Tor przeszkód dla dzieci - pomysłowy sposób na dziecięcą aktywność

Konstruowanie domowego toru przeszkód to frajda dla każdego dziecka, które potrzebuje aktywnej zabawy. To zabawa, która rozwija koordynację ruchową, pozwala na spożytkowanie nadmiaru energii, a także pobudza dziecięcą wyobraźnię. Zobacz, jak zbudować tor przeszkód w domu lub ogrodzie, który, dzięki ciekawym rozwiązaniom, świetnie sprawdzi się dla dzieci pełnych energii. Pamiętaj, że tor można pozwolić budować samodzielnie starszym dzieciom, będzie to dla nich dodatkowa atrakcja.

Tor przeszkód dla dzieci: dlaczego warto go zbudować?

Tor przeszkód to nie tylko okazja do spożytkowania energii, lecz także nie wymagająca większych zasobów finansowych zabawa dla dzieci na różnych etapach rozwoju. Roczne dziecko nabiera pewności w poruszaniu się, natomiast starsze, pokonując tory przeszkód, ćwiczy sprawność fizyczną oraz wspomaga rozwój motoryki.

Tor przeszkód rozwija również:

  • pamięć,
  • procesy poznawcze,
  • logiczne myślenie,
  • koordynację ruchową,
  • umiejętności motoryczne,
  • koordynację rąk i wzroku.

Tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie

Piękna pogoda pozwala na stworzenie toru przeszkód dla dzieci w ogrodzie. W całej zabawie najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. Aby je zapewnić, do zabawy najlepiej wybrać miejsce pokryte trawą. Konstruując tor na zewnątrz, mamy więcej możliwości – tak naprawdę wszystko może być doskonałym budulcem. Poznaj kilka inspiracji!

Lina lub sznurek do zaznaczenia granic terenu. Najlepiej wybierz tę o wyraźnym kolorze, np. czerwonym, który będzie się odznaczał na tle zielonej trawy. W ten sposób jesteś w stanie stworzyć labirynt dla swojego dziecka. Linki możesz także użyć do zawiązania na wysokości, pomiędzy dwoma drzewami, tak by stworzyć z niej przeszkodę na trasie toru.

Wykorzystaj stół ogrodowy i krzesła, pod którymi dzieci mogą się przeczołgać. Nogi krzeseł i stołu mogą także posłużyć do zawiązywania na nich lin. Krzesło ustaw na mecie toru - zrób z niego tron dla zwycięzcy.

Płyty drewniane i OSB przydadzą się do zbudowania niewielkich przeszkód. Zbij z nich pudło, przez które dzieci będą musiały przeskoczyć. Co jeszcze możesz wykorzystać do zbudowania toru przeszkód w ogrodzie?

  • pień drzewa, który trzeba obejść dookoła,
  • piaskownica, do której można skakać na miękki piach, bez obaw o bezpieczeństwo dziecka,
  • szyszki i lekkie butelki z plastiku, do których dzieci mogą celować,
  • koce i poduchy, które będą służyć do zbudowania bazy w pobliżu ogrodowych krzewów lub krzeseł.

Taka zabawa najlepiej sprawdzi się w większym ogrodzie pełnym różnych zakamarków z drewnianym placem zabaw. W ten sposób urozmaica się tor, włączając m.in. zjeżdżalnię, ścianę z elementami do wspinaczki lub liną, po której dziecko może wspiąć się na górę. Wybierając elementy do toru przeszkód, warto pomyśleć też o właściwym wyposażeniu ogrodu. Na pewno sprawdzi się huśtawka, trampolina lub piaskownica.

Z czego zbudować tor przeszkód w pokoju?

Tor przeszkód można zbudować z mebli i innych przedmiotów, które są dostępne w każdym domu, niemniej jednak ze względów bezpieczeństwa warto urozmaicić dziecięcą przestrzeń. Wtedy zabawa będzie jeszcze bardziej porywająca, a dzieci z pewnością nie będą narzekały na nudę.

Do zabawy w tor przeszkód dla mniejszych dzieci nie potrzeba zbyt wielu przedmiotów. Wystarczy na drodze ustawić barykadę z klocków i materac, po którym będzie bezpiecznie raczkował. Podstawą jest odpowiedni materac, szczególnie przy torach przeszkód budowanych w mieszkaniu. Zapobiega urazom i amortyzuje skoki.

Stos poduszek, a także tunel z dużego kartonowego pudła to również ciekawe opcje do rozpoczęcia zabawy. Starszym dzieciom przydadzą się krzesła, poduszki i pufy, między którymi dzieci będą się przedzierać. Miękkie piankowe materace z kolei pozwolą dzieciom ćwiczyć przewroty.

Dla urozmaicenia toru warto kupić miękkie bryłowe klocki, które świetnie sprawdzą się jako przejścia. Dzięki ich zastosowaniu dzieci zbudują różnorodne konstrukcje, np. schrony, domki czy inne budowle.

Podczas zabawy w tor przeszkód świetnie sprawdza się gumowy skoczek lub piłka z uchwytem, na których można wykonywać energiczne podskoki. Te zabawki również rozwijają koordynację ruchową i utrzymanie równowagi.

Dobrym uzupełnieniem toru przeszkód dla dzieci w różnym wieku będzie siatka krzyżak, która umożliwia wspinaczkę, biegi i inne ćwiczenia. To drewniana konstrukcja, która doskonale sprawdzi się jako element większego toru przeszkód dla dzieci od trzeciego roku życia.

Zrób tor przeszkód z tego co masz pod ręką

Do wykonania prostego toru przeszkód dla swoich dzieci nie potrzebujesz wykupić połowy sklepu. Rozejrzyj się wokół siebie. W twoim domu na pewno znajdują się przedmioty, które możesz wykorzystać. Użyj swojej wyobraźni i zamień koce, poduchy, krzesła, gumę do skakania oraz kartonowe pudła w kreatywny tor przeszkód dla twojego dziecka.