Truskawki z własnej uprawy

Aby cieszyć się obfitymi zbiorami soczystych truskawek z własnej hodowli, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Truskawki potrzebują dużej ilości słońca oraz dostatecznie wilgotnego podłoża. Grządki musimy często odchwaszczać, a przed posadzeniem sadzonek glebę warto wzbogacić nawozami organicznymi i mineralnymi.

Odpowiednie sadzonki i odmiany

Aby cieszyć się obfitymi zborami truskawek z własnego ogródka, należy dobrać odpowiednie sadzonki: przede wszystkim muszą być one zdrowe, bez oznak żerowania szkodników i bez objawów porażenia chorobami. Warto posadzić kilka odmian, które będą owocowały w różnym czasie.

Odmiany wczesne dają owoce już pod koniec maja i w czerwcu, a owoce odmian późniejszych dojrzewają dopiero w sierpniu i we wrześniu. Godną polecenia odmianą jest np. Senga Sengana, która owocuje bardzo obficie i ma bardzo aromatyczne, ciemnoczerwone owoce.

Stanowisko

Aby truskawki obficie owocowały, a ich owoce były pełnowartościowe (duże, soczyste, aromatyczne, słodkie i pięknie wybarwione) sadzonki należy posadzić w miejscu bardzo słonecznym i ciepłym. Rośliny posadzone w cieniu będą owocowały słabiej, a ich owoce będą mniej aromatyczne i mniej słodkie.

Przygotowanie podłoża

Truskawki najlepiej rosną i najobficiej owocują w glebie żyznej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Preferują podłoże lekko kwaśne o pH 5,0-6,0. Podłoże o pH poniżej 5,0 (czyli silnie kwaśne) należy zwapnować. Do tego celu najlepiej użyć wapna węglanowo-magnezowego. Jednak trzeba je zastosować co najmniej rok przed posadzeniem roślin, ponieważ truskawki źle rosną na glebach świeżo zwapnowanych.

Glebę przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy pozbyć się wszystkich chwastów. Najlepiej zwalczyć je herbicydem totalnym (np. Roundup, Basta, Chwastox). Chwa0

Nawożenie

Na optymalny wzrost truskawek najlepiej wpływają nawozy organiczne. Glebę warto więc wzbogacić obornikiem (oraz kompostem), który poprawi jej strukturę i dostarczy roślinom odpowiedniej dawki próchnicy.

Do wartościowych nawozów organicznych należą też rośliny zielone, które rosną bardzo szybko i dostarczają dużej ilości masy zielonej – jest ona źródłem próchnicy i cennych składników pokarmowych.

Do roślin zielonych należą przede wszystkim rośliny motylkowe takie jak np.: koniczyna, lucerna, łubin, a także gorczyca i rzepak. Nawożenie organiczne warto uzupełnić o nawożenie mineralne: musimy dostarczyć roślinom odpowiedniej dawki potasu, fosforu, magnezu oraz azotu.

Przed wyborem nawozu warto jednak wykonać analizę gleby, aby dobrać najbardziej odpowiednią mieszankę.

Sadzenie

Sadzonki truskawek przeważnie sadzi się wczesną wiosną lub jesienią (wrzesień-październik). Jeśli nie jest zbyt gotrąco, truskawki mozna sadzić także pod koniec sierpnia. Nie należy sadzić roślin w czasie największych letnich upałów, ponieważ truskawki mają bardzo płytki system korzeniowy i mogą uschnąć.

Truskawki sadzimy w rzędach w odstępie ok. 90-100 cm (aby był swobodny dostęp do krzaczków w czasie podlewania, wyrywania chwastów i zbierania owoców). Sadzonki sadzimy w odstępach około 30-40 cm. Przy sadzeniu musimy uważać na korzenie: nie należy ich zwijać ani zgniatać – powinno się je delikatnie rozłożyć i równomiernie przysypać ziemi.

Podlewanie

Przy uprawie truskawek wilgotność gleby odgrywa bardzo ważną rolę. Po posadzeniu należy więc rośliny obficie podlać i pilnować, aby gleba wokół nich była stale lekko wilgotna.

Jeśli nie dostarczymy sadzonkom odpowiedniej ilości wody, owoce będą bardzo małe i suche, a w najgorszym wypadku rośliny uschną i trzeba je będzie wyrzucić.

Warto pamiętać, że nadmiar wody też nie służy truskawkom: zbyt duża ilość wody (spowodowana np. przez ulewne deszcze) może prowadzić do pojawienia się groźnych chorób i pleśni. Owoce roślin rosnących w zbyt mokrym podłożu będą natomiast wodniste i mało słodkie lub zgniją przed dojrzeniem.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie truskawek to regularne odchwaszczanie, odpowiednie podlewanie, prawidłowe nawożenie, usuwanie niepotrzebnych rozłogów. Warto też zadbać o ochronę chemiczną przed chorobami i szkodnikami.

Odchwaszczanie

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych przy uprawie truskawek należy odchwaszczanie. Nie należy dopuszczać, aby truskawki musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki pokarmowe. Jeżeli nasza hodowla nie jest zbyt duża, chwastów możemy pozbyć się mechanicznie: po prostu trzeba regularnie i systematyczne je usuwać.

Jeżeli jednak mamy wiele truskawkowych rzędów, nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie pozbyć się wszystkich niepożądanych roślin. Wtedy należy zastosować oprysk chemiczny odpowiednim herbicydem. O nazwy preparatów i sposób dawkowania warto zapytać w sklepie ogrodniczym, który prowadzi sprzedaż środków ochrony roślin.

Zabiegi pielęgnacyjne i zbiór owoców

Oprócz odchwaszczania ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie rozłogów, ponieważ dla truskawek rozłogi są taką samą konkurencją jak chwasty.

Rozłogi należy usuwać dwa razy w ciągu roku: zaraz po zakończeniu zbiorów (czyli przeważnie w lipcu) oraz ponownie w pierwszej połowie września. Jeśli przed posadzeniem truskawek odpowiednio przygotujemy podłoże, nie będzie już ono wymagało dodatkowego nawożenia. Jednak jesienią warto zastosować nawóz azotowy, który pozytywnie wpłynie na wytwarzanie pąków kwiatowych w kolejnym roku.

Truskawki wymagają stale wilgotnego podłoża. O odpowiednie nawodnienie gleby powinniśmy zadbać szczególnie w okresie związywania się owoców, ich dojrzewania oraz w czasie zawiązywania się pąków kwiatowych. Pomiędzy grządkami truskawek warto wyłożyć słomę, aby owoce nie były ubrudzone piaskiem i mokrą ziemią (po deszczu).

Po zbiorze owoców słomę usuwamy i palimy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób grzybowych. Truskawki zbieramy chwytając za szypułkę, ponieważ owoce są bardzo delikatne i możemy je zgnieść i uszkodzić (wtedy będą szybciej się psuły). Truskawki najlepiej zbierać z samego rana, są wtedy jędrne. Pamiętajmy aby nie zbierać owoców w czasie deszczu.

Choroby truskawek

Szara pleśń – to bardzo groźna choroba grzybowa, która objawia się zamieraniem zawiązków owocowych oraz gniciem owoców. Choroba ta może zaatakować uprawy wtedy, kiedy jest chłodno i wilgotno, jeżeli rośliny posadzone są zbyt gęsto, są zachwaszczone i przenawożone nawozami azotowymi. Aby pozbyć się szarej pleśni, należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem chemicznym. O nazwy fungicydów (preparatów grzybobójczych) i sposób ich dawkowania należy pytać w sklepach ogrodniczych.

Mączniak prawdziwy – to choroba grzybowa, która objawia się występowaniem białego, mączystego nalotu na liściach i owocach. Rośliny bardzo słano rosną, a ich owoce nie nadają się do jedzenia. Aby zwalczyć mączniaka również należy wykonać serię oprysków chemicznych.

Biała plamistość – to choroba grzybowa, której objawami są jasnoszare plamy z czerwoną obwódką, które widoczne są na liściach. Z czasem liście zasychają. Porażone liście należy usunąć i spalić. Aby zwalczyć białą plamistość także należy wykonać serię oprysków chemicznych.

Szkodniki truskawek

Kwieciak malinowiec – to niewielki chrząszcz (około 3-4 mm długości), który atakuje rośliny tuż przed kwitnieniem. Aby zwalczyć tego szkodnika należy wykonać oprysk specjalnym preparatem, a następnie powtórzyć zabieg w czasie kwitnienia czyli po około tygodniu (drugi oprysk wykonujemy wieczorem, aby nie narazić pszczół na bezpośredni kontakt z substancjami chemicznymi).

Roztocz truskawkowy – atakuje głównie młode liście, z których wysysa soki. Żerowanie tego szkodnika prowadzi do zniekształcenia i przebarwienia liści, rośliny stają się karłowate, słabo owocują, a owoce są twarde i naznaczone plamami. Zwalczanie i zapobieganie polega na wykonywaniu oprysków odpowiednimi preparatami chemicznymi.

Mszyca truskawkowa zielona i mszyca pelargoniowa – szkodniki te żywią się sokiem roślinnym. Powodują skręcanie i zasychanie liści. Rośliny bardzo słabo rosną i owocują.

Opuchlaki – larwy tych szkodników żerują na korzeniach roślin, natomiast dorosłe owady żywią się liśćmi. Zaatakowane rośliny zaczynają bardzo słabo rosną, a z czasem całkowicie zamierają. W celu zwalczania larw opuchlaków należy zastosować oprysk chemiczny odpowiednim środkiem owadobójczym.

Pędraki i drutowce – larwy tych szkodników żerują na korzeniach. W wyniku ich działania roślina stopniowo więdnie i zasycha. W celu zwalczania tych uciążliwych szkodników należy zastosować oprysk chemiczny odpowiednim środkiem owadobójczym.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile truskawki mają kalorii i co zawierają?

W 100 gramach truskawek znajduje się 35 kcal, a więc są to owoce niskokaloryczne i lekkostrawne. Ponadto zawierają dużą ilość pektyn, witaminy C, B1 oraz B2 i są niezastąpionym źródłem potasu, magnezu i żelaza.

Czy truskawki są moczopędne?

Tak, dlatego są polecane osobom, które mają problemy z pęcherzem moczowym i nerkami.

Czy truskawki są samopylne?

Zdecydowana większość odmian truskawek jest samopylna, tylko niektóre potrzebują zapylacza, czyli innej odmiany do zapylenia.

Jaką ziemię lubią truskawki?

Truskawki rosną doskonale w ziemi nawiezionej kompostem (z domieszką trocin, igliwia i kory), w ilości 10 litrów na 2 metry kwadratowe. Owoce lubią podłoże kwaśne (pH 5,5-6,2) z dużą zawartością próchnicy.

Jak i co ile sadzić truskawki?

Truskawki zwykle sadzi się w rzędach co 50 cm, w rozstawie roślin co ok. 25-30 cm. Glebę pomiędzy rzędami warto ściółkować agrowłókniną, słomą lub czarną folią, aby ograniczyć rozwój chwastów i zapiaszczenie owoców.

Czym pryskać truskawki wiosną?

Wiosną na truskawki najlepiej stosować opryski preparatem Polyversum WP, co uchroni je przed chorobami. Zabieg należy wykonać kilkukrotnie, co najmniej 2-3 razy w sezonie.

Dlaczego truskawki nie kwitną lub nie owocują?

Brak kwitnienia truskawek jest najczęściej konsekwencją zbyt późnego zasadzenia, które powinno odbyć się najdalej w sierpniu. Przyczynami nieowocowania truskawek mogą być: uszkodzone kwiaty w wyniku chłodów, nieregularne nawadnianie, zbyt głębokie zasadzenie czy niewystarczająca ilość składników pokarmowych.

Jakie truskawki na balkon i do ogrodu?

Do uprawy balkonowej nadaje się wiele odmian truskawek, m.in. "Albion" (o najsmaczniejszych owocach), "Super Star" (bardziej ozdobna) czy "Temptation" (o wysokiej mrozoodporności). Do uprawy ogrodowej warto wybrać truskawkę "Kimberly", "Elkat", "Polka", "Florence" czy "Elsanta".

Jak przechowywać truskawki?

Warto wiedzieć, że truskawki psują się szybciej bez dostępu powietrza oraz włożone wilgotne do lodówki. Zachowają świeżość na dłużej w sitkach, miskach czy koszykach, a najdłużej wytrzymają suche w lodówce, bez usuniętych szypułek.