Szczury w domu, piwnicy i gospodarstwie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Niezbyt przyjemny widok szczurów oraz spowodowane przez nie szkody są jednymi z powodów, dla których wiele osób chce wyplenić je ze swoich gospodarstw. Są powszechnie występującym gatunkiem, który został częściowo udomowiony. Jednakże dziko żyjące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Co zrobić, jeśli w pomieszczeniu zadomowiły się szczury? Jak się pozbyć tych gryzoni?

Szczur – charakterystyka gatunku

Szczury to powszechnie występujące gryzonie, które wyglądem przypominają myszy. Długość tułowia dorosłego osobnika wynosi średnio 22-26 cm, a jego ogon średnio 16-20 cm. Szczur waży od 150 do 450 gramów. Umaszczenie gryzoni może być brązowe, szarawe, często z brzuchem z sierścią w odcieniu białym lub żółtym. Zwierzęta mają dłuższy pysk, uszy charakterystyczne dla gryzoni oraz włosy czuciowe (wibrysy).

Można wyróżnić szczury wędrowne (najbardziej powszechne), polinezyjskie i śniade. Szczury polinezyjskie i śniade wykazują aktywność nocną. Szczur wędrowny prowadzi nocny i dzienny tryb życia.

Szczury występują niemal na każdym kontynencie, a ze względu na niezbyt duże wymagania bytowe i wszystkożerność (oprócz mięsa i ziaren nawet insekty, ptaki, padlinę), często pojawiają się w przydomowych piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych czy budynkach mieszkalnych. Gryzonie te potrafią pływać, wspinać się i polować.

Samice szczurów wędrownych, które są gatunkiem najbardziej znanym, potrafią wydać od 8 do nawet 22 miotów rocznie. Ciąża trwa 21-26 dni, a szczyt rozrodczy przypada na wiosnę i jesień. Szczury osiągają dojrzałość płciową po 3 miesiącach.

Jakie szkody mogą powodować szczury?

Jak rozpoznać obecność szczurów?

Szczury należą do zwierząt, które są szczególnie aktywne. Jak rozpoznać ślady obecności tych gryzoni?

  • Przegryzione przewody i kable.
  • Nadgryzione rury hydrauliczne i przewody instalacyjne.
  • Uszkodzona elewacja.
  • Otwory w meblach.
  • Rozrzucone resztki żywności.
  • Odchody.
  • Zapach moczu.

Szkody powodowane przez szczury

Szczury powodują nie tylko straty zbiorów w przechowalniach, ale także na polach. Niszczą opakowania magazynowanej żywności, roznoszą choroby i pozostawiają odchody.

Gryzonie powodują szkody w elewacji budynków, kanalizacji i wszelkich instalacjach. Ponadto mogą przegryźć przewody urządzeń, powodując pożar.

Jeśli przedostaną się do mieszkań, często niszczą meble, pozostawiając specyficznie wygryzione otwory oraz oznaczają powierzchnię moczem.

Czy szczury są niebezpieczne dla człowieka?

Szczury są nosicielami ponad 45 odczynów chorobotwórczych, w tym zakaźnych i pasożytniczych. Szczególnie niebezpieczne są odchody szczurze, w tym mocz. Odchody są nośnikiem chorób takich jak salmonelloza, tasiemczyca, włośnica, toksoplazmoza, listerioza, tyfus, tularemia, E.coli, czerwonka. Ponieważ zanieczyszczają wodę i żywność, prowadzą do pojawienia się zatruć pokarmowych i chorób jelit.

Choroby przenoszą się na człowieka nie tylko przez patogeny w żywności, ale także przez kontakt z zakażoną glebą, wodą czy roślinami, w których kryją się odchody szczurze. Z tego powodu należy być wyjątkowo czujnym w miejscach takich jak piaskownice dziecięce czy ogródki.

Ponadto, w przypadku poczucia zagrożenia, szczury bywają agresywne. Atakują — potrafią ranić i ugryźć, a w ten sposób rozprzestrzeniają np. wściekliznę lub gorączkę szczurzą. Dlatego są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

O szczurach mówi się często w kontekście dżumy, która przenosi się na człowieka poprzez ukąszenie przez pchłę szczurzą — a ta może znaleźć się w organizmie w kontakcie z psem lub kotem.

Czy szczury są niebezpieczne dla czworonogów?

Szybko poruszające się gryzonie stanowią ciekawy obiekt dla zwierząt domowych, w tym psów i kotów. Zaatakowane, potrafią ugryźć zwierzę, przenosząc chorobotwórcze drobnoustroje.

Jednakże okazuje się, że kot i pies to prawdziwi wrogowie tych szkodników. Czy pies boi się szczura? Jeśli działa razem z kotem, w domostwie obserwuje się zmniejszenie liczbę tych gryzoni. Pies i kot to naturalni wrogowie szczurów.

Skuteczne sposoby na pozbycie się szczurów

Szczury należą do gatunku, który bardzo szybko się rozmnaża, a ponadto jest bardzo inteligentny. To połączenie sprawia, że w przypadku zauważenia śladów ich bytowania, należy jak najszybciej powziąć środki zwalczające — najlepiej łączyć kilka metod, ponieważ gryzonie przyzwyczajają się do nich oraz orientują się co do ich przeznaczenia. Jakie są sposoby na pozbycie się szczurów?

Przede wszystkim nie można pozostawiać otwartych kubłów na śmieci lub resztek żywności na trawnikach. W ten sposób karmi się szczury. Unikać należy wyrzucania pozostałości jedzenia do kanalizacji. Szczury wykształciły umiejętność poruszania się w niej, a resztki z rur i odpływów kanalizacyjnych uznają za źródło pokarmu.

Można wybrać metody walki ze szczurami, wśród których znajdują się:

  • Pułapki na szczury — warto postawić na humanitarne żywołapki (alternatywa dla klasycznych pułapek na szczury), czyli skrzynki z wabikiem, które zamykają się po wejściu gryzonia. Są to środki wielokrotnego użytku.
  • Trutki — czyli chemiczne środki na szkodniki na bazie benzoesanu denatorium, występujące w postaci granulek (trutka mumifikująca), past czy płynu. Taka metoda nie sprawdzi się jednak w domu, w którym przebywają zwierzęta — stanowi dla nich atrakcję i może być łatwo połknięta.
  • Odstraszacze akustyczne — emitują ultradźwięki wypłaszające szczury, po wykryciu ich ruchu.
  • Deratyzacja — usługa profesjonalnego tępienia szczurów, której koszt wynosi od 150 zł.
  • Kot — w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kot, obserwuje się mniej szczurów — gryzonie wyczuwają jego zapach, który jest ostrzeżeniem przed naturalnym wrogiem.

Zobacz o co pytali nasi klienci

Ugryzienie przez szczura. Co należy zrobić?

W przypadku ugryzienia przez szczura, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Problemem nie jest jedynie rana, ale możliwość przeniesienia niebezpiecznych chorób, w tym gorączki szczurzej czy wścieklizny.

Jaka jest najsilniejsza trutka na szczury?

Najskuteczniej działa brodifakum. Można poznać ją po charakterystycznym niebieskim kolorze.

Co oznaczają kolory trutki na szczury?

Kolory trutki wskazują na obecność substancji czynnych o charakterze gryzoniobójczym. Niebieski kolor trutki to brodifakum, czerwona trutka na szczury zawiera bromadiolon, a zielona difetialon.