Szafa i garderoba – sposoby na przechowywanie odzieży

Pojemna szafa nie wystarczy do prawidłowego przechowywania odzieży i domowych tekstyliów. Wraz ze zmianą pór roku chowamy do szaf puchowe kurtki, cieplejsze kołdry oraz koce. Jak przechowywać ubrania sezonowe czy tekstylia? Jak zaprojektować garderobę? Zobacz nasze porady!

O czym pamiętać podczas projektowania garderoby?

Pojemna szafa lub garderoba to podstawa każdego domu. Odpowiednio przemyślane miejsce do przechowywania, pozwoli Ci utrzymać porządek.

Podczas projektowania garderoby zastanów się jakie rzeczy dominują w Twojej szafie. Odzież oraz akcesoria mają ogromny wpływ na liczbę półek, relingów oraz szuflad, których potrzebujesz. Jeśli posiadasz głównie dzianinowe ubrania, z pewnością przydadzą Ci się szerokie i głębokie półki. Przechowywane w ten sposób swetry nie wyciągną się, dzięki czemu będą cieszyły oko znacznie dłużej. W przypadku sukienek, spodni oraz lekkich bawełnianych części garderoby najlepiej sprawdzą się relingi lub specjalne wieszaki na spodnie. Warto zastanowić się czy w garderobie chcesz przechowywać odkurzacz, deskę do prasowania oraz inne artykuły do sprzątania. Jeśli tak, pomyśl o specjalnych hakach lub koszach, w których zmieścisz akcesoria gospodarcze.

Kolejnym etapem jest dobranie odpowiednich korpusów szaf . W ten sposób wykorzystasz każdy centymetr ściany! Możesz wybierać spośród modułów w różnych wysokościach oraz szerokościach. Do najpopularniejszych należą korpusy o szerokości 100; 50; 70,2; 37,6 oraz 20 cm. Ciekawym rozwiązaniem są również korpusy narożne. Szafa narożna pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń przez co zyskasz dodatkową powierzchnię do przechowywania.

Oczywiście istotnym elementem jest również zaaranżowanie garderoby we wnętrzu. Gdzie najlepiej ustawić szafę? Garderoba powinna być umieszczona w pobliżu sypialni. Łatwy i szybki dostęp do odzieży ułatwi Ci poranne przygotowania. Garderoba w sypialni to nowoczesne rozwiązanie, które doskonale wpiszę się zarówno w styl industirlany, jak i glamour. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest otwarta garderoba przedzielona ścianką lub delikatnym parawanem. Takie rozwiązanie nie pomniejsza optycznie pokoju, dzięki czemu dobrze sprawdzi się również w niewielkich przestrzeniach.

Miejsce do przechowywania warto wygospodarować również w innych wnętrzach. System zabudowy modułowej do garderoby z powodzeniem możesz wykorzystać do zaaranżowania szafy w przedpokoju czy salonie. Odpowiednio dobrany kolor korpusów oraz rodzaj frontów, sprawią że szafa stanie się integralną częścią aranżacji.

Przechowywanie ubrań w szafie – praktyczne porady

Nowoczesne sposoby na przechowywanie ubrań naprawdę potrafią zaskoczyć. Wyposażenie szafy w dopasowane półki, kosze i wieszaki sprawi, że bez problemu zmieścisz akcesoria oraz odzież! Oto kilka najciekawszych rozwiązań:

  • Przechowywanie spodni – spodnie możesz rozłożyć na klasycznych wieszakach (składając je na pół) lub na wieszakach z żabkami. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest wysuwany wieszak na spodnie, do zamontowania wewnątrz korpusu. To świetny patent, który zajmuje mało miejsca.
  • Przechowywanie swetrów – dzianiny nie należy przechowywać na wieszakach. Sploty mogą się rozciągnąć pod własnym ciężarem, przez co ubranie straci fason. Takie elementy odzieży zawsze magazynuj na płasko. W tym celu najlepiej sprawdzą się głębokie, wyciągane szuflady, półki lub kosze.
  • Przechowywanie butów – kartonowe pudełka, nie są najwygodniejszym sposobem na magazynowanie obuwia. Znacznie lepiej sprawdzą się przeźroczyste organizery lub specjalne szuflady na buty. Wyprofilowany metal pozwala na ułożenie obuwia w rzędach i pod delikatnym kątem, dzięki temu bez trudu sięgniesz po swoją ulubioną parę.
  • Przechowywania akcesoriów – w garderobie możesz przechowywać małe dodatki czy biżuterię. Okulary przeciwsłoneczne, paski, bransoletki czy apaszki włóż do odpowiednich szuflad z organizerami. Taki patent pozwoli Ci utrzymać porządek oraz uchroni akcesoria przed kurzem.

Jak przechowywać ubrania sezonowe oraz kołdry?

Zmiany pór roku wymagają od Ciebie cyklicznego wyciągania płaszczy, kurtek, czapek oraz cieplejszych koców z głębi szafy. Zajmują one wiele miejsca, kurzą się a do tego często padają ofiarami szkodników np. moli. Sezonowe ubrania najlepiej przechowywać w zamkniętych pojemnikach lub pokrowcach. W ten sposób ubrania pozostaną czyste przez cały okres ich pobytu w szafie. Przy wełnianych swetrach i kurtkach warto zawiesić kilka pułapek na mole lub woreczki zapachowe.

Po zimie ciepłą odzież, kołdry i koce możesz zamknąć w workach próżniowych. Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę wiele miejsca, a ubrania czy dodatki będą chronione przed roztoczami.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaką szafę do salonu wybrać?

Szafa do salonu powinna współgrać z wystrojem wnętrza. W pokoju dziennym dobrze sprawdzi się płytsza szafa na całą ścianę. Takie rozwiązanie sprawi, że mebel “wtopi” się w ścianę i nie zdominuje przestrzeni.

Jaka głębokość garderoby?

Uznaje się, że minimalna głębokość szafy to ok. 40 cm. Jednak optymalna głębokość korpusu to 58 cm. Ten wymiar pozwoli Ci na przechowywanie odzieży w komfortowy sposób.