które mają wbudowany czujnik zmierzchu — włączają się automatycznie po zachodzie słońca.Trzeba pomyśleć także o źródle zasilania — projektory laserowe najczęściej wyposażone są w zwykłą wtyczkę i wymagają podłączenia sieciowego. Jeśli nie dysponuje się zasilaczem do użytku zewnętrznego, warto przyjrzeć się projektorom laserowym na baterie.
Neony i figurki świąteczne
Od kilku lat dużą popularnością cieszą się też świąteczne, oświetlone figury. Najczęściej są to renifery, które pięknie prezentują się na tarasach oraz w ogrodach, gdzie idealnie wtapiają się w naturalną przestrzeń przy krzewach i drzewach.
Jeśli na tarasie nie masz zbyt wiele miejsca na postawienie takiej figury, można skorzystać z neonów np. w kształcie choinki czy gwiazdy. Można je powiesić na słupach tarasu. Efektownie wyglądają zarówno pojedynczo, jak i w grupie.
Lampiony i lampy solarne
Dzięki temu, że wiele ozdób zamiast tradycyjnych żarówek ma dziś energooszczędne diody LED, rachunki za świąteczne zużycie prądu mogą być naprawdę niskie – nawet wtedy, gdy w mieszkaniu i na tarasie zawiśnie wiele lampek i innych świetlnych dekoracji.
Jeszcze bardziej ekonomicznym, a także ekologicznym rozwiązaniem, jest skorzystanie z ozdób, w których można umieścić świecie, lub takich, które są zasilane światłem słonecznym.
Na zimowym tarasie świetnie sprawdzą się lampiony. W zależności od ich rozmiarów w środku może się znaleźć np. duża świeca lub tealight, które ożywią przestrzeń ciepłym, migocącym światłem.
Ta piękna dekoracja coraz częściej znajduje miejsce nie tylko w mieszkaniach, lecz także ogrodach, szczególnie tych naturalistycznych. Drewniane lampiony będą się świetnie komponować z tarasową roślinnością i ozdobami wykonanymi np. z szyszek. Do bardziej nowoczesnej aranżacji tarasu warto wybrać latarenki metalowe, które będą ciekawym uzupełnieniem np. LED-owych węży.
Przed wystawieniem latarni na taras można je dodatkowo zabezpieczyć – drewniane można pomalować lakierobejcą, a metalowe – farbą antykorozyjną.
Osoby, które np. ze względów bezpieczeństwa nie chcą ustawiać na tarasie świec, mogą skorzystać z lampionów solarnych. Co prawda zimą będą świeciły krócej niż np. jesienią czy latem, jednak i tak umilą swoim blaskiem świąteczne popołudnie.
Tarasowe rośliny na zimę
Na tarasie poza tradycyjną choinką można postawić też inne rośliny. Trochę zieleni wprowadzi m.in. zimozielony bukszpan, który także można świątecznie przyozdobić.
Efektownie będzie wyglądać krzew irgi – co prawda na zimę gubi liście, ma jednak piękne, barwne owoce. Popularną świąteczną rośliną jest też starzec popielny, zwany inaczej mrozem. Ma wyjątkowe srebrzyste liście, które będą ozdobą w czasie Bożego Narodzenia.
Tak jak w przypadku choinki, te rośliny także trzeba regularnie nawadniać, a także odpowiednio zabezpieczyć ich korzenie przed przemarznięciem, np. agrowłókniną lub używając donic drewnianych.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Jakie rośliny można mieć na tarasie przez całą zimę?
Na tarasie mogą przezimować np. drzewka iglaste w donicach. Odporne na suszę i mróz są m.in. jałowce oraz karłowe odmiany świerków i sosen. Dobrze sprawdzi się także bukszpan. Pojemniki z roślinami trzeba jednak dokładnie owinąć grubą włókniną lub jutą. Rośliny na zimowym tarasie najlepiej przetrzymywać w drewnianych donicach, które są cieplejsze. Drzewka i krzewy trzeba postawić w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru.
Jak zabezpieczyć przewody przed mrozem i śniegiem?
Aby ochronić kable przed mrozem i śniegiem, można użyć specjalnych zabezpieczeń. Są to m.in. spiralne wężyki czy plastikowe osłony na przewody, które można położyć na tarasie.
Jak przymocować świąteczne ozdoby do barierek i elewacji bez pozostawiania śladów?
Do mocowania świątecznych ozdób można wykorzystać m.in. haczyki czy klamry z tworzyw sztucznych, a także opaski zaciskowe, które przytrzymają dekorację na barierce lub słupie. Do drewnianego słupa można też przybić niewielki gwóźdź, na którym zawiśnie np. neon – po świętach gwóźdź można wykorzystać do zawieszenia innej ozdoby, przykładowo lampy solarnej. Do ozdobienia elewacji najlepiej z kolei wykorzystać projektor LED – dzięki temu nie zostanie ona w najmniejszym stopniu uszkodzona. Za pomocą trytytek można też przyczepić wybrane ozdoby do stałych elementów przy elewacji, np. rynny.